ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2017
ÎNSCRIS: 25.08.15
JUL-2017

Topola Skies Golf & Spa Resort

Cateva zile inainte de ziua mea, am fost cu gasca la fratii nostri bulgari sa incercam un resort AI si anume Topola Skies Golf & Spa Resort.

2 masini, 6 tineri si un copil. Drumul lejer, m-am bucurat mult ca nu am condus eu si ca am putut sa "enjoy the view".

Locatia frumos aleasa pe niste stanci cu view spre mare (marea cam departe, dar ajungem si acolo).

Cum ziceam mai sus, pentru mare trebuie sa cobori de pe stanci, dar mi-a placut cum au impachetat conceptul drept "eco path". Adica ai o poteca ce coboara printre stanci, copaci, poduri si cateva bancute.

Nu e foarte solicitatnta si e chiar placuta. Ce uita ei sa mentioneze in locuri zizibile pentru toata lumea e ca in acea zona se afla vipere si alte jivine intalnirea cu care te poate lasa cel putin cu o sperietura zrdavana, mai ales ca e vorba si de copii.

La urcare uteti lua microbusul care pleaca la fix pana la ora 8. Deci trebuie sa va calculati putin momentul plecarii :)

Jos gasiti o plaja cu nisip si apa curata, nu foarte mare insa, dar gasiti si cateva baldachine/ foisoare, cat si o terasa unde puteti savura sucuri, bere sau inchetata, si chiar o terasa cu gratar pt cei mia fomisti.

Este clar o locatie cu orientare spre familii cu copii, ceva locuri de joaca, ceva tobogane (cam fara apa curgatoare in ele). 2 piscine, terenuri de fotbal, tenis, voley...

Pe scrut - ai ce face cat esti acolo si in afara de balaceala.

Avem 2 piscine, dintre care una e dubla pe doua nivele cu un fel de cascada intre nivele.

Toate piscinele au o portiune pentru copii. Mi-a placut piscina "endless" care da spre mare, putin mai spre seara, cand se lasa ceata, chiar pare ca nu are margini.

Din pdv al lucrurilor mai putin placute:

- Zona de biliard si SPA pareau dezafectate. Mirosul de mucegai comunistic (vezi hotelurile nerenovata de pe litoralul romanesc) si faptul ca saunele erau dezafectate nu iti inspirau prea multa orinetare catre client. Tac rupt, mingi lipsa, etc...

- Unii chelneri erau prietenosi, mai ales cei ce lucrau in zona de receptie (inclusiv cei de la barul din receptie), iar altii parca erau suparati pe viata/ pe tine/ pe toti si nu bungheau engleza deloc, si se faceau ca nu intelegeau nici rusa...

- Mancarea destul de saraca in alegei si volum (da stiu compar cu 5* de la turci, dar na, pe astia ii stiu), chiar si din experienta colegilor care au mia fost la ei. Pana la urma aveai ce sa mananci fara sa exagerezi, iar daca aveai si o sticle de lichid bahic de productie locala si racit bine, chiar puteai face un festin :)

- Seara piscina se popula cu cateva cupluri de broscute, care evident ca se cuplau. Prezenta broastelor in apara inseamna 2 lucruri (parerea mea neavizata): mediu propice dezvoltarii de vietuitoare si, lipsa clorului si a altor produse de dezinfectie/curatare/filtrare a apei. concluziile le trageti singuri.

Sa revenim la aspecte placute:

Camere spatioase cu A/C, balcon, uscator haine, feon. Nu am inteles putin logica distribuirii camerelor, dar cred ca prin discutie si spaga mica se poate rezolva. Familiei cu copil i-ai atribuit cel mia mic apartament dintre cele 3. Urmatorul apartament a fost mai mare si cu o terasa de invidiant, iar al treilea apartmanet era putin mai mare si avea 2 terase.

Pret

Toate camerele au avut acelasi pret (200 E 2 persoane, 2 nopti cu AI), toate luate de pe booking. Nu stiu daca pentru un sejur mai lung, pretul mai scade putin, dar comparativ cu Turcia unde pt 1170 euro, am stat 9 nopti 3 adulti in apt in vila cu AI (Richmond, Kusadasi), aici de banii astia am fi stat doar 2 adulti sau 3, dar mai putine nopti.

Singurul avantaj ar fi distanta de doar cateva ore pana in Kavarna nu si la pret.

"All in all" a fost ok

Funny story

In ziua plecarii, s-a intamplat o pana de curent, m-am simtit ca acasa (Popesti Leordeni), mai problematic era ca trebuie sa facem si noi un dus inaintea decazarii si mesei de la ora 12. Dupa cateva interventii la receptie, si vre-o 30 min de asteptare, si-au adus aminte ca au un generator. Asa ca, parafrazandul pe Lenin "Comunicare, comunicare, comunicare"

Trimis de Slavic in 25.07.17 15:43:18
Validat / Publicat: 25.07.17 16:14:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Slavic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [25.07.17 16:04:02] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Topola Skies Golf & Spa Resort [Topola], BALCIC" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]:

• pagină generată în 0.043920040130615 sec