ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2010
ÎNSCRIS: 08.04.10
JAN-2008
2 AD. + 1 COPII

Interesant

Ne-am decis pentru o excursie undeva la caldura, fiind ianuarie, asa ca am hotarat sa mergem in Egipt. Ca tot romanul, am ales hotelul dupa pret, habar nu aveam unde ajungem. Hurgada suna mai bine decat Sharm el Sheikh, asa ca Hurgada sa fie.

Charterul ne-a dus direct din Cluj in Hurgada, dupa un zbor de aprox 3.30 h, am ajuns pe la 12 p.m. Autocarul ne-a lasat la hotel, Ghidul, Kamil, ne-a spus sa asteptam in hol, ca vom primi camera foarte repede. Am completat toate hartiutele pe care ni le-au dat si am asteptat, si am asteptat. Cica se facea curatenie in camera si trebuia sa asteptam. Dupa vreo 2 zile ne-am prins ca pentru orice se astepta ciubuc, asa ca, probabil asta asteptau si la receptie, dar nu au primit nimic. Dupa vreo 2 ore primim si noi camera. Intre timp ne-a dat un Breackfeast box, ceva de mancare pentru ca ne-a vazut ca suntem foarte obositi si flamanzi. Micul dejun la cutie, destul de consistent.

Am ajuns si noi in camera. Normal ca in camera erau doar 2 paturi si noi eram 3. La un moment vin niste ciupiliti cu o rama de pat si niste bucati de lemne. Lemnele le-au pus pe post de picioare la pat, iar niste scanduri le-au pus transversal pe rama dar nu una langa cealata, ci cu spatiu ntre ele, ca nu aveau destule sa fie puse una langa cealata. Noi ne-am apucat de ras cand am vazut ce fac aia acolo, ca nici nu le-a mai trebuit ciubuc. Asa ca am scapat usor cu ciubucul in prima zi.

Am fost la AI, asa ca mancare din belsug, de dimineata pana seara. Foarte buna patiseria de dimineata, omleta, cereale, cafea, ceai la discretie. Bauturile alcoolice, se serveau incepand cu ora 10 la bar, sau de la barul din piscina.

La amiaza nu am prea fost la hotel, ca am fost mai mult plecata in excursi. In schim seara era un adevarat rasfat, peste, fructe de mare, carne de oaie, ft rar porc, dar mancarea buna. In fiecare seara putea sa alegi ceva facut la gratar. Prajiturile, multe, bune, dar nu asa de gustoase ca si cele din Turcia.

Bauturile, la discretie, doar bauturile locale, cele internationale se platesc. Dar nu va speriati. Este plin de rusi, care de dimineata au probleme cu votka, daca s-ar putea si dimineata la micul dejun sa fie votka pentru ei ar fi ok.

Piscina: Am fost in luna ianuarie, deci nu a fost foarte cald pe afara 20-25-28 de grade C. Asa ca, pentru satisfactia turistilor, apa din piscina era incalzita deci se putea face baie foarte bine. In schimb marea destul de rece, dar nu imposibil de facut baie. Barul din piscina, deobicei toate scaunele erau ocupate de rusi, dar mai puteai prinde si tu din cand in cand cate un loc si sa bei o bere, suc sau orice altceva doreai. Atmosfera este placuta.

Daca doreai altceva, aveai de unde alege: gimnastica in mare, yoga, dans pe plaja, cam aveai ce alege sa faci, trebuie doar sa te plimbi in cursul zilei prin curtea hotelului ca sa dai de diferitele activitati.

Sezlongul si prosopul la piscina sau plaja este gratuit.

Personlul destul de amabil, dar, se misca tot in reluare, incet, si foarte incet, ei au timp suficient nu se streseaza deloc.

Camerele: destul de curate, curatenia se face zilnic, se schimba cearceafurile la 2 zile, pt ca au probleme cu apa asa ca si prosoapele vo fi schimbate doar daca le lasati pe jos in baie. ATENTIE la bunuri, daca lasati bani, aparat foto, telefon mobil, laptop, bijuterii, la indemana chiar daca e pus in sertare s-ar putea sa ramaneti fara. Noi nu am patit sa se fure din camere, dar nu garantez pentru tot personalul hotelului. Asa ca mare grija la bunuri.

Hotelul destul de curat, atat de curat, cat pot face curatenie barbatii. Daca va luti sisa sa stiti ca va va fi luata la intrarea in hotel, i se va pune o eticheta cu numarul camerei, iar la plecare o veti putea lua. LA intrearea in fiecare hotel este un detector de metale si unu sau doi militari. Pot intra turisti fara probleme, in schimb egiptenii nu sunt lasati in hotel, sunt legitimati, inclusiv ghizii trebuie sa se legitimeze si nu au voie sa paraseasca holul hotelului.

In principiu, pentru oameni nu foarte pretentiosi, va veti simti bine in acest hotel.

Trimis de ramo_info in 09.04.10 11:24:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3432 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel, arata bine si hotelul pare curat

ancamariagadea*
[09.04.10 12:35:56]

Ramona, utile randurile tale si consistente. Ai votul meu.

Legat de afirmatia:

Ca tot romanul, am ales hotelul dupa pret, habar nu aveam unde ajungem

Eu te contrazic aici, sa nu te superi. Imi exprim si eu opinia personala.

Din ce in ce mai multi romani se informeaza inainte de a pleca in vacanta si bine fac. De aceea exista www.amfostacolo.ro, de aceea exista site-urile internationale de acest gen, de aceea exista internetul

Cel mai bine este sa fii informat, sa nu ai surprize. Eu, de exemplu, inainte sa plec undeva in vacanta, iau oferta de la agentie, aleg hotelurile pe care mi le permit ca pret si incep sa caut informatii despre fiecare hotel Nu e treaba usoara, imi ia ceva timp dar in felul acesta stiu unde ajung si la ce sa ma astept. Tu ai avut noroc de un hotel bun dar... aud atatea cazuri care merg intr-un loc despre care nu stiu nimic si acolo... au un mare soc! Cand se intorc incep sa spuna vrute si nevrute despre locatia in cauza: cum ca nu avea parcare XXL, cum ca plaja nu era aproape (la usa camerei), cum ca nu avea 4 stele sclipitoare ci una singura, si aia saraca fara stralucire, etc. Fac putin haz dar intelegi ce vreau sa spun. Unii chiar se lovesc de probleme serioase legate de curatenie!

Nu era mai bine, oare, inainte de plecare sa caute cate ceva pe internet?

ramo_infoAUTOR REVIEW
[09.04.10 14:32:31]

Da, ai dreptate, am fost acolo acum 2 ani si ne-am decis in 2 zile asa ca am mers putin si la noroc. Recunosc, dar, cum ai spus si tu, am avut noroc. Altii au ales otel de 5 stele si conditiile au fost mai rele, depinde si cat de norocos esti.

biancuta
[09.04.10 16:13:15]

Forte utile informatiile din review-ul tau, pentru care te votez.

dolly971
[27.05.12 17:10:47]

@ancamariagadea: Hmmm... eu am cautat pe internet... cu 3 zile inainte de plecare... e drept... dar mult rau mi-am facut... nu am gasit decat comentarii negative despre Egipt si despre agentia cu care mergeam... am crezut ca o iau razna in cele 3 zile pana am plecat... insomnii, tulburari abdominale, diaree... de la emotii... imi venea sa renunt dar era cam tarziu... dar va spun sincer... nu s-a confirmat nimic din cele citite... e drept ca e multa mizerie in tot Egiptul... dar nu am vazut numai mizerie... am vazut si lucruri frumoase... cetatenii sunt onesti... nu FURA... nu e adevarat ca fura... am lasat un dolar pe masuta pentru camerist dimineata cand am plecat... si tot acolo l-am gasit... nu l-a luat... sotului meu... aproape ca ii cadea portofelul cu bani din buzunar... acolo erau toti banii destinati excursiei... daca il furau... unul ca ei traia un an din acei bani... tinand cont ca la ei salariul e de 30 dolari pe luna... dar nu... l-au atentionat ca ii cade portofelul... Daca eram in Romania... ne lasau "romanasii" nostri numai in chiloti...

biancuta, dolly971, domidoc, ramo_info
Alte impresii din această RUBRICĂSultan Beach: