ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2017

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Kassiopi Memento hotel - mulţi bani pentru nimic

As fi vrut sa incep cu partile bune ale sejurului la Kassiopi Memento hotel, dar realizez ca nu e decit una: hotelul e de fapt un ansamblu de cladiri cu 1 sau 2 etaje si citeva camere per cladire. Asta inseamna ca e destul de linistit. Si curatenia in camere destul de buna.

Dar sa continui cu partile mai putin bune, sau de-a dreptul rele.

1. Mancarea: daca v-ati asteptat ca pt 500 de euro de persoana sa primiti ceva variat sau macar comestibil, o sa fiti la fel de revoltati ca noi. Nici la un hotel de 2 stele nu am vazut asa bataie de joc. Meniul zilnic consta in multe paste cu sosuri dubioase, o supa tip Knorr la plic (nu glumesc deloc, stiu gustul inca din studentie), citeva creme de brinza, rondele de rosii si castraveti, iar carnea in general lipseste. Poate puii nu cresc pe insula, altfel nu imi explic...

Micul dejun e la fel de saracacios: oua (omleta, fierte, ochiuri), parizer si un salam. Plus brinza si crema de brinza. Daca esti un rafinat al gastronomiei, poti sa intinzi margarina pe paine (ca untul e scump).

In fine, mincarea n-are gust. Eu l-as fi dat afara pe bucatar ( si l-as fi batut bine inainte). Pe de alta parte, nu sint sigur ca au un bucatar, poate femeile de la curatenie mai fac si cite un fel de mincare cind au timp.

Unul din copiii mei s-a simtit rau dupa fiecare masa in primele 4 zile, in general nici nu prea aveau ce sa aleaga.

De sucuri si cafele nu nu pot sa zic decit un lucru: sint niste chimicale ordinare, nu se pot bea. Pina si cafeaua e de tip 3-in-1, solubila.

Doar berea e oarecum acceptabila, dar se da doar la barul de la piscina.

Daca vreti si coctailuri, mai bine va abtineti: sint doar cu numele, se fac tot din chimicale si esente.

Apa: doar de la mini-market. La restaurant e un dozator, dar apa e ciudata, pare reciclata.

Si cea de la baie e la fel, nu prea iti vine sa te speli pe dinti. Nu stiu daca e asa in tot oraselul sau doar la hotel.

2. Entertainment/distractia: in afara de 2 animatori (romani) care isi dau silinta sa faca dimineata exercitii cu copiii din piscina, restul lipsesc cu desavirsire.

Daca sinteti obisnuiti ca la all-inclusive sa fiti rasfatati si sa se faca totul ca sa va simtiti bine in hotel, aici nu e cazul.

3. Piscinele: sint 4 micute si una mare, destul de ok, dar unii copii s-au ales cu enterocolite. La noi inca nu, dar mai sint 3 zile de stat.

Nu sint amenajari speciale pentru copii (tobogane sau altceva).

4. Localizare: e la km buni de plaje, autobuzul care face transferuri catre 2 plaje are curse ciudate: citeva mai dese dimineata, iar apoi la 14 si la 18:30. Deci trebuie sa stai in in soare toata dupa-amiaza, daca pierzi autobuzul.

Fata de Kassiopi (care e un fel de satuc) e destul de aproape, 10-15 min pe jos pina in centru. Sint citeva buticuri cu suveniruri si citeva marketuri, utile in general.

5. Excursii: la agentii hotelului sint mult mai scumpe decit in oras, cumparati din Kassiopi.

(Dar am mai vazut asta si in alte sejururi)

6. WIFI: doar la receptie, in rest trebuie sa sacrifici datele din roaming.

Ca o concluzie: NU mergeti acolo nici daca plateste altcineva. Daca tineti la banii vostri, mergeti in alta parte. Turcia e din alta liga, acolo chiar e "all-inclusive" si tin mult mai mult la clientii lor.

Din ce am inteles eu, hotelul e ori detinut, ori administrat de [***], si poate ei au experiente din Eforie Sud. E o jecmaneala tipic romaneasca. Nu poti sa zici ca sint 4**** atunci cind conditiile sint de 2**

Trimis de adriang in 19.07.17 23:33:33
Validat / Publicat: 20.07.17 00:30:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 1189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriang); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.17 00:29:32]

@adriang:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 16&ridAnt=79409

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Memento Kassiopi Resort Hotels (ex Michelangelo Village) [Kassiopi], CORFU" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

dacicul
[20.07.17 00:39:37]

@adriang: confirm tot ce ai spus. Eu am depus plângere si la agenție, oficial iar zilele următoare ocaa depun si la OPC

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[20.07.17 08:38:33]

@adriang:

Cu siguranță problema asta nu este doar la hotel sau doar în Kassiopi. Este o problemă generală în toate insulele Ionice. Unele neavând deloc sursă de apă potabilă (vezi Paxos, Antipaxos) sau având surse insuficiente, apa din rețea este de fapt apă de mare desalinizată sau colectată din precipitații și este folosită doar pentru igienă și menaj. Localnicii nu o folosesc nici măcar la gătit.

Plasa asta am luat-o noi în Zakynthos când am preparat o cafea în cameră și nu înțelegeam de ce este sălcie.

Normal ar fi fost ca reprezentantul din zonă al agenției să vă fi furnizat aceste informații, mai ales că erați cu copii mici care sunt sensibili la orice modificare de program (alimentar sau de altă natură).

andreighe
[20.07.17 15:35:56]

@dacicul: si eu am depus la agentie, insa tocmai am primit raspunsul clasic, deci am depus si la anpc

adrianaglogo
[20.07.17 16:04:25]

Sa ne tineti la cu rezultatul reclamatiilor voastre.

E un subiect care inteteseaza pe toti turistii, nu numai pe cei patiti.

Imi pare rau pentru vacantele voastre...

Dar vor veni altele, pe care vi le doresc minunate

adrianaglogo, almona, andreighe, dacicul
Alte impresii din această RUBRICĂMemento Kassiopi Resort (ex Michelangelo Village) :

• pagină generată în 0.043551921844482 sec