Descoperă Paralia Katerini

înscris/ă în 19.07.17
JUL-2017
1000 euro cazare+DP
cu transport AUTOCAR

Prima vacanta in Grecia (Paralia Katerini)

Dupa indelungi cautari pe N site-uri, am hotarat ca destinatia de vacanta vara aceasta Grecia, deoarece nu am mai fost pana acum si eram super entuziasmata ascultand parerile colegilor, prietenilor, cu privire la apa atat de curata, plajele superbe, mancarea atat de delicioasa.

Dar se pare ca nu m-am documentat foarte bine si zona, respectiv plaja aleasa nu au fost pe masura asteptarilor.

Pentru comoditate am ales autocarul, fiind si prima experienta de acest fel, pe care o s-o pastrez ca o amintire, nu tocmai placuta. Opriri foarte multe, durata aproximativa din Bucuresti 14 ore.

Hotelul ales a fost Mediterranean Princess, singurul lucru ales cat de cat bine zic eu. Pozitionare buna, la marginea statiunii, zona foarte linistita, aproape de plaja (plaja proprie unde sezlongurile sunt gratuite), piscine destul de curate la hotel, mancare destul de variata la mic dejun si cina (nu va asteptati la preparate din peste sau alte mancaruri care se servesc in tavernele din statiune, mancare obisnuita dar buna, tip buffet suedez). Eu si prietenul meu fiind tineri, in jurul vastei de 30 de ani, nu prea ne-am incadrat insa in peisajul hotelului deoarece erau cazate multe familii cu copii si persoane de varsta a 2-a, cel mai mult probabil pentru zona linistita a zonei.

Plaja – apa foarte murdara, cu alge la mal, care erau adunate dimineata cat se putea cu utilajul si surpriza din ultimele zile ce m-a facut sa nu mai intru in apa decat la mal a fost prezenta meduzelor destul de mari, albastre, care din experienta unei doamne cu care ne-am imprietenit acolo mai si urzica cand te ating.

La pranz in unele zile am experimentat mancarea din tavernele statiunii aflata la aproximav 800 metri de hotel. Va recomand Taverna Nautilos, situata in capatul dinspre Olympic Beach al statiunii Paralia Katerini, la strada principala, in apropierea Hotelului Artemis. Atmosfera este placuta, preturi rezonabile si mancarea foarte buna.

In concluzie sa nu ma lungesc prea mult pentru ca ar fi multe de detaliat, prima experienta in Grecia a fost una neinspirata, aceasta zona fiind ok doar pentru familii cu copii si pentru excursiile pe care pe poti face de acolo (Skiatos cu vasul – nu ar trebui ratata, a fost cea mai reusita, excursie pe muntele Atos si multe altele).

Data viitoare ma voi documenta mai bine si voi alege cu siguranta o vacanta pe o insula, si nu pe coasta.

Una peste alta, vacanta nu a fost chiar de lepadat, ne-am odihnit, am vizitat, dar cu siguranta nu vom mai reveni in acel loc (sau poate peste cativa zeci de ani cand vom dori liniste si atat )))

Impresii încărcate de silvia1985 in 19.07.2017 13:51:45

Validat / Publicat: 19.07.17 14:22:44

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (silvia1985); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8550 PMA (din 14 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de silvia1985? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[19.07.17 14:12:49]

@silvia1985: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=79389

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Paralia Katerini şi împrejurimile, PARALIA KATERINI" (deja existentă pe sait)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- adrianaglogo
[19.07.17 15:41:24]

@silvia1985: Ai ajuns singura la concluzia care trebuia. Nu renunta la Grecia, mergeti im insulele ionice sau in Thassos. O sa va placa.

Dar musai sa aveti un mijloc de transport. Daca alegeti tot aitocarul, inchiriati ceva si plimbati- va in fiecare zi.

Fiind tineri, puteti cu ATV sau scooter.

Si fara masa, eventual mic dejun, sa gustati voi ce vreti si unde vreti.

Vacante placute

- fra
[19.07.17 23:34:33]

Lasa ca si noi am fost prima data tot in aceeasi zona, in Olympic beach. Acolo toata statiunea ne-a dat impresia ca e pentru pensionari. Dar la fel si noua ne-a dat imbold sa mai mergem in Grecia. Ca pana la urma tot am iesit mai ieftin ca la noi la mare, tot a fost mai liber pe plaja si pe strazi (noi ultima data cand am fost in eforie, era septembrie si terasele se inchideau, dar pe strazi te calcai in picioare ce de-a lume era si pe plaja nu aveai loc pt cearşaf), tot am prins vreme mai buna si apa mai curata. Deci tot a meritat. Diferenta e ca noi am mers cu masina si am mai vizitat si imprejurimi, cum ar fi muntele olimp, nei pori, castelul de la platamonas sau panteleimonas (nu mai stiu exact), leptokaria, chiar si orasul katerini. Asa am simtit altfel "gustul" Greciei.

In alta ordine de idei, bun venit si spor la scris

- michirec
[20.07.17 07:29:14]

Cand am citit review-ul am avut un ,,deja vu ,,; si noi prima data in Grecia am fost cu autocarul la Paralia; aceasi dezamagire am avut-o si noi; dar am perseverat si am descoperit Sithonia; avem deja 12 ani de Sithonia... si nu ne saturam.

Publicitate    [21.11.19 09:42:03]