ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2010
SEP-2007

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Saluti a tutti!

Am revenit in septembrie in statiunea Lido di Jessolo, fiind foarte incantati, dupa un sejur de 7 zile in luna iulie in anul 2007!

De data aceasta, am ales un alt loc de cazare, tot prin agentia italiana partenera celei romanesti - Hotel Apartment Benelux!

Cand am ajuns la agentie, doamna Liza, cea care ne-a intampinat si prima oara, in iulie si ne-a oferit asitenta turistica pe perioada sejurului, ne-a recunoscut imediat! Ne-a si gasit inregistrati in calculator, deoarece eram pentru a doua oara la ei in decurs de 2 luni! Cu un farmec latin la care nu-i poti rezista, ne-a explicat in limba ei materna, ca nu mai e nevoie sa depunem suma de 100 de euro pentru garantie, (care era obligatorie si se restituia integral la plecare, daca nu existau pagube) si nici nu va veni la plecare sa verifice daca tottul e in ordine si ca putem pune cheia intr-un loc anume la plecare, de unde ea o va recupera!

Si, ca surpriza sa fie si mai mare, ne-a oferit in dar, pentru fidelitate, din partea agentiei un prosop personalizat foarte mare de plaja, de o calitate excelenta, in culorile marii si ale soarelui de la Adriatica! Inscriptionat cu numele agentiei italiene, al statiunii si, bineinteles al Venetiei, care este doar la un pas distanta! Din nou ne-a dat harta, dar de data aceasta nu mai aveam nevoie de ea, ca stiam zona si am ajuns la Benelux sa ne cazam.

Acum pretul platit de noi era redus la jumatate, deoarece era septembrie si era sfarsit de sezon. Dar conditiile erau si mai bune aici, mult mai spatios si era si piscina.

Am plecat din tara tot 4 persoane, cu o singura masina, noi doi si niste prieteni. Am calatorit excelent, de la 3 dimineata, pana la ora 14.

Apartamentul nostru era si mai frumos decat prima data cand am stat la Vila Di Conti, deoarece acesta avea 2 camere separate, cu cate 2 paturi fiecare, un living mare cu un pat si 2 fotolii si un colt de bucatarie, amenajat cu toate dotarile modene pentru pregatirea mesei, inclusiv tacamuri si farfurii pentru fiecare persoana! Lenjerie de pat si prosoape trebuia sa aducem de acasa, sau puteam inchiria de la ei, daca nu aveam. Curateniea o asiguram noi, iar la plecare eram obligati sa lasam la fel de curat cum am gasit in prima zi.

Aveam rezervat pe plaja 2 sezlonguri si o umbrela, dar se putea sta daca dorea cineva si pe prosop.

Am locuit la etajul al doilea. Se putea urca si cu liftul.

Receptia, la care nu era de obicei mai nimeni, in perioada cand am fost noi, (deoarece erau putin turisti) era amenajata foarte frumos, intr-un spatiu generos! Fiecare camera avea si cheie de la intrare. La parter era localizata Pizzeria Rica Roca! Parcarea era langa intrare si era gratuita si suficient de mare.

In spate, pe o usa, puteai iesi spre pizzerie si spre piscina. Sezlongurile erau gratuite, asezate la umbra unor pini batrani. Nu am folosit piscina, deoarece prefer baia in mare, dar atunci nici nu erau multi amatori, din cauza ca temperatura nu mai era cea din iulie! Erau in jur de 20-22 de grade.

Era o singura baie, foarte mare, cu dus, wc, chiuveta si oglinda. Totul era foarte curat.

Un dormitor avea cate 2 paturi de o persoana, iar celalalt avea pat matrimonial. Fiecare camera avea un dulap de haine cu multe sertare, noptiere si o comoda cu oglinda. Mobilierul era foarte frumos si pastrat intr-o stare perfecta. Pe hol era frigiderul, apoi urma livingul, unde era si chicineta. De acolo se putea ajunge intr-un balcon imens, atat ca latime, cat si ca lungime, in care erau scaune pliante, o masuta si suport pentru intins rufele.

Singurul minus, (pentru altii poate, nu si pentru noi) a fost lipsa televizorului. Este cea mai spatioasa locatie de cazare in care eu am stat pana acum (35 de metri patrati)... totul era aerisit, iti dadea asa... o stare de bine, cum numai in spatiile largi o poti gasi!

Balconul nostru dadea exact spre strada, iar peste drum era o scoala-se numea ''Giuseppe Verdi''. Ne uitam in fiecare dimineata cum parintii aduc copii cu masina, toti elevii aveau ghiozdanele pe rotile si nici asa nu erau in stare sa le duca pana in clasa, tot parintii i le duceau. Si ma gandeam atunci la necajitii nostri care, in unele zone ale Romaniei fac cativa kilometri zilnic prin noroi, sau prin zapada ca sa ajunga pana la scoala. Nu cred ca o sa- ajungem niciodata pe ei!

Distanta pana la plaja era de 250 de metri. Acum fiind septembrie, aveam un alt program de plaja. Plecam de la 10 ora lor si stateam pana la ora 16! Pentru ca serile si diminetile incepeau sa fie mai racoroase. Statiunea nu mai avea acea nebunie din iulie, cand fremata de viata, dar... avea si acum farmecul ei!

Se insera destul de repede. Multe din hoteluri deja isi inchideau afacerea. Magazinele isi scurtau programul si aveau reduceri destul de importante.

Doua din cele 7 zile le-am rezervat excursiilor optionale: una la Venetia, iar cealalta in insulele Murano si Burano, despre care am scris mai jos, un review in luna decembrie! Ar fi mai fost cateva, cu ghid in limba engleza si italiana, la: Padova, in Muntii Dolomiti, Verona si Lacul Garda, Florenta si San Marino!

Se pot inchiria biciclete pentru plimbarea prin oras sau pentru scurte excursii in natura, unde sa te poti odihni la umbra racoroasa a padurilor de pini, care predomina in aceasta zona.

Pentru iubitorii de miscare, in statiune sunt o multime de sali pentru practicarea oricarui tip de sport.

Lido di Jessolo este mereu o provocare!

Pentru aceia care doresc pur si simplu sa calareasca de-a lungul tarmului sau al lagunei, sunt o multime de grajduri de cai, disponibili pentru acest lucru!

Deci aici-poti face tot ce iti doresti, ba din contra-chiar si ce nici macar nu ai visat.

Noi am revenit aici cu placere si datorita unei prietene dragi, care locuieste acolo de mai multi ani si ne-a ajutat foarte mult, oferindu-ne informatii!

Seara, poti merge la un restaurant traditional, sau international, la o pizzerie, in cluburi, la gelaterii, cofetarii, terase in aer liber, cafenele, sau la concerte sau evenimente mondene, care aici se organizeaza frecvent.

In oras sunt peste 400 de hoteluri, o multime de vile, apartamente de inchiriat, sate de vacanta si campinguri!

Se poate ajunge si cu avionul, pe aeroportul din Venetia sau Treviso.

Va recomand cu incredere aceasta cazare la Hotel Apartment Benelux, pentru o vacanta economica la un pret avantajos cu familia sau cu prietenii!

Iar statiunea... va poate multumiti chiar si pe cei mai pretentiosi turisti! Eu va garantez

Trimis de georgiana in 09.04.10 18:07:52

VIZUALIZĂRI: 5605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Apartment Benelux,la parter Pizzeria Rica Roca

piti [09.04.10 19:34:46] »

Pentru ca ai pomenit de copiii care nu sunt in stare sa-si care ghiozdanele chiar si pe rotile, sa va spun ca tot aici in Italia, copiii sunt dusi de parinti in carucioare pana pe la 4-5 ani. Sunt asa de mari incat le atarna picioarele pe jos, dar ei tot in carucioare sunt plimbati.

Am incercat cu fetita prietenilor nostri din Italia sa o ducem la plimbare prin San Remo si dupa un sfert de ora s-a oprit in loc si a decretat:

"-Piciorul meu nu mai vrea sa mearga!!! "

Asa ca am pus-o inapoi in carucior! Avea 5 ani. Si nu e singurul caz.

O ciudatenie cu care apoi ne-am obisnuit. Copiii din Romania intradevar fac unii saracii semimaratoane prin frig si noroaie pana la scoala si inapoi, desi s-au introdus in multe locuri microbuze scolare.

georgiana [09.04.10 20:24:02] »

webmaster 13,

Cand ai timp si inspiratie, cauti te rog frumos o melodie frumoasa si pentri review-ul meu??

webmaster13 [09.04.10 20:57:13] »

Reginella campagnola va bene?

georgiana [09.04.10 21:11:44] »

@webmaster 13,

Naturalmente!

Grazie!

Tante belle cose!

Diaura* [09.04.10 21:32:11] »

Eu auzisem despre aceasta statiune ca " este scumpa", dar vad ca este si pentru bugete medii. Interesant si de retinut.

georgiana [09.04.10 21:42:19] »

@Diaura,

Sunt si hoteluri scumpe si foarte scumpe,dupa cum doreste fiecare,dar noi am ales variantele de mai sus si am fost foarte multumiti!

Deci in septembrie,am platit cazarea eu si sotul 110 euro si tot atat si prietenii nostri,deci in total apartamentul era 220 de euro pe saptamana,in 2 camere decomandate,dar daca mai erau 2 puteau dormi in living linistiti!

Si cu mancarea te descurci cum doresti,ori self catering,ori la restaurant,pizzerii sau de la INS-cel mai bun supermerkado!

ileanaxperta* [09.04.10 21:45:37] »

Tot astept sa fiu a 7-a dar nu mai am rabdare. Asa ca...

Dar te plimbi, nu gluma si apoi mai vii si pe-aci si ne scrii atat de amanuntit ca deja stiu tot. Da, da.

O vacanta tot imi voi face la Lido di Jesolo, sper in urmatorii ani. Dar pana atunci voi citi ce scrii tu si, poate si alti turisti....asa, sa-mi fac incalzirea...

creivean [09.04.10 21:49:20] »

@ileanaxperta

Îmi pare rău că votul meu a dus review-ul la binemeritatul Super Bonus şi nu al tău, dar @georgiana îl merita.

Felicitări.

molko* [09.04.10 23:13:52] »

interesant si complet. un vot si de la mine.

lizuk [09.04.10 23:20:57] »

@georgiana: spor la scris in continuare, vad ca amintirile sunt pline de detalii desi nu sunt chiar de ieri-alalta.

@piti: argumentul copilului a fost strong! ce sa-i mai spui cand iti tranteste asa ceva? : -) imi aduc aminte ca si eu ma uitam lung dupa copiii din Franta si Italia carora le ajungeau picioarele pe jos atunci cand stateau in carucioare

david [09.04.10 23:31:26] »

Totusi am auzit nisipul de pe plaja ar avea o mare "problema " ,este foarte fin si se lipeste de piele.

M-am gandit la varianta de a ajunge din Timisoara pana Lido di Jesolo si sa evit drumul criminal cu masina pana acolo.

Zbor cu avionul pana in Venetia si de acolo am inteles ca sunt microbuze de vacanta care te duc la hotelul unde esti cazat.

Am vazut ca preturile la hoteluri de trei si patru stele sunt acceptabile.

georgiana [10.04.10 08:10:26] »

Va multumesc tuturor!

In special, lui Molko, daca a fost, intr-adevar sincer!

@lizuk,

Amanuntele, daca le uit, imi mai improspateaza sotul memoria, ca doar am fost doi! Deci, punctele le mai impart cu el, uneori!

E uimitor uneori, ceea ce nu retin eu, din cauza ca nu mi s-o fi parut, poate important, retine el si, uite-asa, ne completam!

@David,

Da, sunt preturi acceptabile la hoteluri!

Eu ti-as recomanda Hotelul Madison, care este situat intr-o zona superba a statiunii, am fost acolo, de cateva ori! Acolo lucra prietena mea, de vreo 7 ani, si restaurantul e bun si frumos, cunosc si personalul, in mare parte sunt romani!

Este un hotel de 3stele (iar pretul este rezonabil), situat pe o strada, care este considerata a fi cea mai lunga promenada din Europa! Acolo te-ai plimba, fara sa observi ca se face ziua!

Mergi in iunie sau la sfarsitul lui august, deoarece caldura te da gata, in celelalte luni fierbinti!

Si, daca spuneai ca drumul e ''criminal'', da-mi voie sa te contazic, a doua oara am scurtat-o prin Slovenia si a fost usor si rapid.

E buna si varianta ta cu avionul si microbuzul, dar, poate mai ai acolo nevoie de masina, noua ne-a trebuit sa mergem de 2 ori pana la Punta Sabbioni, de unde se putea lua vaporetto pentru Venetia si pentru insulele Murano si Burano!

Sau, daca mai vrei undeva la cumparaturi, in alt oras! Sau sa descoperi alte locuri de interes turistic din jur!

Despre plaja nu prea am mai vrut s-o lungesc, dar am sa revin cu review mai complet cu acest subiect in curand!

Da, nisipul este atat de fin, incat se lipeste de picioare, cum spuneai tu, dar exista la fiecare iesire de pe plaja dusuri cu apa calda si rece si te poti scapa de acest aspect!

Alte intrebari???

Cristo [10.02.12 11:40:38] »

Buna,

Cum ati rezervat Hotel Apartment Benelux?

prin ce agentie?

Cu stima,

Cristo

georgiana [10.02.12 15:47:39] »

@Cristo,

Am rezervat printr-o agentie din Timisoara (numele ei ti-l voi trimite pe mesaj privat, deoarece este interzis aici, coniderandu-se reclama) si acolo ne-am prezentat la agentia partenera, care ne-a dat harta statiunii, ne-a incercuit zona unde este situat hotelul si cheile si apoi ne-am descurcat usor, in statiune fiind foarte usor sa te deplasezi. Sunt pur si simplu, vreo 3 strazi paralele cu marea (vezi ca am scris si vreo 2 review-uri despre statiune). Mai am inca 2 review-uri despre alte 2 cazari din Lido de Jessolo scrise aici pe site, le poti citi pe toate, apoi te hotarasti ce alegi.

Cristo [14.02.12 08:31:22] »

Merci de informatie, poate ca la vara vom reusi sa mergem si noi in concediu pe aceste meleaguri.

As dori sa va mai intreb cate ceva legate de drum: prin Slovenia si Italia nu am mai fost, care sunt costurile de drum si unde platesti autostrada?

Cu stima,

Cristo

georgiana [16.02.12 16:12:57] »

@Cristo,

In Ungaria am platit 6,5 euro (pe 4 zile), iar in Slovenia 15 euro (pe 7 zile). La fiecare intrare in tara respectiva, de la orice statie de alimentare, poti achita si in euro taxa de drum. Daca stai mai mult de 7 zile, la intoarcere mai scoti cam tot atatia bani din buzunar.

In Italia, in schimb, lucrurile stau altfel (asta daca nu ai fost pana acum si nu stii): la intrarea pe autostrada, este un punct in care vei primi un tichet pe care va trebui sa-l pastrezi pana cand iesi de pe autostrada, iar acolo vei plati suma corespunzatoare, care e direct proportionala cu km parcursi. Un exemplu: de la Trieste la Genova-40 de euro.

Dar tu pana la iesirea catre Lido di Jessolo nu ai mult de mers, nu-mi mai amintesc exact cat am platit la intoarcere anul acesta, dar nu cred ca mai mult de 6-8 euro!

danita [26.03.12 12:53:09] »

@georgiana: as vrea si eu numele agentiei. multumesc

georgiana [26.03.12 14:40:33] »

Ti-am scris pe mesaj privat!

creivean, Cristo, danita, david, Diaura*, domidoc, georgiana, ileanaxperta*, lizuk, molko*, piti