ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2017
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2017

Locatie cu priveliste superba!

Argumentul decizional in alegerea acestui hotel a fost existenta unui World Class la parterul hotelului, cu acces gratuit pentru clientii hotelului.

Pentru cine nu stie (in special pentru cei care nu sunt din Bucuresti), World Class este un lant de sali care ofera servicii de fitness, piscine etc. Au multe locatii in Bucuresti, dar si in orasele mari din tara. Aici gasiti mai multe detalii despre ei worldclass.ro/cluburi

De asemenea, amplasarea hotelului este deosebita, chiar in varful dealului Cetatuia, cu o priveliste fabuloasa asupra intregului oras; din centru, faci pe jos cam 15-20 de minute pana la hotel, mergand prin parcul Cetatuia si urcand ceva trepte pana la hotel (“ceasul destept” zicea ca ar fi echivalentul a 10 etaje). Pentru cine nu e prieten cu miscarea, exista si drumul de masina, putin mai lung.

Am solicitat si am primit o camera dubla cu pat matrimonial. Camera a fost ok, chiar daca nu e foarte mare, dotata clasic cu toate cele trebuincioase: pardoseala acoperita cu mocheta, noptiere, aplice de citit, masuta cu 2 scaune gen fotoliu, tv cu tub, minibar, aer conditionat, internet wi-fi foarte ok, telefon in camera, baie cu cada, uscator de par si consumabile. Prosoape si lenjerii curate, halate si papuci de unica folosinta. Mi-a placut mult si balconul, din care admiram la nesfarsit, zi sau noapte, privelistea panoramica asupra Clujului.

Hotelul apartine de Unita Turism, societate pe actiuni care mai detine hoteluri si in alte localitati si are circa 150 camere, dispuse pe 5 etaje. Este o constructie comunista, cu genul acela cu spatii largi, receptie uriasa, 3 sali de restaurante, bar de zi, terase spatioase. Chiar daca are aerul unui hotel ceausist, se vede ca s-au straduit sa-l renoveze, arata binisor, iar personalul din receptie si restaurant este amabil.

Au o parcare gratuita destul de generoasa si una interioara, contra-cost.

Au si 2 Sali de conferinta, de diferite capacitati.

Am avut cazare cu mic dejun. Acesta se servea intr-unul din restaurantele de la parter, care avea si o terasa.

A fost tip bufet suedez si cuprindea cam de toate: mezeluri, branzeturi, masline, rosii+castraveti (proaspete, bune), crenvursti, oua sub toate formele, costita prajita, carnaciori prajiiti, dulceata si unt, dulciuri (croissante, placintele, chec), 2 tipuri de fructe, cafea, ceai, 2 sucuri la dozator. Au fost cam de toate, dar cele mai multe de calitate slaba

Se serveste intre orele 7.00-10.00 si sunt foarte atenti la debarasare si la refill. Produsele consumate se inlocuiau chiar si la ora 9.50; mi-a placut asta!

World Class-ul de la parter: are piscina mare acoperita (25x10 m), sala de fitness/cardio/cycling si sauna. Asa cum spuneam, clientii hotelului au access gratuit. Programul este de luni pana vineri intre orele 7.00-23.00, iar sambata si duminica intre 8.00-20.00

Accesul la piscina este obligatoriu cu casca de inot; daca nu ai, poti cumpara de la ei, cu circa 35 lei. Daca nu esti cazat in hotel, poti beneficia de toata facilitatile, contra unei sume de 10 euro/zi.

Alte info utile:

- Cost transfer taxi aeroport-hotel, aprox 12 km, 27-30 lei

- Cost transfer taxi centru-hotel: 7-10 lei

- Cost restaurante si terase in centru: similar cu cele din Bucuresti, pe alocuri chiar mai scumpe; am servit masa in mai multe locuri, dar nimic memorabil sau de recomandat

- Nu ratati servirea unei cafele la terasa Pergola, amplasata in parcul Cetatuia, in imediata proximitate a hotelului; veti beneficia de o priveliste fabuloasa asupra Clujului; recomand in special noaptea, cand principalele cladiri din oras sunt frumos luminate.

Ca sa concluzionez, ce mi-a placut:

- Amplasarea pitoreasca in varful dealului

- Proximitatea fata de centru (15-20 de minute de mers pe jos prin parc, pe scari)

- Amabilitatea personalului

- Faptul ca am avut balcon la camera

- Cele 3 lifturi moderne, care functionau impecabil

- World Class-ul de la parter, care avea si un spatiu exterior cu iarba si sezlonguri, unde puteai sa stai la soare dupa ce ieseai din piscina interioara

Ce nu mi-a placut:

- Unele produse de calitate inferioara la micul dejun

- In cele 4 zile de sedere, nu a intrat menajera nici macar sa arunce gunoiul

- Aerul comunist al hotelului

Poze am facut putine si de calitate slaba, dar, cu permisiunea WM, voi atasa cateva poze concludente de pe site-ul hotelului.

Trimis de Chloe in 25.07.17 14:57:22
Validat / Publicat: 25.07.17 15:57:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 1288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 terasa - la mic dejun
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

cristina47*
    [26.07.17 00:39:43]

A fost o vreme cand ii schimbasera numele: se numea Hotel Transilvania. Ma bucur ca s-a revenit la numele initial, Belvedere, fiindca, intr-adevar, vederea asupra Clujului este foarte frumoasa.

Barul de zi avea fotolii din piele, si masute joase. Ce bine mirosea dimineata a cafea, in tot holul de la receptiei, mai ales ca pe vremea aceea cafeaua straina, adevarata, nu se mai gasea in magazine. Gaseai doar "nechezol", o bautura pe baza de ovaz cu 10% cafea. Terasa barului era neincapatoare in zilele de vara.

Jos era o videodiscoteca, initial, deschisa dupa orele 23.00, doar in regim valutar. Pe urma, prin '87, puteau intra si "romanii". Acolo ascultam si vedeam noi muzica buna. Era DJ Ninel, din Bucuresti, si mai intram si noi, cei care nu aveam dolari... Scarile care coborau la discoteca, erau chiar langa piscina. Ce-o mai fi acum acolo?

Camerele par sa fie exact ca pe vremuri, cu acelasi mobilier.

Frumos review. Ati starnit nostalgii.

[01.10.17 18:40:13]

@Chloe: Am stat si eu odata acolo, as putea spune in 1900 toamna , si exact asta imi placea ca ajungeai in oras ca sa spunem asa destul de usor pe jos, acum nu stiu exact daca mi s-ar parea la fel de usor, iar Clujul este un oras prin care am trecut mereu in fuga, mi-ar placea sa pot sta ceva mai mult acolo.

In rest observatiile tale de bun simt si obiective, asadar felicitari, votat cu mare placere.

cristina47*, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂBelvedere Hotel: