ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 06.04.10
SEP-2008

Abatia Melk si imprejurimile sale

Despre abatia Melk s-au scris multe impresii pe paginile site-ului “amfostacolo”. S-au dat suficiente detalii “tehnice” si de cultura generala despre acest obiectiv turistic de mare atractie, incat nu gasesc ca ar fi cazul sa mai adaug ceva.

Si totusi … s-a vorbit mai putin despre pitorescul cu totul aparte al acestor locuri. Nu ma refer numai la natura si la impletirea ei cat se poate de fireasca cu istoria si credinta, ci in mod special la vecinatatea localitatii Melk, un sat (sau mai degraba orasel) pitoresc ale carui stradute stramte mai pastreaza inca parfumul vremurilor trecute. L-am admirat si am gustat din farmecul lui in drum spre tara, la intoarcerea dintr-un circuit mai lung, pe la mijlocul lunii septembrie 2008.

Era inceput de toamna si totusi totul era atat de curat si proaspat, nu ca pe la noi, cand incep sa se adune frunzele ofilite pe langa borduri. Florile de peste tot pareau a fi in plina vegetatie, erau vii si bogate, iar culorile desprinse dintr-un intreg curcubeu.

Tocmai vizitasem abatia Melk impreuna cu familia (pe dinafara, ca fiind la final de calatorie nu prea mai dispuneam de finante sa achitam costul intrarii in incinta), cand ghidul nostru ne-a recomandat sa vizitam si localitatea cu acelasi nume, in mod special fiindca era zi de targ. Asa ca ne-am dus acolo si nu ne-a parut rau, dar mai mult am cascat gura, cum zice romanul, decat am cumparat. Ne-am multumit cu cate o inghetata de 1 euro bucata (delicioasa pentru pretul asta! ), desi aveai ce cumpara : toate stradutele erau ocupate cu tarabe identice, pe care targoveti de tot felul isi etalau produsele. Ce ne-a atras simpatia, dar si mirarea, a fost modul cum copiii din Melk participau la acest comert stradal: fiecare avea cate o masa pliabila, pe care prezenta spre vanzare jucarii folosite, dar inca intr-o stare foarte buna, pentru pretul unic de 1 euro bucata. Ghidul ne-a explicat mai tarziu ca banii astfel adunati sunt folositi de copii pentru acte de caritate.

Am intrat si in biserica parohiala a localitatii. Nu era nicio slujba, asa ca am putut sa-i admiram pe indelete podoabele sfinte si detaliile arhitecturale, cu nimic mai prejos decat cele ale altor lacasuri de cult din marile orase.

Am hoinarit in voie pe multe stradute pitoresti pline de flori , iar la ora reintalnirii cu grupul eram atat de obositi de mersul pe jos, incat nu ne-am sfiit sa tragem un pui de somn pe bancheta autocarului!

Am scris aceste randuri pentru ca cei ce vor avea ocazia sa strabata acele meleaguri sa stie ca nu numai manastirea este un obiectiv demn de vizitat, ci si localitatea ce o strajuieste. Merita!

Trimis de mariana.olaru in 09.04.10 13:57:52

VIZUALIZĂRI: 4287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Melk - priveliste comuna pe toate strazile localitatii

[09.04.10 20:27:14]

mariana, cred ca muzica lui Bach este un bun fond sonor pentru impresiile tale, la vioara canta Lola Bobescu! Daca insa ai alta preferinta putem schimba!

valentina
[10.04.10 18:34:19]

Stiti cumva cati km.sunt din Viena pana la Melk?

[11.04.10 13:25:11]

pentru webmaster13

Multumesc pentru propunerea muzicala. Desi apreciez interpretarea Lolei Bobescu, nu e tocmai fondul sonor pe care l-as fi ales. Este prea sobru in comparatie cu diversitatea subiectelor fotografiilor. Dar, pe moment nu am alta propunere...

Permite-mi insa o intrebare de profan: oare caseta pentru operarea sonorului nu poate fi minimizata, asa incat fotografia sa nu mai fie obturata de pozitia acesteia chiar pe mijlocul imaginii si sa poata fi admirata in totalitatea ei? Da-mi o sugestie ca sa ma pot bucura de universul nefragmentat al fotografiilor ascultand si muzica.

Multumesc foarte mult!

[11.04.10 13:50:22]

din pacate deocamdata nu, tot ce se poate face este sa se inceapa vizionarea pozelor cu cea de-a doua fotografie atunci cind dispare de pe pagina linia audio si apoi sa se revina cu back la prima poza si apoi in mod nomal sa urmeze vizionarea tuturor pozelor atasate, speram ca in viitor sa rezolvam aceasta problema!

[11.04.10 14:21:36]

Multumesc! Este foarte utila sugestia ta si pe moment, asa cum ai spus si tu, am rezolvat problema.

Sper ca intr-un viitor nu prea indepartat sa gasiti o solutie mai simpla, ca sa nu mai fie nevoie sa va interpelam cu intrebari de genul celei puse de mine.

[11.04.10 16:01:04]

Pentru valentina

Nu, nu stiu, nu am fost cu masina proprie acolo. Banuiesc ca te intereseaza distanta pentru ca in Viena fiind, sa-ti faci eventual un drum si pana la Melk. Daca este asa, poti accesa si te poti informa la adresa alaturata: click aici

Pagina este in engleza, dar se poate traduce cu Google. Sper sa-ti fie de folos.

magdalena
[05.10.10 19:14:34]

Doamne cat de frumoasa poate sa fie! Cum a intrat Austria in sufletul meu cu toate minunatiile sale!

domidoc, magdalena, mariana.olaru, valentina
Alte impresii din această RUBRICĂAbația Melk și împrejurimile sale: