ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2017
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 28.10.15
JUN-2017

Excursie Marmaris - Rhodos, intr-o ora si doar o zi!

Din momentul in care mi-am stabilit sejurul pe coasta Marmarisului (o alegere de altfel foarte inspirata), am deschis lista excursiilor optionale cu vizita in Rhodos, singura ocazie cu care as fi putut vizita celebra insula greceasca cu eforturi fizice si financiare minime. Am mers in portul turistic si am achizitonat biletele de catamaran chiar din a 2-a zi de sedere, stiind ca e foarte aglomerat. 39 E biletul dus-intors (plecare la 9.00 si retur la 17.00), fara alte costuri suplimentare si, bineinteles, pasaportul cu tine. Autocarul vine si te preia din fata hotelului undeva in jurul orei 7.30, ajungi la vama (unde, daca ai venit cu masina si o ai trecuta pe pasaport, trebuie sa o lasi in custodie vamii pana la intoarcere, dupa ce ti se intocmesc o serie de documente), iar cam intr-o ora urci pe catamaran. O ora te vei legana pe valurile marii, reusind sa iti bei cafeaua pe care nu ai apucat la hotel si admirand peisajele superbe, iar cand apa incepe sa capete culoarea cernelii incepe sa se zareasca Rhodosul.

La vama greceasca mai consumi o ora de rabdare (doar cunoastem comoditatea si lipsa de organizare a grecilor- ma rog, nu toti :)), apoi iesi nerabdator pe poarta si te opresti dupa cativa pasi, dandu-ti seama ca nu stii incotro sa o apuci, in fata ta, cat cuprinzi cu ochii, se inalta maiestos zidul orasului-cetate. Momentul potrivit pentru ca micul intreprinzator grec sa iti intinda harta salvatoare cu un bilet de autobuz tip englezesc care, pt. 9-12 E (depinde cum negociezi), iti asigura calatoria prin tot orasul, intreaga zi. Eu zic ca merita, pt inceput am facut un tur complet al orasului. In felul acesta ne-am format o reprezentare panoramica a ceea ce avem de vizitat si am punctat de la distanta principalele repere turistice, avand totodata privilegul de a admira de la inaltime orasul si plajele in toata splendoarea lor. Sincer, o data coborata din autobuz, am mai urcat doar la intoarcere, ca sa ajung la timp in port.

Pentru inceput, am mers direct la cele 2 coloane care marcheaza locul unde, odinioara, Colosul scruta zarile, am admirat portul cu diverstitatea sa de ambarcatiuni de agrement, apoi am intrat pe una din cele 9 (cate am numarat eu) porti ale cetatii, impresionanta prin imensitatea sa, un oras vechi in care umbra si verdeata te ajuta sa rezisti sub arsita soarelui; mai ramane sa te tina si picioarele. Atmosfera medievala iti da senzatia acolo timpul s-a oprit in loc, linistea te impresoara ca un balsam iar ochii nu se opresc sa caute, traind sentimentul certitudinii ca esti in locul potrivit. Am fost surpinsa sa intalnesc, in mijlocul istoriei, o lume vie, cu taverne, magazine si tot felul de mici afaceri locale, scutere si masini de talie mica scrijelind pavajul antic, arome de mancare gatita iesind pe geamurile localnicilor, o diversitate in mijlocul careia m-am simit ca un copil curios.

Am reusit, dupa cateva indrumari ale localnicilor, sa iesim din labirintul cetatii si am evadat in orasul nou, am intrat in cateva magazine (chiar in spatele Primariei, pe o straduta, e un butic cu 1 E orice produs, potrivit pt suverinuri de dus acasa!), am admirat marea si plajele (pacat ca nu am avut timp de o baie), si in jurul orei 16.15 am intrat in port iar de acolo in duty- free, unde am gasit niste preturi excelente la produsele care ma interesau, mai ales parfumuri.

La ora 19.00 autocarul ma aducea in fata hotelului, cu un zambet larg pe buze si cu sufletul plin de amintiri de neuitat. Ar fi multe de povestit despre ce ar fi de vazut in Rhodos, dar va las sa descoperiti restul singuri :). Va doresc sa gasiti si sa traiti o vacanta asa cum o visati!

Trimis de adriana76 in 21.07.17 14:40:42
Validat / Publicat: 21.07.17 17:26:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 7138 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriana76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Ma-ntorc la tine, iar si iar, mare albastra...

[21.07.17 16:04:41]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din Marmaris, MARMARIS" (deja existentă pe sait)

[21.07.17 20:58:54]

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[21.07.17 22:28:59]

@adriana76: Felicitări pentru articol şi pentru excursie, în primul rând! Acum opt ani, ca şi tine, şi eu am experimentat această excursie, tot pe principiul să văd oraşul Rhodos măcar, că cine ştie dacă mai ajung! Şi am avut dreptate, de atunci n-am mai ajuns pe insulă!

Apoi, ideea cu autobuzul turistic mi se pare super, îţi oferă şansa să vezi oraşul altfel în câteva ore. Pe-atunci nu exista autobuzul, aşa că am bătut centrul cu harta în mână până ne-am "rupt" picioarele, apoi am cedat în faţa unei taverne de pe lângă palatul medieval unde ne-am tras sufletele şi ne-am potolit foamea şi setea.

Review-ul tău mi-a amintit de peripeţiile prin care am trecut în excursia noastră. La vremea aceea, la intrarea în Turcia se plătea taxă de viză şi uitaserăm complet de ea. Am cheltuit ultimii euro în duty-free şi când ne-au cerut banii de viză, am pălit, ne-am pierdut complet, că altfel mai aveam la noi lire turceşti şi cardul. Am intrat în panică văzând cum rămăseserăm ultimii în zona de tranzit, lucrătorilor de acolo li s-a făcut milă de noi şi ne-au zis să returnăm mărfurile cumpărate din duty-free ca să facem rost de banii necesari. Zis şi făcut, de aceea îmi voi aminti toată viaţa ce înseamnă să nu fii stăpân pe tine şi să reacţionezi sub impusul emoţiilor.

Vacanţe frumoase şi călătorii pe măsură îţi doresc şi ţie!

adriana76AUTOR REVIEW
[21.07.17 22:41:52]

@irinad: Servus! Ma bucur sa ne cunoastem pe aceasta cale, review-urile tale mi-au fost de mare folos cand mi-am intocmit planul de calatorie pt Marmaris, savurand si partea lor amuzanta . Taxa de viza, de 60 E, intr-adevar, am scapat de ea, rusii nu, asa ca m-am rasplatit cu niste parfumuri cu ei. Iti multumesc pt aprecieri, astept sa iti citesc urmatoarele aventuri.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[21.07.17 22:54:09]

@adriana76:

Pentru cetăţenii români viza pentru intrare în Turcia NU a fost niciodată 60 euro, ci doar 10 euro sau 12 USD.

Oricum, bine că a fost eliminată

adrianbogdan
[22.07.17 12:35:23]

Buna!

acum 8 ani am fost in exact aceasi excursie Marmaris Rodhos cu catamaranul (asa il numesc turici dar in realitate este o ambarcatiune de mare viteza unde stai inchis intr-un habitat, care mie personal mi-a creat ceva probleme din cauza faptului ca sufar de claustrofobie).

Noi, caci eram 7 persoane ne-am impartit astfel timpul: cateva ore am inchiriat o masina cu care ne-am plimbat pe coasta insulei iar timpul ramas cam vreo doua ore am hoinarit prin cetate si un pic prin oras.

Tin minte ca excursia am cumparat-o de la ghidul roman intr-un pachet cu alte excursi si m-a costat 45 euro.

In timp ce eram pe mare un ghid oferta o excursie de o zi prin orasul Rodhos la un pret bunicel dar mie imi era rau asa ca nu am acordat atentie sporita.

Frumos articolul, felicitari!

adriana76AUTOR REVIEW
[23.07.17 19:03:56]

@adrianbogdan: Multumesc pentru apreciere, ma consider un turist de ocazie, caruia i-au fost de real folos informatiile acestui site, contribuind si eu cu ce consider ca ar fi de folos si interesant de stiut.

Fata de perioada de acum 8 ani, lucrurile s-au schimbat in bine dpv al amabilitatii turcilor, de cand au pierdut teren in fata vecinilor lor sunt mult mai atenti la detalii si la nevoile individuale ale turistului.

In toamna as fi vrut sa vizitez Tenerife, dar cred ca e cam tarziu pt un bilet de avion

Gabriela89*
[12.07.18 16:55:57]

@adriana76: Bună ziua, am și eu câteva întrebări cu privire la aceasta excursie de o zi în Rhodos.

Cat durează plimbarea cu autobuzul luat din port? Se fac opriri unde poți sa cobori pt a face poze? Cam la ce interval de timp trec autobuzele aceste? Mulțumesc în avans pentru răspuns

Cata2015PHONE
[03.01.21 16:01:08]

Taxa de viză? La turci?

adriana76PHONEAUTOR REVIEW
[03.01.21 21:08:39]

@Cata2015:  Bună seara! Nu am plătit taxă de viză,   doar cele rutiere gen Hgs sau feriboat.

adriana76, adrianbogdan, Cata2015, Gabriela89*, irinad
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Marmaris: