ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2017
ÎNSCRIS: 04.01.17
AUG-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Vila Santorini din Mamaia Nord de 3 *

Am fost cu familia la această vilă, despre care am aflat de pe un site cu oferte şi am efectuat rezervarea direct la telefon, vorbind cu administratora vilei, pentru rezervare plătind un avans. Diferenţa a am achitat-o când am ajuns la vilă.

Vila are 4 stele şi este situată pe str. D 10 nr. 20, în nordul staţiunii Mamaia, respectiv pe ultima alee care se face la dreapta, de pe bulevardul Mamaia, până în Camping.

Condiţiile de cazare erau foarte bune, se făcea curăţenie zilnic, nu am avut probleme. Camerele sunt foarte spaţioase şi toate au funcţionat bine. Pentru fetiţă am primit un fotoliu-pat şi tot mai era loc de ,,dans" în cameră.

Proprietara a fost foarte ospitalieră şi ne-a ajutat cu orice problemă s-a ivit. zona este în genere liniştită, muzica de la El comandante sau alte baruri de pe plajă se auzea încet, nu ne deranja.

Noi am avut un mic ghinion, să nimerim camera în dreptul unei clădiri, cred că era o altă vilă sau restaurantul ce urmează să se dea în folosinţă, aparţinând proprietarei vilei Santorini şi de aceea vedeam marea doar pe o porţiune.

O altă problemă care pe noi nu ne-a deranjat foarte tare era că se construia mult în zonă, în direcţia Hotelului Oneiro, însă doar ziua era zgomot.

Am mâncat la alte hoteluri, la împinge tava, meniurile zilei, mâncarea fiind foarte bună şi proaspătă, chiar şi la cele de două stele ori la restaurantele din zonă. Alte famili găteau şi mâncau în bucătăria vilei, de la parter, dotată cu toate aparatele şi ustensilele necesare (de la masă, scaune, veselă, până la cuptor, plită, cuptor cu microunde) ori pe terasă.

Plaja este aproape de vilă, cam la 3-4 minute de mers pe jos şi chiar dacă drumul până la plajă nu este amenajat, doar bătătorit, ne-a plăcut pentru că are ceva sălbatic, ca drumurile până la plajele greceşti, neîngijite, cu iarbă pe margine. Plaja este amenajată cu şezlonguri şi poufuri şi nu este poluată zgomots de vânzătorii ambulanţi, cel puţin în 2015, când am fost noi, aceştia doar trecând câte unul la jumătate de oră cu produse alimentare, fără a striga în gura mare tot felul de lozinci.

O neplăcere ne-a provocat-o un băiat de la şezlonguri care ne-a cerut în wekend un preţ mai mare decât în timpul săptămânii pentru că veneau turişti de wekend şi deşi ne ştia de o săptămână acolo, în acelaşi loc aproape, ne-a spus că asta este politica!!! Pentru acest motiv, am ales să mergem pe altă plajă apropiată.

Revenind la condiţiile de cazare, am remarcat terasa situată în spetele vilei, într-un fel de curte interioară, cu pomi, bar, frigorifer, automat de băuturi, banchete şi măsuţe unde se putea mânca sau sta la taifas. În apropiere, cam la 3 minute de vilă, sunt câteva magazine cu autoservire, dar şi mai departe găseam magazine de unde ne aprovizionam cu de toate, la o distanţă de circa 10 minute, în direcţia sud.

în concluzie, am fost super mulţumiţi de această locaţie, pe care am ales-o pentru linişte şi vom reveni cu plăcere.

Trimis de lauraned in 19.07.17 19:16:55
Validat / Publicat: 19.07.17 20:33:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Hotel Alexandra Beach Hotel and Spa 4*+ din Athos, insula Thasos; Hotel Mesonghi Beach din Corfu; Select, din Olăneşti etc.

VIZUALIZĂRI: 1207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauraned); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 renumitul telescaun...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[19.07.17 20:31:07]

Odată cu primul review încărcat pe sait, @lauraned: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

lauranedAUTOR REVIEW
    [20.07.17 23:54:10]

către WebmasterX. Bună-seara. Mulţumesc şi eu pentru publicarea review-lui meu. Sper să ajute altor turişti, aşa cum şi mie mi-au ajutat părerile altora despre alte destinaţii de vacanţă. Coordonatele sunt corecte, după câte îmi dau seama vizionând harta, cu precizarea că vila este situată pe partea dreaptă a str. D10, în direcţia b-dul Mamaia - plajă. Toate cele bune!

lauraned
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Santorini [Mamaia Nord]: