ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2017
DIN: Zalău
ÎNSCRIS: 20.07.17
JUL-2017

Cu masina spre Skiathos

Buna iubitorilor de plaiuri grecesti,

Tocmai ce m-am intors din vacanta petrecuta pe insula Skiathos si voiam sa va impartasesc din experienta avuta, dar si cu intentia de a ajuta cu cateva sfaturi pe cei care doresc sa mearga cu masina pe insula.

Despre cazare nu o sa va spun prea multe, raman doar la parerea ca ar trebui sa va cautati ceva cat mai aproape de Skiathos Town, care iti ofera mult mai multe variante de petrecere a timpului liber, mai ales seara, fiind intesat de taverne si baruri. Eu am stat in Vassilias, la 1 km de oras, in Villa Melia (extraordinar totul), pe care o recomand cu caldura.

Asadar, fiind din vestul tarii, dupa mai multe simulari de traseu si citit despre experienta altora, am hotarat sa alegem traseul Zalau-Oradea-Timisoara-Moravita-Smederevo-Nis- Kumanovo-Gevgelija-Katerini-Larisa-Volos. Sunt 1200 de km, din care jumatate, aproximativ, i-am facut pe autostrada. Am plecat dimineata la 8, duminica, deci am fost scutiti de traficul greu, si dupa un drum cu ceva peripetii, am ajuns in jurul orei 19:00 in Kumanovo, imediat dupa intrarea in Macedonia. Aici am ramas peste noapte (cazare vila Durmitor, f ok si ieftin), urmand sa plecam dis de dimineata sa prindem ferry-ul. Atentie cum va planificati sosirea in Volos pentru bac, daca innoptati in Serbia sau Macedonia, pentru ca la ei, ceasul e cu o ora in urma. De asemenea, atentie la telefoane, e roamingul incredibil de scump in Serbia si Macedonia. Un prieten a avut proasta inspiratie sa stea pe net, cautand ceva, aprox 3 min si i-a venit 20 de euro cost. E in jur de 1,5 euro/min la apel efectuat in tara si 10 euro/ MB.

Dimineata, am plecat in jur de 5:30, si fara alte surprize, am ajuns cu bine in Volos, pe la ora 10:00.

Mare atentie la cartea verde, verificati daca e valabila pentru Macedonia!! Eu am avut surpriza (recunosc, nu am verificat) sa aud de la vames ca nu e valabila la ei, si sa imi arate intr-o casuta de pe cartea verde, un MK (Macedonia) taiat, deci atentie... am rezolvat dupa ce am platit la un chiosc in vama 50 de euro pentru o asigurare valabila 2 saptamani.

Dimineata, sunt 3 ferry-uri spre Skiathos, la 7:45 (Hellenic), la 10:00 si la 11:00 (Anes). Spre Skiathos am mers cu Anes, la ora 11:00, si am platit 62 euro pentru masina si 22,3 euro/ pasager. A facut aproape 3:30 ore... cam mult. La intoarcere este la ora 15:30 (Hellenic) si 20:30 (Anes). Am venit cu Hellenic, a facut 2:15 ore si am platit 79 de euro/masina si 25/ pasager. A fost ceva mai mult, dar merita zic eu, e mai modern si face mai putin. Ferry-ul Annes de la ora 11:00, este foarte mic, incap doar 6 masini pe punte... oricum, ca sa evitati surprizele neplacute si sa nu gasiti loc pe ferry, eu recomand sa luati biletele de pe internet, cel putin la dus... in port in Skiathos sunt 3 agentii deschise pana seara la 10-11, aveti timp sa le luati la intoarcere.

Parcarea in Skiathos Town e o problema,din lipsa de spatiu...ori va lasati masina sus,la intrarea in oras dinspre Vassilias( e o parcare in dreapta,dar oricum dupa ora 20:00 e aproape imposibil de gasit), sau coborand spre port pe sosea,inainte cu 100 de m de port,pe stanga ( e si un semn) ,e o parcare publica mare,fara taxa.Nu va lasati masinile aiurea prin port,am inteles ca e 80 de euro amenda.

Despre taxele de autostrada ce sa va zic, am platit in jur de 23 de euro/ sens. La sarbi sunt 3 porti de taxare, 5 e + 1,5 e + 0,5 e, in Macedonia am platit de 3 ori cate 1,5 euro si in Grecia, in 170 de km am platit de 5 ori, ba 1,5, ba 1 euro,ba 2,5 sau chiar 3,9 euro. Oricum, e de preferat autostrada, normal. In Macedonia, autostrada e usor denivelata pe cateva portiuni, e si o bucata de sosea prin munti foarte spectaculoasa si frumoasa, se si lucreaza pe unele portiuni, dar se circula ok. E de preferat sa aveti euro marunti, monede (in Macedonia, nu accepta fise de 5,10 si 20 de centi la plata taxei).

Recomand sa va schimbati la intrare in Macedonia ceva euro in Dinari si sa va faceti plinul la masina acolo, combustibilul e cam la acelasi pret peste tot, indiferent de statie, 47 dinari L de motorina si 60-62 dinari L de benzina. Cursul e 61 dinari/1 euro... deci vine in jur de 3,15 lei L de motorina.

Drumul de intoarcere a fost parcurs cam in acelasi fel, ajungand pe la ora 18:00 in Volos, am pornit mai departe si m-am oprit tot in Macedonia, unde am gasit o cazare ok la 20 euro/noapte cu mic dejun. Politie nu prea am vazut, 1 singur radar prin Serbia si un echipaj care statea la linie continua in Macedonia, in rest liber.

Despre insula nu mai povestesc, sunt nenumarate pareri deja exprimate, spun doar ca trebuie descoperita de fiecare in parte, pentru ca e frumoasa. Mi-a placut mult Banana beach, chiar daca trebuie sa mergi pe jos 15 min pe niste pante prafuite, de asemenea Koukounaries, Aghia Eleni... dar toate sunt frumoase in felul lor.

Am remarcat si ca nu e o insula tocmai ieftina, comparativ cu alte locuri din Grecia, dar nici excesiv de scumpa... in prima seara, am platit 20 de euro pe o portie de dorada, mai maricica, e drept:-), dar apoi am mancat si cu 12 euro. Recomand taverna din portul nou unde e ancorat drapelul tricolor, mancare buna, preturi ok si patroana e o clujeanca foarte draguta.

Una peste alta mi-a placut, desi speram sa vad mai mult din spiritul Greciei, ceva muzica live poate... dar e o insula frumoasa, desi unora li se poate parea usor plictisitoare. Merita vazuta.

Acestea fiind spuse, cu gandul inca la Grecia si asteptand cu nerabdare urmatorul concediu, va doresc tuturor vacante cat mai frumoase

Trimis de Gabi_2017 in 20.07.17 16:16:37
Validat / Publicat: 20.07.17 17:31:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabi_2017); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Vedere de pe sezlong ????

webmaster95 [20.07.17 16:33:51] »

@Gabi_2017: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Eu am stat in Vassilias, la 1 km de oras, in Villa Melia

și

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articole (reviews-uri) noi.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre/prin Skiathos: