ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13
JUL-2017

IRAN 2 – by Maryo&Co

Pentru C.C.

Recomand în Tehran, Isfahan şi Shiraz să folosiţi aplicaţia pentru maşini, numită SNAPP, un gen de Uber (se face dowloand de pe google play).

Nu schimbaţi bani pe stradă – iranienii iubesc să falsifice (au avut probleme chiar şi cu biletele de maşină şi astea costă de mizerie). Veţi găsi toate brandurile din lume… false. Aveţi mare grijă dacă va întoarceţi cu ele în România – se pot confisca, sau şi mai rău proces pe copyright (legea 8/1996, completată şi modificată - este infractiune... daca tin bine minte). Una, două bucăţi pot scapă de vama.

La hoteluri există şi manageri femei, a căror poză pe wahatsapp este fără batic – hejab

Nu se da mâna cu bărbaţi pe stradă; nu iniţiaţi aşa ceva – pentru femei.

Metodă de salut este mâna dreapta (palma) în scobitura umărului stâng şi va înclinaţi uşor. Aşa procedează şi ei.

Dacă vi se întinde mâna puteţi da mâna cu ei, deoarece ei vor avea probleme, dacă-i cazul şi nu dvs. Femei cu femei=OK, Barbati cu barbati=OK

Soţul şi soţia se pot ţine de mâna pe stradă. NU va sărutaţi.

Încercaţi să NU folosiţi cuvintele “cât costă”, deoarece “cost” este un cuvânt jignitor.

Că să aflaţi un preţ pronunţaţi:” ce qad mishe”, Acelaşi lucru pentru mărimea unui lucru,

sau: “qeimat-esh chand e”

Bancnotele de 500.000 de riali sunt verificate la magazine, multe falsuri.

Verificaţi mai multe case de schimb. Cursul variază şi încearcă să va păcălească.

USD – CEI cu elemente noi de siguranţă (aia frumos coloraţi) - AU PROBLEME MARI. Dacă aveţi format vechi sunt OK. Mai bine euro. Eu euro am avut şi m-am chinuit puţin. În ultima zi mi-a spus cineva că a avut probleme cu aceşti USD. Preţurile sunt afişate în USD.

ESTE IRAN… ca la nebuni. Va exista un şoc.

Revin asupra aspectului – daca veţi fi urmărite, sau hărţuite pe stradă – pronunţaţi tare:

“be polis zang bezan” – să sun la poliţie? ; chiar asa se citeste----le este frică de poliţie

S-ar putea să va fie rău; recomand să aveţi la dvs. vitamine şi minerale. Beţi apă.

Dacă doriţi să staţi în gazdă: couchsurfing – funcţionează şi-n Iran; dar este interzis cetăţenilor să primească în gazdă - https://www.couchsurfing.com/

Cu toate că în anumite oraşe se poate bea apă de la robinet, nu le voi aminti. Regulă: APĂ ÎMBUTELIATĂ.

Cu toate că se scrie de la dreapta la stânga, preţurile se scriu de la stânga la dreapta, adică că la noi. Problema este că cifrele nu seamănă cu cifrele arabe.

Voi încerca să fac …. ceva cu cifrele … cifrele sunt de regulă, deasupra codului de bare:

۰ – sefr – zero

۱ – yek – unu

۲ – do – doi

۳ – se – trei

۴ (cifra mai poate apărea scrisă şi sub altă formă, fiind singură cu această excepţie, un fel de 3 întors) – chahar – patru

۵ – panj – cinci

۶ – shesh – şase

۷ – haft – şapte

۸ – hasht – opt

۹ – no – nouă

۱۰ – dah – zece

ex: 25137 riali - ریال۲۵, ۱۳۷ – primul grup este – numarul; – virgulă este virgulă (câteodată nu se pune, în caz că există să ştiţi că este o virgulă), al doilea grup este - riali - DIN NEFERICIRE SITEUL NU PERMITE AFISAREA CORECTA a acestui exemplu!!! (este afisat in "oglinda") - va pot trimite in privat daca doriti.

Dacă auziţi yavas…. deja ştiţi turceşte = încet; Multe cuvinte din turcă sunt copiate din persană.

Conducătorul statului este imamul Ali Khamenei şi nu preşedintele ales Hassan Rohani (se citeşte Ruhani), dar condiţiile actuale i se datorează lui Rohani.

La cumpărarea cartelei de telefon se va cere paşaportul.

Mă opresc şi dacă mai sintetizez, adaug. Articole scurte.

Reamintesc că le scriu eu, dar efortul este de echipa din … memorie. NU ar trebui punctat articolul. Este o continuare a micutului ghid incarcat in 18 iulie 2017. Maine Tehran - generalitati (sa le ia dracu' de diacritice...nu mai corectez ca-s mort de oboseala).

Trimis de danyo in 23.07.17 00:41:30
Validat / Publicat: 23.07.17 07:00:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 2482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Iranul: