ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2017
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 10.04.16
JUL-2017

Weekend la Lacul Gozna - experienta cum sa nu faci

Stam in Timisoara din Noiembrie 2016, ne-am mutat cu jobul si nu am mai fost prin zona inainte. Desigur, am decis ca trebuie sa exploram aceasta parte a tarii. Un weekend in care nu am avut planuri facute, recomandat de colegii de la lucru am decis ca mergem pana la Valiug la lac.

Pentru o vacanta buna acolo, cum ar fi fost bine sa facem si noi, propun urmatorii pasi:

1. Rezervare cazare: Pontonul YaYa are casute cu 60lei/pat persoana (asta am aflat doar acolo), Aquaris are camera cu 250lei. Celelalte preturi sunt in medie 350lei. Imi pare RIDICOL de scump, compar cu experienta de stat in alte locuri/tari. Noi am decis sa mergem cu cortul, am avut noroc ca ne-a luat in curte un nene de acolo, ca nu aveti sanse sa gasiti locuri de cort pe lac. Lacul este de acumulare, nu are plaje, este roata o panta abrupta. Noaptea este foarte frig. Pensiunile NU sunt friendly (era clar de la ce preturi practica), am intrebat la Hubertus daca ne lasa sa punem cortul la ei in curtea imensa, unde mai statea unul, a zis de la inceput ca ii 50 de lei pe noapte, dupa aia nu a mai vrut, simplu nu a mai vrut. Proprietarii vor sa inchirieze camerele.

2. Ajunsi la lac, alegeti care ponton va place si stati linistit si cuminti la bronzat si sorbit sucuri. Noi am gandit ca gasim loc unde sa pescuim, sau un loc unde sa fie ok sa ajungi la mal sa iti pui un prosop. 3 indicatii de la turisti de pe acolo, trei trasee nereusite incepute prin padure, nici urma de lac - timp pierdut.

3. Mancarea la pontonul Yaya a fost foarte buna si la preturi ok. Am mancat si la Sara (am mers acolo pentru berea de casa care am luat-o la pachet, care spre mirarea noastra a fost mai scumpa decat in Carrefour in Timisoara), am dat 90 de lei pe o masa de 2 persoane cu mancare nivel de cantina proasta. Ciorbele au fost ok.

4. Seara va imbracati bine si mergeti pe ponton, sau la terase, altceva nu ai ce face si nici macar drumul principal nu e iluminat. Imi venea sa imi iau vesta reflectorizanta din masina ca sa ma simt mai in siguranta, ma gandesc ca majoritatea soferilor de noapte sunt tot turisti care au stat la terase, poate la o bere/doua.

Lacul este frumos si weekendul ar fi fost reusit daca nu incercam sa ne folosim imaginatia, dar mergeam direct (cu buzunarele pline) sa ne inchiriem/ cumparam tot ce ii gandit acolo pentru turisti.

Noi nu am ramas multumiti, dar sper ca va fi de folos pentru altii.

Trimis de Irina7 in 19.07.17 11:51:36
Validat / Publicat: 19.07.17 12:51:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VĂLIUG & CRIVAIA.

VIZUALIZĂRI: 2507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.07.17 16:35:16]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Văliug-Crivaia: