ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2017
DIN: sb
ÎNSCRIS: 07.11.09
JUL-2016

Greece my love: Skiathos

Hello, voi indragostitii de Grecia. As vrea sa am timp sa scriu muuult despre aceaste locuri de vis. Azi despre Skiathos, gazda unei saptamani minunate de vacanta in vara 2016.

Am fost in Skiathos la INCEPUT DE IULIE, 2016. Drumul – avion din Cluj- foarte agreabil, am ajund in insula seara, aproximativ la 8:00 seara.

Prima impresie: aterizarea - spectaculoasa si abrupta, in Skiathos Town. Fiindca insula e mica, aterizarile pe acest aeroport sunt cotate ca “pline de adrenalina”.

Bagajele se lasa la aeroport, unde sunt inscriptionate si trimise, separate de turisti, la hotel. Aceasta este regula, bagajele calatoresc separat in insula.

Datorita acestei reguli la plecare am avut ceva emotii, ne lasasem bagajele in fata vilei dar cei insarcinati cu preluarea nu le-au luat, noroc ca am sesizat la timp si, la intoarcere, le-am luat cu noi in autocat, altfel ar fi ramas acolo ….

Asa ca atentie, nu intarziati cu scosul bagajelor si verificati sa fie preluate inainte sa plecati.

Dar sa incepem cu inceputul. La sosire am fost preluati de autocarul care asigura transferul si dupa aproximativ 40 de minute eram la vila Alissia unde am avut cazarea. Despre vila impresii aici.

As vrea sa am timp sa scriu muuult despre aceaste locuri de vis.

Azi despre Skiathos, gazda unei saptamani minunate de vacanta in vara 2016.

Vila este cam la 20-25 min de mers pe jos de renumita plaja Koukounaries, frumoasa, frumosa dar foarte populate. Adica e lina, are lebede si rate, are nisip fin, are plaja lata si o padure de pini la margine pentru doritorii de umbra naturala. Si e si comerciala… Inca ne-a ramas in inima plaja Paradies Beach din Thassos in din 2008.

Acum am vazut poze recente si nu mai e deloc salbatica ci foarte populate asa ca nu stiu daca ne-am mai indragosti de ea asa iremediabil cum am facut-o. Will see... poate vom mai ajunge acolo vreodata dar pana atunci mai avem atate plaje miraculoase ale Greciei de vazut.

Se revenim la Skiathos, Skiathos e mica, si plina de plaje. Nu nu le-am vazut decat pe cateva. Parca as recomanda un ATV mai mult ca o masina ca sa vizitzti nsula. Pe de alta parte distantele sunt mici, autobuzele sunt perfecte si circula foarte bine asa ca si fara masina aveti liberate pentru seri.

Daca diminetile suint frumoase pe plaje, si aici va trebuie un mijloc de transport de la motocicleta in sus ca sa accesati diverse plaje, seara nu trebuie sa va faceti griji – merge perfect cu autobuzul.

In functie de locatia din care plecati pana in Skiathos Town – locul perfect de petrecere al serilor veti merge maxim 30 minute. Iar in Skiathos Town cu siguranta nu va veti plictis, de la port, la panorama din varful bisericii, la flanarea pe stadutele superbe intesate de restaurante, cofetarii si magazine. Iar autobuzele va aduc inapoi pina in noaptre tarziu fara sa mai aveti grija parcarii sau a consumului de alcool. Doar ca biletul era destul de scump (parca 4 Euro) dar… suntem in vacanta.

Si apoi sa nu uitam de o croaziera... caci ce ar fi concediul in Grecia fara macar o croaziera. Asa ca as recomanda, dupa ce negociati preturile — ca face parte din farmecul grecesc-, of course :) — o croaziera catre Lalaria. Plaja e superba pentru cateva ore, spectaculoasa, unul din acele locuri care iti raman intr-un coltisor de inima pentru toata viata. Prea mult nu e de stat, nu e o plaja “comoda”are pietre si apa e agitate si adanca dar incredibil de albastra. Ramane insa fascinanta si extrem de frumoasa. Adica, asa ca multe locuri din Grecia…

Ca sa conchid, noi ne-am dus in Skiathos ca sa ne deconectam pe Koukounaries, de care auzisem, ceea ce am facut si a fost minunat, dar de intors ne-am intors cu sufletul plin de Lalariua, Skiathos Town, plajele mai mici ca Mandraki la care am ajuns pupa o plimbare print-o padure fascinanta de pini si de unde marea apare pur si simplu la marginea padurii, ca intr-un joc de v-ati ascunselea. Sau plaja Ag. Eleni – linistita, eleganta, mica unde un chitarist amator canta frumusetea locului si unde soarele apune in mare si-l privesti fascinat si ai vrea sa ramai acolo pana la urmatorul apus.

Daca m-as intoarce in Skiathos? - NU. E minunata insula dar Grecia asta e mare si are prea multe locuri vrajite care te surprind de fiecare data ca sa “bisezi”. Iar noi suntem foarte curiosi sa le descoperim. Asa ca suntem inca la concedii in Grecia altundeva… mereu alta si mereu surprinzatoare de o binecuvantata frumusete. Poate dupa inca cateva concedii vom si “bisa” unele locuri.

Va urez tot soarele, caldura si albastrul Greciei!!

Trimis de virginia61 in 20.07.17 18:10:25
Validat / Publicat: 20.07.17 20:30:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Atena, Meteora, Corfu, Creta, Lefkada

VIZUALIZĂRI: 3609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (virginia61); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Koukunaries

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: