ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2017
ÎNSCRIS: 09.08.10
AUG-2016

Taverna Gerakas - Gerakas

Pe plaja Gerakas ai parte de peisaje frumoase spre insula Marathonisi (Turtle Island – Insula Testoaselor). In interiorul insulei ai parte de aceleasi privelisti salbatice, neamenajate de nici un fel.

Daca “ti-e foame” in Gerakas vei gasi doua taverne, unde poti sta intreaga zi (asta daca nu esti pe plaja) unde la apus te poti bucura de un “apus romantic de soare”, in timp ce iei masa si asculti sunetul valurilor.

Una dintre ele se numeste ”Taverna Gerakas” iar cealalta “Nikos Taverna”. Initial am vrut sa ajungem la “Nikos Taverna” unde se zice ca ai parte de o moussaka de poveste, dar fructele de mare de la ”Taverna Gerakas” aratau prea promitator, ce a contat hotarator in alegerea noastra a fost faptul ca autoturismul a fost parcat la umbra copacilor din spatele tavernei Gerakas (lateral). Zis si facut comandat doua porti de fructe de mare (Seeafood), continuat cu “Pork Souvlaki with Pita and Tzatziki”, ceva bere si cateva frape-uri (fac grecii o cafea de îţi sare inima din piept şi tresară papilele de plăcere), cost ~ 100 euro.

Taverna Gerakas are mai multe terase, un loc de joaca pentru copii, un spatiu amenajat pentru gratar (din pacate nefunctional, era asa “de impresie”) o curte (pavata) umbrita de ceva copaci (diverse specii) si cam atat. Pentru localizare/impresii Taverna Gerakas are si pagina de Facebook.

Locatia se afla visavis de parcarea amenajata (de autoritatile grecesti) in plin soare, parcare ce are un colb destul de promitator, cand adie vantu’ atunci sa te tii. Daca ai spalat autoturismul in ziua precedenta, nu il mai recunosti din cauza prafului. Mare atentie cum parcati, din cauza agromerarii parcarea se blocheaza, recomand a se parca ‘ in unul din cele 4 puncte cardinale’, nu central.

De recomandat, da este o locatie curata, cu o servire ireprosabila dar cu timpii de asteptare cam mari. Pofta Buna, sa aveti.

Va multumesc pentru timpul acordat lecturarii. TCB.

Trimis de RossoNerro in 19.07.17 16:01:48
Validat / Publicat: 19.07.17 17:44:24

VIZUALIZĂRI: 1446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Intrarea la Taverna Gerakas

[20.09.17 13:53:57]

Desigur ca citesc si eu cu bucurie despre locuri care mi/au placut si mie sau pe care imi doresc sa le vizitez pentru prima data.

RossoNerroAUTOR REVIEW
[20.09.17 15:01:48]

@calatorul: Buna ziua, din nou.

Ma bucur ca v-a placut destinatia aleasa de noi anul trecut. Va multumesc pentru ecou. La urmatorul ecou... ma simt obligat sa va scot la o bere... . Sa auzim numai de bine.

[20.09.17 15:22:26]

@RossoNerro: Si eu multumesc pentru raspuns, ma tot gandesc pe unde sa merg la vara. Nicio grija cu berea ma descurc bine si singur, no problemo. VAcante frumoase pe mai departe.

RossoNerroAUTOR REVIEW
[20.09.17 15:48:04]

@calatorul: Deja faceti planuri? Noi nu stim ce o sa facem luna viitoare, daramite la vara. Sa auzim numai de bine.

[20.09.17 15:51:30]

@RossoNerro: Sunt dorinte, nu planuri, noi decidem destinatia de vacanta cam cu o luna inainte si atunci facem toate demersurile. CAm tarziu, pe ultima clipa, dar avem si ocazia unor reduceri last/minute destul de interesante.

Mi/as dori sa imi fac planuri de vacanta din timp dar inca nu pot, anul asta am decis cu 10 zile inainte unde si cum plecam, dar a fost frumos, nu ma plang. O sa scriu in curand si pe AFA, mai vorbim.

[30.11.17 13:52:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm? Taverne în zona Vasiliki» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Taverne în Zakynthos (insula)]

calatorul, RossoNerro