ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2010
APR-2010
2 AD. + 2 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Nu e ca in reclama

Am fost de Pasti in Bulgaria la hotelul Dolphin catalogat cu 4 stele si am stat 4 nopti. Prima impresie e una buna. Parcarea e cu bariera, unde nea Castravete iti da o foaie pe care ti-o completeaza fata de la receptie si pe care o pui in geam la masina. Parcarea e insuficienta, asa ca parchezi pe unde apuci. Asta nu e prea bine, eu mi-am gasit masina un pic zgariata, probabil de bagajul cuiva care nu avea loc. Daca pe strada mai trece o masina, pietonii nu au loc cu tot cu bagaje intre masinile parcate si cele care trec. Deasemenea cand a venit un autocar a fost jale, abia a incaput, a indoit un stalp de iluminat, probabil ca a atins si cateva masini parcate mai in strada, practic a trecut milimetric. Asa ca atentie cum va puneti masinile. Chiar daca e cu bariera, sa nu credeti ca masinile nu se pot fura. Bariera aia e numai de forma.

In hotel se fumeaza peste tot, in lobby, in toate barurile si cafenelele, la masa, ceea ce nu este bine pentru cei care nu sunt fumatori. Bulgarii ar trebui sa impuna niste limite in directia asta. Eu am copii si nu am fost prea incantat de fumul de tigara.

In lobby e internet wifi moca si merge binisor ca sa poti citi un e-mail. Evident iti trebuie un laptop, pda, ca acolo nu gasesti nici sa inchiriezi. Clubul copiilor desi exista, nu era deschis in aprilie, ba era destul de darapanat, scarile care duceau la club sunt exterioare si cam distruse ca si cum nu mai fusesera folosite de cativa ani.

Am fost cazat in apartament, deci a fost mare si frumos. Apa calda am avut cu taraita si numai dimineata. Aerul conditionat nu prea mergea pe cald si e comun pentru tot hotelul, asa ca m-am plans la receptie ca nu am caldura si am primit o aeroterma cu care ne-am incalzit noaptea. La plecare am vazut ca unii isi cumparasera calorifere pe ulei. Cam aiurea! Probabil ca vara nu exista problema asta asa ca e mai bine de mers vara.

Mancarea buna si destula, nu de 4 stele cum se specifica, ci cam de 2-3 stele cat i-as da si hotelului de altfel. Bautura la discretie.

Atentie ca acest concept de "all inclusive" in Bulgaria atrage toti betivii si nemancatii. O sa vedeti tot timpul personaje manga iar la masa ai zice ca unii nu au mancat de 3 luni. Isi iau cate 3-4 farfurii pline si abia daca mananca jumate din ce si-au luat. Dar e gratis, asa ca baga fara numar. : (

Parculetul din spatele hotelului e foarte frumos si luminat noaptea cu mai multe culori. E comun cu Grand Hotel Varna care are 5 stele (3-4 i-as da eu). La Grand Hotel Varna te duci la piscina daca vrei, care e cu apa termala. Atentie insa ca piscina e singurul lucru care se imparte cu Dolphin. Adica daca vrei o bautura de la bar exista riscul sa nu o primesti pentru ca nu esti client al hotelului Varna. Apropo, la receptie ti se prinde la mana o bratara din plastic cu care intrii peste tot unde ai acces (la masa, la bar, la cafenea) si poti sa comanzi ce vrei si cat vrei. Intre mese poti sa bei si sa mananci un senvis. Prajiturile pe care le poti manaca intre mese sunt de calitate slaba. Daca stiti la Metru se vand la cutii de 3 kg prajituri ARO. Ei bine, din alea sunt. De altfel Metro e principalul furnizor de mancare, conserve, cereale, prajituri pentru hotelul Dolphin.

In statiune ne-am plimbat si am gasit cate ceva de cumparat. Preturile sunt cam ca la noi si e multa marfa adusa din Europa, adica mai putin calitativa. In fine, am gasit cate ceva de cumparat ca amintire. Cursul de schimb e 1. 90 leva la casele de schimb si 1. 85 leva la Hotel pentru 1 Euro.

Tot in statiune se gaseste si o manastire la care am mers de inviere. Deasemenea se gaseste si o benzinarie de unde am cumparat o vignetta. E 10 leva pe 7 zile. La vama nu am putut sa cumpar ca era o coada de 2 ore (incredibil) asa ca m-am riscat si am mers fara pana la hotel. Ai cam 130 de km de Bulgaria daca intri pe la Vama Veche. Primii 30 de km de Bulgaria sunt cu gropi. Apoi drumul e bun. Radare am intalnit vreo 2. Pe drum sunt mai multe masini de Romania decat bulgaresti. Era o coloana de cativa km numai de masini de Romania la venire. In Bulgaria se intra pe 3 coloane si abia faceau fata politistii de frontiera. Am stat cred vreo 45 de min pana sa trecem. Apoi cand am vazut ca se mutase coada la chioscul de vinette, am plecat fara. Sincer nu am plecat in vacata de Pasti sa stau la coada la vinette in Bulgaria. La hotel i-am auzit pe unii ca au stat 2 ore la coada ca sa-si ia porcaria aia de vinetta. In statiune se vorbeste romaneste peste tot. Cred ca eram 70 de in turisti romani. In rest mai sunt rusi si sarbi.

Plaja e frumoasa insa acum nu era amenajata deloc si cam in paragina. Leaganele ruginite. E un mic amfiteatru pe plaja care era cazut tare. Vezi scari care coboara spre plaja si se termina la jumate, ca si cum s-au terminat banii. Cred ca apogeul a fost atins in Bulgaria acum 2-3 ani. De atunci investesc mai putin si incepe sa se vada. Statiunea se degradeaza pe an ce trece. Ca sa nu aiba plaja plina de alge, si-au pus multi stavilopozi la vreo 300 de m in larg si aia opresc valurile si algele. Asta face ca apa sa fie limpede si sa poti vedea 3-4 m in adancime.

Una peste alta a fost bine, putin sub asteptari, insa clar mai bine decat la noi pe litoral. Bulgarii sunt mult mai serviabili si preturile clar mai mici decat la noi. Asa ca intre litoralul romanesc si cel bulgaresc, clar il aleg pe cel bulgaresc. As alege insa o statiune cu mai putini romani daca se poate pentru ca proastele obiceiuri devin evidente acolo unde densitatea de romani creste (bagatul in fata la masa desi mancarea e destula, jignitul, bautul si fumatul fara limita, injuratul pe strada oricand si oriunde).

Trimis de pitagora in 09.04.10 11:07:23

VIZUALIZĂRI: 3712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pitagora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

biancuta
[09.04.10 11:34:05]

Foarte multe amanunte, pentru care meriti un vot.

mariana.olaru
[09.04.10 11:34:26]

N-am prea inteles in ce statiune se afla acest hotel...

Dar informatiile sunt bogate, utile si extrem de detaliate, motiv pentru care am votat reviewul ca atare.

Aceasta e prima ta experienta in Bulgaria? Te intreb fiindca impresia generala nu este una de incantare, in timp ce multi altii se exprima la superlativ cand vorbesc despre Bulgaria. Eu nu am fost decat in trecere prin aceasta tara, dar m-ar interesa un popas mai indelungat.

[09.04.10 11:34:48]

@pitagora,

parcarea este comuna cu grand varna?

cunosti vreun caz concret de furt auto de acolo?

[09.04.10 11:57:53]

@mariana.olaru: daca te uiti sus de tot, in capul paginii, exista o "banda" de culoare albastra care grupeaza mai multe linkuri utile (incepe cu "Home"...) -- este "bara de navigare" (care-ti permite sa ajungi rapid in o sectiune sau alta a site-ului).

Ei bine, acolo poti gasi cel mai usor raspunsuri la astfel de intrebari ("in ce statiune e acest hotel") -- este in (tara) BULGARIA - (regiunea) VARNA (NORD) - (statiunea/orasul/localitatea) SF CONSTANTIN SI ELENA

In plus, uite si o harta interactiva unde poti vizualiza foarte bine zona: click aici (acest tip de harti se gasesc in majoritatea paginilor hotelurilor, statiunilor, regiunilor etc -- ca sa ajungi - de exemplu - la pagina "hotel", foloseste tot acea "bara de navigare")

[09.04.10 13:08:31]

Parcarea la Dolphin e cumva comuna cu a hotelului Grand Hotel Varna. Adica cei de la Dolphin parcheaza in fata la Dolphin unde nu sunt camere de filmat, dar cand ies, ies pe aceeasi iesire cu cei care parcheaza in fata la Grand Hotel Varna si unde bariera de iesire e de cele mai multe ori data la o parte si nu te inteaba nimeni nimic cand iesi.

Nu e prima experienta in Bulgaria. Am mai fost in Bulgaria la Bansko acum cativa ani, la un hotel de 4 stele. Asta e o statiune de munte, unde eu m-am dus vara. Acolo cele 4 stele ale hotelului chiar erau 4 stele. Nu imi mai amintesc insa numele hotelului ca au trecut cativa ani. Insa acolo nu am avut all inclusive, ci doar mic dejun si in rest am mancat pe la rstaurantele din statiunea Bansko.

Hotel Dolphin a fost insa prima experienta de la mare din Bulgaria, cu all inclusive. Acum sa nu intelegeti gresit. A fost frumos, nu la superlativ, iar pentru cei 160 de euro/4 nopti 2 adulti + 2 copii mici cu all inclusive nu am ce sa comentez. E drept ca acelasi hotel te taxeaza dublu vara. Asta a fost promotia de Paste. Am inteles ca si de 1 Mai e la fel de ieftin. Preturile cresc vara mult.

[09.04.10 13:32:44]

@pitagora, iesirea este comuna pentru ca se foloseste aceeasi alee? din cate mi-aduc aminte, parcarea de la grand varna are o singura intrare comuna cu iesirea. deci nu ai cum sa pleci de la dolphin si sa treci prin parcarea de la grand varna. nu m-ai lamurit.

despre furtul de masini, da-ne detalii. cunosti un caz concret care s-a intamplat acolo, pentru ca este o afirmatie grea. am auzit toti despre astfel de practici in bulgaria, dar este cazul sa se alarmeze lumea pentru aceasta locatie?

[09.04.10 13:46:29]

Ba da, iesirea din campus e aceeasi cu cea de la Grand Hotel Varna. Daca vrei sa iesi pe unde ai intrat in parcarea de la Dolphin, nea Castravete iti spune ca nu pe acolo, ci sa urmezi aleea. Aleea aia te duce prin lateralul Grand Hotel Varna si apoi iesi exact pe la bariera aia pe roti de la Grand Hotel Varna. Acum e mai clar?

Nu am vazut sau auzit de nici un caz de furt de masina din parcare de la Dolphin sau de la Grand Grand Hotel Varna cat am stat acolo si masini bengoase erau foarte multe (VW, Crysler, Audi, BMW - nu stiu cat de noi, dar aratau foarte bine). Ceea ce vroiam sa spun este ca nu este o paza stricta la iesire, adica teoretic cand iesi ma asteptam ca un nea Castravete te puna sa arati un act al masinii cu numele tau ca sa verifice ca nu oricine poate scoate masina de acolo, ori nu era nimeni la iesire, iar bariera aia pe roti era data la o parte de cate ori am trecut. Ceea ce spun este ca masina se poate fura usor pentru ca paza nu e deloc stricta. Poate vara e altfel, dar acum asa a fost.

Am intrebat si la agentie inainte sa plec daca parcarea e pazita si daca se fura masini si aia de la agentie m-a intrebat ce masina am (logan) si apoi mi-a zis "Ei, nu va faceti probleme cu nu se uita nimeni la un logan!"

[09.04.10 13:52:40]

Eu nu mi-am facut griji ca as putea ramane fara masina in Bulgaria pentru ca am avut Casco extern si pentru furt si in plus nu cred ca valoreaza prea mult un Logan care nu mai e nou. Cred ca oricine iese din Romania are si asigurare Casco pentru furt. Acum nu ar trebui asta sa fie un motiv, pentru ca masina ti se poate fura si daca stai acasa in Romania, nu e nevoie sa te duci pana in Bulgaria. Deci mergeti fara grija in Bulgaria, dar sa aveti si o asigurare. Asta e sfatul meu.

[09.04.10 13:54:55]

concluzie:

1) parcarea este diferita la hotel grand varna de cea de la dolphin. am fost la grand varna si stiu acest lucru.

2) la hotel dolphin sau grand varna nu sunt cunoscute (inca) cazuri de furt auto, asa ca nu va faceti griji prea multe, dar fiti precauti.

3) la iesire nu te intreaba nimeni nimic pentru ca se considera ca te-a verificat la intrare, ceea ce intradevar este ciudat.

4) aleea este comuna, ca de altfel multe alte stradute in multe alte statiuni.

[09.04.10 14:10:05]

Asa este Cosmin! Ai sumarizat bine. Pacat ca nu am o schita sa va arat unde erau parcarile ca poate era mai clar.

Cu punctul 4 nu sunt de acord. Aleea de care spun duce din fata hotelului Dolphin pana in fata hotelului Varna si apoi se iese pe la bariera aia care era tot timpul ridicata, deci nu e vorba de o alee comuna statiunii, ci de o alee interna complexului asta de hoteluri din care fac parte Grand Hotel Varna, Dolphin, Dolphin Marina, si mai e unul.

[09.04.10 14:12:38]

@pitagora, era vorba de o alee comuna mai multor hoteluri si care NU are cum sa treaca printr-o parcare.

e OK!

alba.ca.zapada
[09.04.10 14:39:22]

Mai este hotelul rubin, linga dolphin marina, pe plaja

*******[sters de catre webm 18]

aici este harta complexului

iancu*
[09.04.10 16:10:37]

Si eu am fost la Dolfi si nu a fost apa calda deloc si foarte frig.

Statiune parasita, caini multi si multe gunoie. Mancarea de cea mai proasta calitate. Serviciile foarte proaste, amestecat luxul cu produsele din talcioc.

Curatenia lasa de dorit din multe puncte de vedere, la fel si prosoapele.

webmasterXY*
[09.04.10 16:18:22]

@alba.ca.zapada adresa postata de tine duce catre o agentie de turism, iar acest lucru este interzis daca nu este recomandata de AmFostAcasa.

Incearca pe viitor sa ai in vedere acest lucru pentru a nu fi nevoit sa i-au masuri cu urmari neplacute. Acesta este un avertisment!

alba.ca.zapada
[09.04.10 16:19:55]

scuze

nu am stiut

era singurul loc unde era o harta

nu se va mai repeta abia acum vazind pozele mi.am dat seama k puteam sa o atasez...

[09.04.10 16:23:55]

o harta a statiunii exista si pe acest site: click aici -- e chiar o vedere din satelit, cu localizarea unei parti din hoteluri (in timp speram ca vom obtine coord GPS a cat mai multe si astfel le vom putea include si pe celelalte)

iuliastoian87*
[09.04.10 16:32:56]

Foarte utile si amanuntite informatiile tale. Si un vot si de la mine. Felicitari.

florin77c
[14.05.10 18:59:34]

O impresie foarte la obiect. Nu sunt insa de acord cu distanta din Vama pana in statiune. Daca pana la Varna sunt vreo 90-100 km cum ai reusit tu sa faci 130 pana in C&E ?

alba.ca.zapada, biancuta, cosminp, domidoc, florin77c, iancu*, iuliastoian87*, mariana.olaru, pitagora
Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Hotel: