ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2008
ÎNSCRIS: 23.07.08
JUL-2008
[?] AD. + 1 COPII

Un loc superb!

Salutare tuturor! Acum o saptamana (15 iulie) m-am intors din Corfu. A fost un concediu excelent !

Am fost cazati 2 saptamani la Hotelul Golden Nests din Ag. Gordis, prin agentia Christian Tour. Totul a decurs bine (transportul cu avionul, transferul), conditiile de cazare sunt bune. O singura avertizare pt. familiile cu copii : nu exista camera TRIPLA, ci doar dubla cu pat suplimentar. Cum noi aveam mentionat, in contract, factura, voucher camera TRIPLA, va dati seama ce soc am avut cand am intrat in camera si am vazut un nenorocit de pat pliant, care mai era si rupt ! Nervi, telefoane etc. Pana la urma l-au schimbat in ziua urmatoare si totul a fost bine.

Nu am participat la excursiile optionale, ci am inchiriat o masina pt. 3 zile (de la Alexandra). Au fost 3 zile superbe in care am vizitat:

- in prima zi am fost in Corfu Town, unde am vizitat cele 2 cetati (veche si noua-noua New Fortress ne-a placut mult mai mult decat cea veche ), am fost cu vaporasul cu fundul de sticla (Calypso Star). Apoi am plecat sa vizitam Achlleion (Palatul imparatesei Sissi) si de acolo, prin Benitses, la Kavos. Nu a prea meritat acest drum spre Kavos pt. ca nu a fost nimic interesant de vazut. La intoarcere, am oprit isa facem o baie ntr-un loc mai retrat (statiune ?) numit Paramonas. Intoarcerea in Ag. Gordis a fost fosrte frumoasa, pe soseaua ingusta, prin padurea de maslini, prin satucuri care mai pastreaza aerul traditional al Greciei !

- a doua zi am fost la Aqualand. Cineva ne spusese ca exista reduceri dimineata dar n-a fost asa (doar dupa ora 15 sau 16 erau reduceri). Am platit 25 euro/ adult si 17 euro/copil. Baiatul nostru (si nu numai...) a fost foarte incantat. Dupa mai bine de 5 ore de stat in Aqualand am plecat spre Paleokastritsa. Intr-adevar, poate ca este cel mai fascinant cadru natural din insula dar, ca si conditii de plaja si baie in mare, clar as prefera Ag. Gordis. Cum s-a mai scris, sunt golfuri, plaja ingusta cu pietricele etc. Aici am vizitat manastirea dedicata Feciarei Maria, apoi ne-am plimbat cu o barcuta si am admirat statiunea de pe apa. Am urcat apoi in Lakones (parca asa se numeste ?), de unde se vede superb toata zona. Am cinat la BellaVista, pe o terasa de unde am putut admira intreaga zona. In Romania, intr-un restaurant situat intr-o pozitie atat de frumoasa mai mult ca sigur ca preturile ar fii fost mai mari, aici, insa, preturile au fost aceleasi ca si in restul insulei !

- in ultima zi de hoinareala am urcat lpe Pantocrator, cel mai inalt loc din insula (917 m). Si chiar a meritat. Panorama este superba ! Plus ca, calugarul de acolo este roman, la fel si cei 2 ospatari. Din acest motiv am ramas acolo mai mult decat intentionam.. Ne-am continuat hoinareala prin : Sidari (aici exista trotuare , plaja este lata, cu nisip). Cautand faimosul Canal D'Amour (care nu mi-a parut nimic deosebit !), ne-am ratacit si am nimerit in Peroulades Nu zic nimis, vedeti in poza !).

Au fost niste zile foarte pline, in care ne-am facut propriul program si a meritat. Daca participam la excursiile optionale, 3 persoane, nu ieseam mai ieftin. In plus, asa am putut opri unde n-ea placut, nu am fost legati de un program etc. Cu ajutorul unei harti si a cartii cu insula Corfu, ne-am descurcat binisor (desi, in ultima zi ne-am cam ratacit : o ora am mers prin dealuri si tot la 10-11 km de Sidari eram !).

In concluzie : a fost un concediu superb ! Daca as putea, cu primul avion m-as intoarce in Corfu, si tot in Ag. Gordis as sta.

--------------

Pentru ca aici (in Timisoara) ploua, revin cu informatii despre Ag. Gordis (cu riscul de a va plictisi, poate).

Din pacate, nu stiu la ce interval circula mijloacele de transport in comun.

Deci:

- martea seara, se face adunare la hotelul Alonakia, unde Alexandra va va inmana lista cu excursiile optionale si va va recomanda unele dintre acestea.

- distanta pana la plaja nu este foarte mare, dar sa aveti in vedere o curba in forma de S (zic eu!), abrupta, pe care o aveti de urcat la intoarcerea de pe plaja.

- hotelul Golden Nests este ca un caine fara stapan. Adica, doar dimineata gasiti pe cineva (cand se pregeteste micul dejun). Asa, in prima seara, desi era foarte cald in camera, n-am avut cui plati aerul conditionat si, deci, n-am putut beneficia de el.

- in camere se face curatenie destul de des. Baia este cu cadita de dus si exista sapun lichid la chiuveta. N-am avut probleme cu apa, era non-stop (spre deosebire de Alonakia, unde au fost probleme-aveam o pietena cazata acolo). Sunt prosoape. La TV am prins putine posturi (Romania International de ex.).

- aveti acces la piscinele hotelurilor : Alonakia (foarte mica si inghesuita) si Aloha (aceasta merita ! mai ales ca din terasa s-a facut o portita si ajungeti imediat acolo)> Accesul este gratuit, dar nu aveti voie sa aduceti mancare sau bautura din afara, ci sa consumati de la barul piscinei.

- micul dejun este acelasi si consta in: lapte, cereale, 2 feluri gem, unt, un fel cascaval, un fel sunca, paine, cafea, ceai, suc de portocale. Cam atat. Mai rar, se aduce si chec. Painea neagra este foarte gustoasa.

- la terase, un fel principal costa i medie 8 euro; suc/bere de la 2 euro in sus (2,50 euro berea la halba). Uneori portiile sunt mari; alteori nu prea... Se aduce paine cu unt inainte de felurile comendate. La Delphi se aduce paine prajita, unt, o crema cu branza si ardei, o crema de masline. Sa te tot ingrasi.. Va recomand musaka-ua de la rest. Zephyros (pe maulul marii), este foarte buna. Sotul meu a incercat si ceva specialitati locale si au fost bune (ceva carne de vita cu macaroane si sos de rosii). La Zephyros unul din ospatari e roman. Supa am mancat o data in 14 zile: de linte, la Alonakia (e buna). Am mai vrut sa comandam dar ni s-a spus ca e supa la plic ! Multi cartofi prajiti (congelati), piureu (din fulgi), meniuri pt. copii la 6 euro (gen cheesburger/ hamburger cu cartofi prajiti si suc).

- la supermarket gasiti berea si sucuri la preturi rezonabile (cea mai ieftina, berea Prost pe care o gasiti chiar la cel mai apropiat market- daca cumparati 5, a 6-ea e gratis).

- pe plaja, 2 paturi plus umbrela costa 6-8 euro/zi. Nu e obligatoriu.

- la intrarea in apa sunt pietre, dar apoi nisip si apa mica. marea e superba (o auzeam de pe balcon), cu valuri.

Masina a costat: 45 euro/ zi, sau 100 euro/ 3 zile.

Pt. Aqualand cautati pe harta Ag. Ioannis. Se poate ajunge si cu autobuzul: unul pana in Corfu, altul spre Ag. Ioannis.

Kalypso star - din Corfu: adult: 14 euro, copil 8 euro; se poate lua si din Paleokastritsa (acelasi pret). Plecare din portul vechi Corfu, din ora in ora, de la 10 la 18 (duminica 11 la 16). Dresura de lei de mare.

Si o parere personala: Golden Nests arata mult mai bine decat Alonakia (camera si baia).

Trimis de lottee7 in 23.07.08 07:34:02

VIZUALIZĂRI: 2435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lottee7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 de pe balcon, camera etajul 1
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[17.08.08 15:24:33]

cele doua reviews-uri ale lui lotee7 au fost contopite de mine, pentru o lectura mai facila a frumoaselor ei/lui impresii.

bogdan
[09.01.09 08:07:34]

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

mickel
[09.03.09 15:25:08]

O intrebare generala: Merita platit suplimentul de deminpensiune de 49 de euro (care ar fi deci 7 euro/masa) sau mai bine mananci la restaurantele locale?Cam care sunt preturile la restaurante?Mersi

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.03.09 16:01:50]

corfu fara sa te gandesti

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.03.09 16:08:10]

la o taverna normala se plateste cam 20/25 euro 2 persoane , cam pe aici bat preturile , asta include 3/4 feluri de preparate , o portie fiind de ajuns pentru 2 persoane plus 500/750mm vin

[10.03.09 10:40:08]

Din pacate, nu pot da sfaturi pentru ca inca nu am fost in Thassos. In vara aceasta am rezervat o camera in Skala Potamia/ Thassos, deci...

Referitor la masa : daca doresti sa cheltui mai putini bani, atunci plateste suplimentul de demipensiune. Noi (familia mea) nu agreem acest tip de aranjament. Daca vedem o taverna care ne place, acolo mancam. Poate ca este ceva mai scump (depinde ce comanzi), dar zic ca merita. Daca suntem placuti impresionati de un local anume, mai revenim... Sunt prea multe taverne frumoase, cu preturi asemenatoare, pe malul marii, si este pacat sa nu le testam...

In plus, noi am "bantuit" 3 zile prin insula si, venind noaptea inapoi, am mancat unde ne-a apucat foamea si ne-a placut !

Preturile... A trecut ceva timp de atunci... Parca un fel principal (2) era undeva in jurul a 8 euro / pers. (noi cheltuiam, in medie, 40-50 euro/pranz, 3 persoane, inclusiv bauturi: suc, bere care sunt destul de scumpe, 2-3 euro). Seara, cam tot asa (pana am constatat ca ne ingrasasem si, ultimele zile, am trecut la varianta "light" adica iaurt, corn, etc)

dianabzs
[17.01.10 21:35:14]

foarte frumos si util ceea ce ai scris!

sunt in faza de tatonare a terenului pentru concediul din vara si as avea cateva intrebari:

- daca luam sejurul la golden nest, stii cumva, se poate plati suplimentul de demipensiune pentru a manca la alonakia?

- camerele au termopane? noaptea este liniste in camera? pentru ca citeam la impresiile cuiva ca noaptea nu a putut dormi din cauza zgomotelor motoarelor turate.

- toate camerele au vedere la mare?

multumesc!

[09.03.10 15:08:57]

Buna,

Se poate plati supliment pentru demipensiune la Hotel Alonakia, la un tarif special (zic ei, mai mic), afisat la receptia hotelului (cel putin asa a fost in 2008), dar nu cred ca merita.

Sunt nenumarate taverne si e pacat sa nu le incerci pe toate... O prietena de-a mea a fost acolo cazata si nu era prea multumita de masa.

Camerele au termopane, dar asta nu reduce zgomotul. Cum toate camerele au vedere spre mare, acolo sunt si termopanele. Soseaua este in partea opusa si nu te apara de zgomot decat usa de la intrare. Deci, cum va este norocul. Eu sunt foarte sensibila la zgomote si, totusi, aici n-am avut de suferit prea mult. Motoarele sunt turate pentru ca urca...

Da, toate camerele au vedere la mare.

dianabzs
[11.03.10 19:59:15]

multumesc pentru raspuns!

numai bine!

ruxi10
[03.06.10 22:11:06]

As dori sa achizitionez un sejur in corfu pt luna iulie la hotel golden nests si vreau sa stiu daca exista posibilitatea de petrecere a timpului liber seara in statiune...daca ai pe unde sa te plimbi...daca sunt deschise terasele pana mai tarziu...sau trebuie sa te retragi in camera datorita inexistentei vietii de noapte.Si inca ceva....daca imi petrec serile in corfu town, am mijloc de transport in comun cu care sa ma intorc seara la hotel....si daca stiti si care e ora limita seara.Iar cu privire la hotel as vrea sa stiu daca intr-adevar are conditii atat de proaste de cazare.. Multumesc.

sorintm
[28.01.11 19:48:54]

Nu stiu ce sa aleg la vara intre Corfu si Creta? Cu autocar sau avion? Dati-mi un sfat (merg eu si sotia). Mersi.

ruxi10
[28.01.11 22:22:35]

corfu fara discutie... cu avionul... e superb... un vis!!!

[02.02.11 17:50:21]

In statiune exista foarte multe taverne si baruri, atat pe strada pe care coborati la plaja, cat si pe malul marii. Noi n-am apucat sa le vizitam pe toate in 2 saptamani. Deci, aveti de unde alege. De plimbat, va recomand tot malul marii, este o alee pe care va puteti plimba. Sa nu ratati macar un apus de soare in mare, este foarte frumos. Din cate stiu insa nu exista viata agitata de noapte, cluburi si discoteci.

Din cate-mi amintesc, exista autobuz care merge in Corfu Town, statia este cum coborati serpentina in forma de S de langa hotel.

In ceea ce priveste alegerea Corfu sau Creta... Amandoua sunt frumoase. Mie, personal, mi-a placut Corfu. Este o insula verde, in primul rand.

Ca si mijloc de transport, cel mai comod si simplu este sa alegeti oferta unei agentii de turism care sa va asigure atat avionul cat si transferul. Dar, clar este mai scumpa aceasta varianta. Cu autocarul, personal, n-as merge in Corfu (eventual cu masina proprie, cu o innoptare undeva pe traseu). In Creta nu se fac excursii cu autocarul: este departe si, ocirum, este o insula pe care n-aveti cum ajunge decat cu ferryboatul sau avionul.

bogdan, Cristian_h*, dianabzs, lottee7, mickel, ruxi10, sorintm
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Hotel: