ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2010
DIN: Titu
ÎNSCRIS: 09.04.10
SEP-2009

Vera - nesperat de frumos

Mie mi-a placut foarte mult. Cu exceptia drumului cu masina care a fost infiorator de lung totul a fost super. De aceea sincer ca recomand avionul pentru ca nu aveti ce sa vedeti cu masina, Turcia fiind o tara destul de saraca si numai cu plantatii de maslini. Si in plus excursiile la obiective (Efes, Pammukale, Adaland, Aquafantasy, croaziera pe mare) se pot cumpara.

Am ajuns la hotel oamenii vorbeau bine engleza, ne-au cazat in 10 minute, camera curata, cu view la gradina. Cum am ajuns ne-au fost puse minunatele bratari rosii pt all inclusive si sa inceapa distractia.

am descoperit piscina care era foarte draguta, un pic cam mare apa pentru gustul meu (cel mai kic nivel avea 1, 64 m). Apoi masa destul de diverificata, si era imposibil sa nu gasesti ceva de mancat oricat de pretentios ai fi fost. Pe mine singura chestie care m-a dezamagit a fost absenta carnii de oaie la masa. Adik ma asteptam ca daca mergem in Turcia o sa ma satur de mancat oaie, dar nope, carnea era mai mult pui si vita. In schimb erau o mie de feluri de salate si prajituri.

Am vizitat si orasul si bazarul care era plin de romani, chiar mi-am cumparat pe langa hainute si ceva din aur:). ce mi-a placut mie super mult a fost rahatul cu jeleu in interior (de care ne-am luat multicel si acasa) si baclavaua care era de vis (ne-am intors cu lada frigorifica plina cu 6 kg de baclava pe care am impartit-o la toti prietenii).

Dar experientele pe care nu trebuie sa le ratati sunt o zi la parcul de distractii Adaland si croaziera pe mare.

Trimis de aalinutza18 in 09.04.10 11:39:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aalinutza18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

biancuta
[09.04.10 12:46:19]

Frumos descris acest hotel, merita retinut, deci un vot.

[09.04.10 13:13:53]

mersi

[14.04.10 20:30:22]

buna aalinutza18! in ce perioada ai fost la vera? am inteles ca in sept. 2009? si eu am fost pana pe 4 sept. la vera santa maria! ce camera ai avut? ai avut camera in main? eu am avut la et 1 in stanga receptiei camera 1013. era cu vederea la terenul de volei. foarte frumoasa camera... mare si curata luna! am foarte multumit de camera. daca o sa pot sa obtin aceeasi camera si in august ar fi minunat! dar sotia mea vrea anul asta cu vedere la piscina... camera 1012! acolo au stat asta-vara niste prieteni care au fost cu noi! o sa vedem noi. unde va fi numai in main sa fie! voi fi acolo pe 21 august 2010! de abia astept! Vera... venim!

[21.04.10 14:49:20]

ma intereseaza costul excursiilor optionale: efes, pamukale, insula samos si care e treaba asta cu cazarea in main. Nu toate camerele sint la fel? sau noi romanii suferim sa fim "main"?

[21.04.10 21:08:07]

Am inteles ca in main e cel mai ok si asa cum mi s-a spus asa am facut

In ceea ce priveste excursiile optionale, la efes si pamukkale am fost pe cont propriu si ne-am platit intrarea si benzina, iar Adaland si croaziera pe mare au fost 15 Euro de persoana

[21.04.10 23:32:32]

pentru mihz. la Pamukalle nu am fost pentru ca nu se prea merita din cauza departarii. si nu am vrut sa pierd o zi intreaga pe drum si in autocar ca sa vad niste chestii pe care nu le doresc sa le vad. poate anul asta sa inchiriem mai multi o masina si asa o sa bifez si asta asa de amorul artei.

cazarea in main este de dorit deoarece esti mai aproape de piscina, de sala de mese si gradina, de iesirea din hotel, mai multe. e mai comod asa. nu, din cate stiu eu camerele sunt cam aceleasi.

eu excursiile le-am luat pe cont propriu. nu am apelat la cei de la **** deoarece am observat ca au preturile umflate fata de cele practicate de altii! asa a fost si in 2008 in Antalya! deci cam stiam cum vine treaba pe acolo prin turcia! aia de la **** trimit inaintasi sau mai bine zis"inaintase" foarte dragute cu niste excursii mult umflate la pret! de ex: la noi anul trecut a trimis o romancuta de-a noastra Andreea se numea (draguta foc) care avea de exemplu croaziera pe mare la 26 euro pe cand noi am luat direct de la un capitan de vas cu 10 euro cu masa de pranz si bauturi la discretie. bauturi racoritoare apa fara bere

berea era extra. si altele nu mai retin. parca la adaland era 30 de euro. eu am luat cu 17 euro cu transport cu tot. sunt unii pe langa benzinarie pe drumul spre plaja proprie de la o agentie care au preturi f. bune in comparatie cu ****. La Efes cam la fel.

va doresc un sejur minunat! asa cum am avut si eu anul trecut. si cum sunt sigur o sa am si anul acesta!

[23.04.10 21:03:22]

Va rog, spuneti-mi si mie ce inseamna "camera in main"? (presupun ca este vorba despre cladirea principala) Sunt mult diferite fata de celelalte? Va intreb pentru ca doresc sa merg la vara la acest hotel si poate nu am norocul sa nimeresc in main. Cum sunt celelalte camere? Este asa de rau acolo? Multumesc mult

[23.04.10 23:19:18]

hotelul este compus din mai multe corpuri de cladire (parca trei). Main = intr-adevar cladirea principala (cea cu receptia).

Anul trecut era important sa te cazezi in 'main' din simplul motiv ca acele camere fusesera RENOVATE. (intre timp, e posibil ca in toate corpurile de cladire sa se fi terminat renovarea, nu stiu).

Cat despre 'este asa de rau acolo? ' -- nu stiu ce ai citit exact, dar cel mai probabil se refera la o experienta petrecuta in una din camerele care NU erau renovate.

[23.04.10 23:55:16]

Multumesc mult, webi, pentru lamuriri. Este probabil sa fie asa, anume ca experienta neplacuta sa fi fost in una din camerele nerenovate. Eu credeam ca hotelul este renovat complet - asa sustin unele agentii de turism. Dar nu pot pune baza in ceea ce spun agentiile, mai ales ca agentii foarte mari, cu pretentii, scriu in descrierea acestui hotel ca este situat pe plaja. Pana si eu, care nu am fost niciodata acolo, stiu, din diverse lecturi, ca este la 150 m de plaja, nicidecum pe plaja. Temerea mea este, mai ales acum, cand am aflat ca este posibil ca sa nu fie tot hotelul renovat, ca nu cred ca pot avea certitudinea - in cazul in care optez pentru acest hotel - ca voi primi camera in corpul de cladire renovat. Multumesc mult.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[24.04.10 00:21:49]

@alex1968 e foarte simplu, daca mergi cu asteptari de hotel din Antalya o sa fi dezamagit, dar daca mergi cu asteptari realiste la pretul platit (adica nu te astepti la fructe de mare), un pic de coada la gratare, faptul ca mergi spre plaja printr-un drum neamenajat (pe romaneste prin balarii) si daca o sa vrei sa te distrezi, oamenii aia de acolo se straduie sa -ti faca vacanta frumoasa.

Totul e sa nu mergi in inspectie acolo si sunt convins ca o sa te simti bine.

Apropo, bine ai citit, hotelul NU este pe plaja.

[24.04.10 00:57:26]

@Andox, multumesc mult. Te rog, mai spune-mi cum este drumul pana in centru, daca este departe statia de microbuz. Oricat ar putea parea de ciudat, nu cred ca voi merge foarte mult la plaja (cam am interdictie de la medic, insa sunt absolut indragostita de mare si de aceea in fiecare an merg la mare, chiar daca nu stau la plaja). Vreau sa merg sa ma plimb, sa merg in excursiile optionale si sa vad cam ce se poate vedea si, nu in ultimul rand, sa ma odihnesc. De aceea ma intereseaza cum este drumul si daca se ajunge relativ usor, pentru ca merg cu autocarul. Multumesc.

[24.04.10 10:18:11]

@alex1968 hotelul e destul de departe de centru, dar poti lua dolmus-ul (un fel de RATB-ul lor de acolo, care consta in niste furgonete din 1900 toamna) pana in centru. Costa ceva de genul 2 Turkish lira calatoria. si din centru poti merge pe jos sa vezi bazarul si Insula Porumbelului, poti pleca intr-o croaziera de o zi pe mare...

Efesul e destul de aproape, pe cand Pamukalle-ul e departe, dar noi am fost cu masina asa ca nu a fost asa obositor.

Hotelul chiar nu e rau! adik asa cum a zis si andox daca te duci cu asteptari de 5 stele o sa fi dezamagita, dar oamenii chiar isi dau silinta.

PS. Barmanul de la terasa de sus face niste cocktailuri exceptionale.

[24.04.10 16:33:02]

@aalinutza18, multumesc foarte mult.

[25.04.10 12:26:59]

@aalinutza18, inca o intrebare. Hotelul are prin preajma si alte cladiri (hoteluri, magazine etc.) sau este oarecum izolat? Multumesc mult

[25.04.10 13:23:10]

@alex1968 nu e izolat, are o benzinarie in preajma si cel mai aproapiat hotel e Kustur. adik nu iti inchipui ca e in mijlocul pustietatii, dar nici super agitatie nu-i. e foarte ok pentru odihna. Daca esti genul Ibitza, adik iti place agitatia o sa te cam plictisesti

[25.04.10 13:28:24]

@aalinutza18, multumesc foarte mult pentru raspuns. Nu, nu sunt "genul Ibiza" (de altfel, nici nu prea mai am varsta pentru asta), dar nici nu mi-ar place - vorba ta - sa fie "in mijlocul pustietatii". Din ceea ce mi-ai spus, pare foarte OK. Iti multumesc mult.

[25.04.10 15:36:07]

alex1968 - arunca o privire si peste localizarea pe o harta interactiva a hotelului (o gasesti in pagina principala a hotelului, la fel ca in cazul aproape oricarui hotel de pe site) -- este o imagine din satelit, cu cladiri, drumuri, hotelurile din vecinatate etc -- mareste zoomul cat e necesar -- vei vedea chiar si drumul si distanta pana la plaja

[25.04.10 15:51:32]

webmaster, multumesc mult.

cris_bv_2007
[25.04.10 21:51:37]

vreau sa va intreb si eu adaland este departe de hotel? si cum este cu intrarea? am inteles k iti da un card de pe care poti cumpara ce vrei de la ei... cum se poate "cumpara "excursia la adland?

sau am mai auzit k si la aqua fantasy e f frumos... a fost cineva? exista vreo deosebire? multumesc

[25.04.10 22:52:17]

nue foarte departe e la 5-10 min de mers cu un autobuz. Si dap iti dau un card pe care iti pui bani si cu el iti cumperi diverse. la sfarsit cand inapoiezi cardul, daca iti mai raman bani ti-i dau inapoi.

In ceea ce priveste aquafantasy nu te pot ajuta ca nu am idee, noi nu am fost...

[28.04.10 09:05:09]

in legatura cu renovarea hotelului, am dat un mail la hotel si mi-au raspuns ca tot hotelul este renovat. eu zic sa avem incredere in ei.

daca veti intra insa pe siteul hotelului veti vedea insa ca nu toate camerele sint la fel: o parte cu mocheta iar cealalta parte cu marmura. acum fiecare ce prefera

[11.05.10 19:50:07]

da, mihx asa e... sunt camere cu mocheta si cu marmura. eu am stat in main la et1 in dreapta receptiei camera 1213 ultima de pe culoar cu vedere la terenul de volei. camera mea a fost cu mocheta verde (f. misto culoarea) si mi s-a parut f. mare, cu balcon mare si cu baie exact la fel ca cea din a doua poza de pe aceasta pagina. (a lui aalinutza18)

cristi1601*
[26.05.10 12:51:01]

Buna,

Imi poti spune, te rog, unde e cel mai bine sa schimb banii din euro in lire, la hotel, in oras, etc??

O sa plec si eu peste cateva zile la acest hotel.

Multumesc

[31.05.10 22:07:47]

@ cristi1601 : noi cred ca am schimbat banii in cannakacale....in Kusadasi nu am schimbat, pentru ca ce cumparam din bazar plateam cu euro

[01.06.10 13:13:15]

dar sosetele in care oras le-ai schimbat!?

Sanziana
[01.06.10 13:21:12]

@mihx, e cumva o gluma mai sus de care eu nu m-am prins sau doar esti rautacios? Nu cred ca e locul potrivit pentru astfel de glume, daca ma insel si e o gluma intre voi doi imi cer scuze anticipat.

[01.06.10 13:37:00]

mihx - meritai un cartonas galben pentru trivialitatea ecoului de mai sus; am vazut insa ca majoritatea celorlalte postari sunt echilibrate si civilizate, astfel ca prefer sa o pun deocamdata pe seama unei "superficialitati crunte de moment" .

Considera-te insa avertizat/a.

[01.06.10 21:28:06]

@mihx dragul meu. imi pare rau ca te-a deranjat comentariul meu, dar ai fi preferat sa mint. Am raspuns punctual la o intrebare. Imi pare rau ca nu ne putem ridica toti la inaltimea asteptarilor tale.

@sanziana m eu cu baiatul de mai sus nu ne cunoastem si mai ales nu cred ca e tocmai ok abordarea lui si tu ai dreptate

[02.06.10 10:17:17]

imi cer scuze. a fost o gluma (poate ma i deplasata) dar chiar intrebari de genul unde schimbi bani sint mai mult decit puerile, asta ca sa nu folosesc cuvinte mai dure.

alinuta - nu m-a deranjat comentariul tau. repet, intrebarea mi se pare puerila

[02.06.10 11:34:07]

Mie nu mi s-a parut o intrebare deloc puerila, ba chiar gasesc (dinnou) superficala judecata ta.

Sunt multe posibilitati (si diverse variante - euro, dolari, lire, lei/card) de a schimba banii in Turcia, iar unele sunt substantial mai avantajoase decat altele.

Pe viitor iti recomand mai multa retinere in emiterea unor astfel de etichetari.

ricardos111970
[19.06.10 11:56:34]

Buna alina... imi spui si mie te rog cat era pretul la Aur... numai bine

[19.06.10 20:00:25]

hello. era intre 18 si 23 de euro gramul... destul de scump. asta in kusadasi ca noi de acolo ne-am cumparat aur... dar acum e posibil sa mai fi crescut.

dorin77
[30.07.10 18:36:27]

imi spune si mie cineva daca cei de la vera santa maria au si mese de biliard?

[02.08.10 22:56:56]

@dorin77 : nope nu au...dar au teren de tenis de camp, au masa de tenis si alte chestii pt fun

[03.08.10 19:00:27]

parca aveau biliard! la etajul 2 era, parca. erau acolo unii, turci erau, la un... training al unei firme turcesti, Quinfos parca. i-am vazut pe aia jucand biliard.

aalinutza18, alex1968, biancuta, bigu_2006_rapid, Cornel, cris_bv_2007, cristi1601*, domidoc, dorin77, mihx, ricardos111970
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: