Descoperă Thassos

Avatar Linu
înscris/ă în 06.08.15
JUL-2017
+ COPII: 2

De doua ori nu e suficient

In vara asta a fost pentru a doua oara cand mergeam in Thassos, mai exact in Skala Potamia, contrar convingerii mele potrivit careia trebuie mereu sa mergi in locuri diferite si sa descoperi lucruri noi. Am ales din nou aceasta insula pentru ca era la distanta cea mai mica de parcurs cu masina din Bucuresti si cand am platit sejurul nici prin cap nu-mi trecea ca, la sfarsitul lui, voi afirma ca prima data am fost degeaba. Acum sunt ferm convinsa ca, peste ani, voi reveni pentru ca mai am de descoperit si experimentat multe.

In primul rand daca va ganditi sa mergeti in Thassos si sa ramaneti in locatia aleasa, sa faceti plaja si sa mancati mancarea traditionala, mai bine ramaneti acasa pentru ca adevaratele experiente pe care le poate oferi aceasta insula, nu se dezvaluie de la sine, ci trebuie descoperite. Nici articolele pe care le veti citi nu sunt relevante (si credeti-ma ca am citit zile intregi). Numai voi sunteti in masura sa vedeti si sa simtiti adevarata experienta numita insula Thassos. Si pentru asta aveti nevoie de o masina si ca, in fiecare zi, sa faceti o miniexcursie.

De ambele dati am ales ca loc de cazare Skala Potamia. Prima data la Stella Mouraki si apoi la Ntinas Filoxenia. Fara vreun repros la adresa vreuneia. Dupa ce am facut un tur al insulei, consider ca zona Golden Beach - Skala Potamia este cea mai buna pentru cazare din 2 motive: peisaj (munte, verdeata, padure deasa, plaje, dupa aceasta zona, spre sudul insulei, peisajul devine arid) si ca punct de plecare in diferite alte locatii (se afla cumva la mijloc fata de locurile pe care eu le-am vazut).

Ce puteti face de aici?

- Skala Potamia, plaja cu nisip fin, intrare in apa lina, sezlonguri, taverne pe malul marii, plaja cam aglomerata. La sfarsitul plajei aveti un mic port, unde se afla si o expozitie -de pictura am vazut noi. Seara puteti lua trenuletul care face turul statiunii.

-Golden Beach, plaja mare cu nisip fin, intrare lina in apa, taverne pe malul marii, aglomerata. Noi anul acesta am stat la sfarsitul plajei, spre al doilea miniport din zona pe care il veti gasi doar daca urcati putin pe munte si coborati. De acolo puteti face o plimbare cu vaporul Zeus pe mare, timp de 6 ore in care veti pescui, veti face baie in locuri spectaculoase unde nu ajungeti cu masina iar culoarea verde-turcuoaz a marii va va lasa fara suflare si veti sta la soare pe o plaja naturala langa Marble Beach.

- Marble Beach, Porto Vathy, locul pe care nu trebuie sa-l ratati. Pentru noi a fost si anul acesta pe primul loc. Nu vreau sa mai descriu locatia pentru ca trebuie sa fii acolo ca sa poti spune ca e minunata.

-Marble Beach, din pacate am vazut-o doar din vapor. Citisem ca sunt doua plaje de marmura dar de fiecare data ne-am oprit doar la Porto Vathy.

-Plaja La Scala, cea mai frumoasa plaja amenajata. Se afla la cativa km de Limenas. Selecta dar fara fite.

- Paradise Beach, cea mai frumoasa plaja naturala.

- Manastirea Arhanghelului Mihail, nu o ratati pentru ca, pe langa arhitectura (este o copie a unei manastiri din Turcia) va ofera o panorama spectaculoasa asupra marii.

- Giola, piscina naturala, unica, spectaculoasa, periculoasa. De ce spun asta? Pentru ca aceasta piscina este ca o gaura intr-o stanca. O separa de mare o bucata de jumatate de metru de stanca. Prin acea portiune valurile marii se revarsa in piscina si tot prin aceeasi zona se iese din ea. Asa ca, atentie la valurile care izbesc cu putere si va pot efectiv rasturna inapoi in piscina sau sa va traga in mare. Analizati putin locul inainte de a face ceva. Cu toate acestea, este un loc pe care trebuie neaparat sa-l vedeti si nu e chiar atat de greu de ajuns acolo cum au scris altii, pe jos sau o parte din drum cu masina.

- plaja salbatica Livadi (sper ca am retinut corect numele) destul de abrupt drumul de parcurs cu masina dar veti descoperi, printre maslini, o plaja intre doua stanci, cu putin nisip si pietre in apa furioasa.

- plaja din Skala Marie, nisip fin, intrare lina in mare, peisaj superb. Aici am pescuit pe faleza statiunii si am prins si o furtuna pe mare, cu vartej pe apa, cer gri-negru si rafale de vant care brusc au facut ca aerul sa devina rece ca iarna.

-satul Panagia, se afla dupa Potamia, in drum spre feribot. Interesanta arhitectura caselor, strazile inguste, platanii seculari, cimitirul in care veti vedea ca defunctii aveau varste dupa 80 de ani, fabrica de ulei.

-satul Theologus, situat in inima insulei, cea mai veche asezare atestata, aici veti manca cea mai buna carne de miel, veti vedea un muzeu al satului, o manastire si o biserica, veti putea cumpara produse traditionale la preturi bune. Cu siguranta veti fi impresionati de arhitectura locului.

Noi doar atat am putut vedea in cele 7 zile. As fi vrut sa urc pana in varful muntelui Ipsarion si sa vad un apus de soare pe partea cealalta a insulei dar, astea, si altele, data viitoare.

Impresii încărcate de Linu in 22.07.2017 14:31:28

Validat / Publicat: 22.07.17 15:11:37

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Linu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  16400 PMA (din 21 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Linu? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[22.07.17 15:11:30]

@Linu: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 60&ridAnt=79512

- ANILU
[22.07.17 18:07:35]

@Linu: Bună recomandarea ta pentru Tassos.

Dar vroiam și câteva poze din sejurul vostru, despre care ne spui că a fost foarte bine chiar și a doua oară în Tassos.

Am rezervat și eu un sejur în Tassos la sfârșitul lui august și sper să mă întorc cu aceleași impresii plăcute din insulă.

Albinele/viespile nu v'au deranjat? Am înțeles că este o problema pe insulă cu insectele.

Felicitări pentru vacanță.

Toate cele bune.

- Linu
[22.07.17 18:33:10]

@ANILU: Am foarte multe poze dar prin alte dispozitive stocate si in principal cu noi.

Sper sa mai am ragazul necesar sa le incarc pe cele care au surprins cel mai bine locurile despre care v-am vorbit.

Cat despre albine, singurele insecte care v-ar putea deranja, intr-adevar sunt multe dar nu le bagati in seama. Nu am vazut pe nimeni sa fie muscat. La unele taverne veti gasi recipiente in care se arde cafea greceasca pentru a le indeparta.

Mai sunt niste insecte care scot un sunet puternic, pe care noi le-am regasit si in Turcia, dar nu deranjeaza.

Totodata, veti gasi si multe pisici. De altfel, Thassos se mai numeste si insula pisicilor.

Daca aveti disponibilitatea de a merge cel putin in jumatate din locurile despre care v- am povestit, nu veti regreta. Acum depinde si de locatia pe care ati ales-o.

Concediu placut!

- Aurici
[24.07.17 10:17:54]

@Linu:

Eu cred că sunt relevante pentru că te familiarizează cu ce vei găsi acolo. Este imposibil să urmezi traseul cuiva, cu asta sunt și eu de acord, dar să citești este necesar pentru că te inițiază în secretele unei destinații și-ți va fi mai ușor să recunoști la fața locului lucruri despre care ai citit.

Te felicit și eu pentru vacanță, Thassos este o destinație accesibilă românilor și foarte ușor de îndrăgit, ca mai toată Grecia, de altfel.

Vară frumoasă!

- Linu
[24.07.17 12:32:23]

@Aurici: cand am amintit articolele citite faceam referire

strict la felul in care te simti cand vizitezi locurile de pe insula.

Total de acord ca trebuie sa te infirmezi. De altfel, datorita celor care au scris, am ajuns in Thassos.

O zi frumoasa!

Publicitate    [23.10.17 12:43:47]