ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2017
ÎNSCRIS: 09.07.14
JUL-2017

Maraki Studios in 2017

Salutare,

Cum am cerut ceva specificatii in legatura cu cazarea din subiect si am primit toate lamuririle necesare din partea user-ilor, anul acesta am optat sa mergem la Maraki, in partea de Sud-Est a insulei.

In Thassos am mai fost, de fiecare data optand sa ne cazam in parti diferite ale insulei astfel incat sa putem descoperii lucruri noi

Drumul pana in Thasos asa cum s-a mai scris, cel mai indicat este prin vama Makaza, traseul dat de google este cel ok si indicat de facut

Ca si recomandare, ar fi extrem de indicat sa plecati spre Thassos fie Duminica fie in cursul saptamanii, Makaza este o vama micuta in care poti poposi si aproximativ 3 ore daca plecati Vineri sau Sambata (lucru care l-am patit inclusiv si noi la plecare)

Ca si destinatie si cazare, pe noi ne-a interesat o zona mai putin populata si cu ceva mai multa liniste la cazare, din acest motiv am ales si Maraki.

Pensiunea este singura in curte, iar pe langa ea nu se mai afla alte complexuri sau locuri de cazare, asadar, linistea isi spune cuvantul uneori

Citisem in review-urile trecute ca ar fi o problema cu galagia (pensiunea este situata pe un deal in apropierea soselei), dar noi sincer nu am sesizat de nici o culoare ca ar fi galagie sau disconform din cauza masinilor de pe sosea, cu atat mai mult daca inchideai geamurile sau obloanele

Pensiunea are aproximativ 9 camere, eu unul as opta daca as merge intr-un grup restrans, camerele de la etaj, astfel incat daca mai vin conationali de-ai nostri sau Greci care sunt extrem de galagiosi, sa nu prea fi deranjat

Camerele sunt spatioasa si utilate cu strictul necesar, asternuturile se schimba undeva la 3zile

Privelistea este de vis, mai ales la rasarit. Sa-ti bei cafeaua pe balcon dimineata este o adevarata incantare

Gazdele sunt extrem de primitoare si de treaba, frecventez Grecia de aproximativ 7ani, dar niciodata nu am dat de asemenea Greci cu care sa stai, sa bei un pahar, sa povestiti despre orice si sa fie extrem de deschisi, prietenosi, saritori

Ne-au recomandat plaje si locuri unde putem manca pe care nu le stiam si de care am fost extrem de incantati

Mai pe scurt, ne vom intoarce clar la Maraki! , recomand cu cea mai mare caldura si placere!

Locuri unde as recomanda sa mergeti in cazul in care ajungeti la Maraki:

plaje-Agios Ioannis, Marley Beach, Psili Ammos, Giola, TripitiBeach, Marble Beach

restaurante-neaparat Irenne Taverna (locatia este in Potos, la aprox 10km de Maraki), incredibila taverna, sotia patronului este o Romanca extrem de prietenoasa, ne-a facut sa ne intoarcem de 4 ori la ei), Krambousa (este situata in Golden Beach, 15km de Maraki), Agorastos, la aprox 5km de Maraki

Ca si restaurante, aici o sa fac o rubrica separata-tot auzisem ca cea mai buna carne pe care o poti manca vreodata este in Theologos, cum in ultimii 4ani cand am fost in Thasos, nu am vrut sa urc niciodata in Theologos, de data aceasta m-am hotarat, mai ales ca auzeam extrem de multi care recomandau cu ardoare satul Theologos.

In Theologos se ajunge din Potos pe un drum astfaltat si drept de aproximativ 10km spre centrul insulei

Pot spune fara remuscari, ca aici am mancat cea mai buna capra, miel, oaie, porc posibila vreodata, au cam toate felurile de carne dar pe capra, miel si oaie sunt experti

IATPOY taverna se numeste locatia, Kostas, este patronul, un nene cu mustata extrem de prietenos care de obicei sta la intrare

Nu ezitati sa incercati locul acesta, ospatari sunt extrem de prietenosi si iti recomanda specialitati extrem de gustoase

Thassos-ul este si va ramane mereu in sufletul meu, cea mai minunata insula pe care am fost, daca in primele 2 dati nu mi-a placut de nici o culoare, daca ajungi sa o descoperi, este un loc extrem de frumos si placut

Multa bafta!!!

Trimis de alexandru1988 in 25.07.17 14:11:19
Validat / Publicat: 25.07.17 14:41:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos-Studio Anny, Antheon Villas, Maraki Studio, Klisma Studio Lefkada-Matinas Residecente

VIZUALIZĂRI: 1386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandru1988); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Platou pescaresc restaurant Irenne Taverna/Potos

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.07.17 14:51:19]

@alexandru1988: felicitari pentru alegerile făcute: locatie, taverne si nu numai!

Iar pentru vizitarea satului Teologos, te felicit in mod special!

alexandru1988AUTOR REVIEW
[25.07.17 15:11:28]

@maria55: Buna,

Te rog modifica link-ul din prima propozitie sau comunica unui admin, este gresit

Link-ul din prima propozitie este adresat catre o cazare intermediara din Lefkada ci nu in Thassos

Intrebarea la care fac referire a fost adresata catre DinuP in postul lui despre Maraki

Mrs

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.07.17 15:40:24]

@alexandru1988: da, dar acest articol este despre Maraki/Thassos! Este bine incadrat, mai putin link-ul, inteleg! No problem, ai buton "Sesizeaza", fa acolo o notificare si se rezolva! Nici asa nu este nimic gresit, linku' duce la CMR si cine stie câti ca noi or fi interesati de intrebarea ta +raspunsurile peimite, pentru documentare!

Cert este ca felicitarile din ecoul meu rămân!!!

alexandru1988, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂMaraki Studios [Thimonia]: