Unde mâncăm în Vișeu și împrejurimi?

25.07.2017
DIN Piatra-Neamţ
înscris/ă în 25.07.17
JUL-2017
+ COPII: 2 -- varsta: 2 și 5

Restaurant pensiune La Cassa [Vișeul de Sus]

La Cassa, Vișeul de Sus

Urmare de aici

Am ajuns la La Cassa, din cauza faptului că la pensiunea la care ne-am cazat (Ghenuța), deși pe site spuneau că se pot "degusta mâncăruri tradiționale", acest lucru nu s-a întâmplat.

Așadar, am luat-o la picior spre "La Cassa".

Nu mare ne-a fost mirarea să descoperit un loc cald, plini de oameni zâmbitori și amabili, bucate tradiționale dar și preparate aparținând bucătăriei europene.

ATENȚIE!!! Au porții foarte foarte mari! (ar trebui menționat lucrul acesta, întrucât noi am comandat câte un șnițel și un cașcaval pane pt. copii, și ne-au adus 3 cașcavaluri pane și 3 șnițele, plus garnituri la fel de consistente).

Despre cazare nu pot spune nimic (deocamdată, pentru ca sigur vom reveni - CÂND VA FI DRUMUL OK) *.

Ce mi-a plăcut a fost designul pensiunii și bucatele servite acolo.

Recomand cu mare drag limonada bunicii sau limonada cu mentă și migdale.

* Am scris mai sus de DRUM. Noi am venit din Neamț, iar drumul mi s-a părut cel mai PROST drum pe care am mers vreodată. Și prost, și în lucru...

Când va fi gata, însă, sigur vom reveni!

Impresii încărcate de andreea.29 in 25.07.2017 11:59:50

Validat / Publicat: 25.07.17 12:57:51

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andreea.29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 4 voturi) nota2

- catalinioan
[25.07.17 14:44:13]

@andreea. 29: Foarte bine se mananca si la Montana. Daca ajungeti acolo, va recomand sa gustati si sufleul de ciocolata. Este foarte, foarte bun!!! Pentru drum, puteti comanda placinte. Nu veti regreta!

[25.07.17 15:08:41]

@andreea. 29: Ai putea sa spui exact care sunt zonele cu drum rau? As vrea pe cat posibil sa le ocolesc, daca se poate; noi o sa venim de la Colibita prin Bistrita spre Borsa. Oare am facut o alegere buna de traseu?

[25.07.17 15:13:25]

Da, pe la Colibița e ok drumul, pe acolo au mers ai mei. Noi am mers Piatra-Neamț - Gura Humorului - Iacobeni - Borșa - Vișeul de Sus.

Între Iacobeni si Vișeu e spart drumul rău, în sensul în care 80km sunt parcurși în 2 ore jumate.

[25.07.17 15:17:33]

@andreea. 29: Multumesc!

[25.07.17 16:00:04]

@jenipirvu: Cu drag;)

[25.07.17 16:02:09]

@catalinioan: Aștept știrea inaugurării drumului până la Vișeu, după care îmi fac planuri :))

Mersi de recomandare. Zi faină!

- catalinioan
[25.07.17 16:39:00]

@jenipirvu: Din Bistrita, tineti Nasaud, Salva.

Drumul de la Salva nu e nici autostrada, dar nici ogor. Inainte de Nasaud veti trece prin cartierul Liviu Rebreanu, satul Pripas din romanul "Ion".

[26.07.17 07:44:00]

@catalinioan: Multumesc mult pentru informatii!