ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2017
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUN-2017

Mini-sejur placut

Pentru cazarea in zona, am ales aceasta pensiune, impresionata fiind de punctajele bune acordate de turistii care i-au calcat pragul

Pensiunea este pozitionata in satul Sanatesti, la circa 17 de km de Tg Jiu, pe drumul spre Tismana; intrarea din strada nu-ti da de banuit ce se ascunde dincolo de porti. Adica un domeniu mare, extrem de bine ingrijit, o adevarata oaza de verdeata si relaxare.

Punctul forte al gradinii il constituie zona cu podete si foisoare, construite peste paraul Jales, care strabate curtea. Dincolo de aceasta zona incepe padurea. Aer curat, multa verdeata... ce ti-ai putea dori mai mult?!

In curte mai gasesti o zona amenajata de gratar, pentru a putea fi folosit de catre oaspetii pensiunii; nu am folosit, dar cred ca se percepea si o taxa. Tot aici era si o masa de ping-pong.

Au si o piscina micuta, care nu era plina cu apa cand am fost noi. Langa piscina, am vazut cateva sezlonguri

Pensiunea are 8 camere+1 apartament; pentru grupuri mai mari, colaboreaza cu alta pensiune, pentru a asigura mai multe locuri de cazare

Au un restaurant maricel, care deserveste oaspetii pensiunii, dar si alti vizitatori; inteleg ca este foarte cautat in zona pentru organizarea a diverse evenimente. Chiar cat am stat noi acolo, au avut organizat un botez.

Pentru ca am rezervat camera pe ultima suta de metri, am primit o camera dubla, in care s-a instalat un pat suplimentar. Am fost avertizata de d-na D. S., proprietara pensiunii, ca locul va fi foarte inghesuit prin adaugarea patului suplimentar, asa ca nu am carcotit.

In rest, camera frumoasa si cocheta: baie proprie cu cabina de dus, pat cu baldachin, mobilier deosebit, aer conditionat, internet wi-fi, mini-frigider, o veranda in fata camerei, cu o bancuta+scaune+masa… foarte dragut!

Cazarea a costat 155 lei/noapte - camera dubla cu extrabed. Micul dejun a fost taxat separat, cu 25 lei/persoana, iar copiii peste 7 ani – 12.5 lei/persoana.

A fost bufet suedez si cuprindea cam de toate. Am apreciat prezenta produselor de casa: salata boeuf, zacusca, dulceturi, placinte poale-n-brau.

La restaurantul pensiunii am luat si cinele. Mancare buna, corect gatita, insa nimic deosebit. Meniul destul de restrans: 1-2 mancaruri gatite, 2-3 ciorbe, felurite carnuri la gratar si cartofi in diverse forme, 1-2 deserturi. Mi-as fi dorit sa gasesc mai multe preparate pe gustul meu, ca de exemplu paste si salate.

Exemple de preturi: ciorba 9 lei, snitel+cartofi prajiti 18 lei, salata varza 5 lei, sarmale cu mamaliguta 25 lei, limonada 9 lei, Nestea 5 lei

Intregul domeniu este foarte bine intretinut, tot timpul vezi pe cineva care tunde, pliveste, strange frunzele, matura. Au multe colturi in natura in care te poti relaxa sau retrage sa citesti o carte buna in liniste: sezlong, hamac, veranda camerei, foisorul de pe malul raului.

Micile nemultumiri pe care le-am avut au fost transmise d-nei D. S. nu neaparat ca si reclamatie, ci ca o critica constructiva. Nu le voi enunta aici, pentru ca fac obiectul unei conversatii private. Tot ce pot sa va spun este ca proprietarii incearca din rasputeri sa aiba un business curat, sa mentina niste standarde si sa multumeasca toti clientii care le trec pragul. Oamenii sunt implicati, sunt prezenti in pensiune si receptivi la orice fel de doleanta venita din partea turistilor. Si pentru asta eu consider ca sunt de apreciat!

Am fost surprinsi placut la sosire, cu cate un pahar de vin + prajituri din partea casei; in afara de primirea similara la o garsoniera in Sibiu (dar era in ajun de Craciun!) nu am intalnit asta nicaieri in vizitele mele. De asemenea, si biblioteca pusa la dispozitia turistilor mi s-a parut un gest inedit pentru confortul si relaxarea noastra.

Ce puteti face in zona: aqua-park-ul de la Sanatesti, Cheile Sohodolului, casa memoriala Brancusi de la Hobita, operele lui Brancusi din Tg Jiu, manastiri (Lainici, Tismana etc), Ranca+trasee montane din Ranca, Cheile+pestera+manastirea Polovragi, pestera Muierii, vizita la pastravaria de langa pensiune

NU MERGETI la parcul de aventuri de la Tismana! Este o gluma proasta, cu niste facilitati insalubre, care pun in pericol siguranta copiilor. Totul este deservit de un personal cel putin dubios!

Trimis de Chloe in 19.07.17 15:58:34
Validat / Publicat: 19.07.17 17:43:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARCANI GJ.

VIZUALIZĂRI: 1854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 drum de acces
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[19.07.17 21:42:11]

@Chloe: O pensiune minunata. Nu ne-ai aratat tu camera insa curtea face toti banii. Daca strangi un grup de prieteni cred ca poate iesi o petrecere pe cinste.

Felicitari, votat cu mare placere.

ChloeAUTOR REVIEW
    [20.07.17 12:33:34]

@mishu: multumesc pentru aprecieri!

Sunt si poze ale camerei; vezi de la poza 23 incolo.

[20.07.17 13:54:34]

@Chloe: Dintr-un motiv oarecare se pare ca de la poza 18 nu m-am mai uitat insa acum am facut-o. Arata ok si poate parea deranjant ca spatiul s-a ingustat prin adaugarea unui pat suplimentar insa cum stiai si ti-ai asumat asta nu a fost o problema. Felicitari inca o data.

pensiunea PT
    [26.07.17 21:31:49]

@Chloe: Multumim pentru review. Ne bucuram ca v-ati simtit bine in pensiunea noastra

NB pensiunea PT este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDE