ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13

Acel moment ….

Acum ceva vreme m-am intrebat de ce ma duc totusi in vacante in strainatate?

Este mai scump (de cele mai multe ori), obositor, stresant, etc.

Cum sa spun… DA, este mai scump, DA - mai obositor, dar nu mai stresant.

Am realizat ca lipsa limbii romane, mai precis limba straina auzita, face ca creierul sa se deconecteze… deconcentreze.

Nu mai prelucreaza informatia…. aproape deloc.

Nu, nu trag cu urechea, dar permanenta susoteaza/vorbarie in limba romana, face mintea sa prelucreze, analizeze, masoare, stocheze… sau sa arunce. Reprezinta un efort inconstient.

Evident, exista si parti proaste, cum ar fi ca nu retii toate datele din diversele locuri in care te afli la un anume moment dat.

Dar, se ridica o intrebare mai mult, sau mai putin justificata…. De ce ma aflu eu acolo? De regula in …. pentru vacanta de vara…. Si cred ca pana la urma …. sunt acolo pentru propria mea placere.

Acest articol, este o continuare filozofica a hotelului, care-mi place cel mai mult….

Stiu ca camera este mica pentru 5 stele, stiu ca are putine sortimente de bauturi si de mancare, dar stiu ca are o gradina superba, o plaja generoasa si o mare ….

Cred ca inconstient … NU l-am descris asa cum trebuie si cred ca nu am sa o fac. Oarecum regret ca am scris de el, fara indoiala … din egoism. Mi-a placut anul asta… foarte liber, dar in el gasesti mereu loc, doar pentru tine.

Poti sta sub pomi cu un ceai in mana… poti privi oamenii, poti pur si simplu, pentru o scurta clipa, sa nu te gandesti la nimic…. locul ala nu te judeca si nu-l poti judeca

Sunt acolo pentru mine insumi, un egoist perfect, intr-o gradina superba, cu un ceai turcesc in care s-a pus un pic de bergamota. Acum “sunt acolo” si scriu din amintiri, pentru ultima oara, despre acest hotel.

Cand obosesc, cand mintea refuza sa mai prelucreze…. plec…. undeva, unde nu inteleg limba…. este “arma mea secreta”, …. iar acest hotel este locul meu secret.

Trimis de danyo in 21.07.17 23:38:15
Validat / Publicat: 21.07.17 23:56:18

VIZUALIZĂRI: 755 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmasterX [21.07.17 23:55:58] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

adrianbogdan [22.07.17 12:41:50] »

Da, si mai te faci ca nu raspunzi la telefon...

cam asa procedez pentru o linistire a cerebelului.

adrianbogdan
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):