ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2017
ÎNSCRIS: 15.06.12
MAY-2017
colegi

Terasa Agrementul 3*

După ce ne-am cazat la Hotelul Aida 3*, am coborât în centrul stațiunii să căutam o terasă la care să servim masa de prânz, noi intrând doar cu cina.

Am ales terasa Agrementul3*, cu toate că era plină, am așteptat să se elibereze până ne-am găsit loc la mese cu toții (doar pentru copii au fost locuri când am ajuns, dar ei erau și cei mai înfometați).

Despre aceasta terasă pot să vă spun că este spațioasă, cu multe locuri la mese afară și înăuntru, cu personal care să servească sub capacitatea localului... sau doar pentru că dintr-o dată noi am solicitat aprox. 40 de locuri? Oricum am fost serviți cu amabilitate, cu zâmbete și veselie. O domnisoara chelner a debarasat o masa rapid, a asezat paduri, a adus tacamurile impachetate intr-un invelis de hartie.

Chiar dacă a trebuit să așteptăm destul de mult până să fie gata porțiile comandate, ne-am simțit foarte bine pe terasa de la restaurantul Agrementul.

Copiii au mâncat mici (uriași) cu cartofi prăjiți.

Porțile sunt uriașe... după ce plecau de la mese clienții restaurantului, în urma lor rămânea pe mese suficientă mâncare în farfurii, iar noi cârcoteam că poate nu este bună căci alfel e risipă de mâncare cu porțiile uriașe.

Am așteptat suficient de mult până să sosească mâncarea, timp în care am consumat lichide răcoritoare dulci sau amare, am socializat. Prețurile nu sunt mari: berea Heineken 5 lei, Coca Cola 4 lei, Nestea 4 lei.

Mâncarea a fost bună, nu am auzit pe nimeni să spună că nu o poate mânca și nici pe careva să se extazieze la gustul ei. Eu am comandat, ca de obicei în ultimul timp, o porție de Gulaș (15 lei), bunicică.

La masa noastră s-au consumat: ciorbă ardelenească de porc (9lei), ciorbă de burtă (10lei), ciorbă de fasole (10lei), supă cu tăiței (8lei), cotlet de porc la grătar (22lei), pene carbonara (15lei), mici (5lei/buc.), cartofi prăjiți cu cașcaval (7lei), pâine, sucuri și beri. Pentru întreaga consumație de la masa noastră, am achitat 248 lei/ 10 persoane.

Ca o concluzie, dacă vă este foame cu adevărat și nu aveți pretenții la un standard prea ridicat, puteți încerca preparatele diversificate ale terasei Agrementul.

Lipită de această terasă mai există încă una, pe care noi nu am încercat-o. Am ales Terasa Agrementul pe principiul: unde-s multi, hop si noi...ca doar au rulaj, mancarea e buna si proaspata!

Dacă doriți să cumpărați alimente, tot aici, în centrul stațiunii aveți la dispoziție o alimentară.

Dacă aveți mai mult timp, urcați din centrul stațiunii până la Hotelul Aida3* (vezi impresii) unde vă veți putea bucura de mâncare delicioasă și portii uriașe.

Trimis de Dana2008 in 18.07.17 21:38:15
Validat / Publicat: 18.07.17 22:54:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GEOAGIU / GEOAGIU-BĂI.

VIZUALIZĂRI: 3512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Terasa restaurantului Agrementul 3*, Geoagiu - Bai

mishu [18.07.17 23:01:26] »

@Dana2008: Start vot! Felicitari, votat cu placere si inghitit in sec ????

Dana2008 [18.07.17 23:16:08] »

@mishu: ????

Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

danaeldreny* [19.07.17 02:22:51] »

Delicios și diversificat

Dana2008 [19.07.17 06:34:43] »

@danaeldreny: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Diversificat, da! La deliciu mai trebuie lucrat un pic.

Călătorii plăcute!

zlatna [19.07.17 09:33:56] »

@Dana2008: Restaurantul Agrementul a fost ales și de noi când am fost la Geoagiu.

Așa e, porțile sunt mari iar pesonalul foarte amabil. Țin minte că în meniu am văzut trecut bere Hațegana, o bere care în studenție o cam consumam și îmi plăcea. Apoi a dispărut de pe piață. Când l-am întrebat pe chelner dacă berea e aceea pe care o știu eu, mi-a spus că nu, aceasta e făcută la București și au păstrat doar brendul. Am băut totuși una.

Toate cele bune.

webmaster [19.07.17 16:34:26] »

Dana2008 [19.07.17 18:40:42] »

@webmaster: Mulțumesc frumos!

Zoazore [19.07.17 20:41:17] »

@Dana2008: Am citit, am înghițit în sec, am zis în gând ”Sărut mâna pentru masă! ”, dar voiam să te-ntreb, că pe bon nu se vede prea bine, următoarele:

-în P15, micii sunt 4 lei / buc. Tu ai dat 5 lei / bucată?

-în P18, cartofii prăjiți simpli = 5 lei, cei cu brânză = 5,5 lei. Tu ai dat 7 lei?

Sper că nu te-au înșelat, că unchiul meu, fos primar în Geoagiu, s-ar răsuci în mormânt!

Dana2008 [19.07.17 21:13:09] »

@zlatna: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Despre bere nu pot să spun mare lucru... nu mă pricep.

Dana2008 [19.07.17 21:29:23] »

@Zoazore: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Cartofii cu cașcaval au fost 7 lei. Cu micii nu știu cum a fost că și mie mi-au părut scumpi, dar m-am gândit că sunt de două ori mai mari decât micii clasici. Oricum mie mi-au spus colegii cât să dau și așa am făcut.

O să îți mai fac poftă în curând cu niște delicii culinare.

Călătorii plăcute, Zoua!!! ????

Zoazore [20.07.17 07:53:25] »

@Dana2008: Apai, sadica nu te stiam! Oi face fata, ca nu te pot lasa asa... necitita! Bine c-ai zis, sa cumpar iaurt!

Dana2008 [20.07.17 13:32:10] »

@Zoazore: Scuze pt botez, Zoa!

Mai așteptă cu iaurtul că sunt în vacanță acum! Fac stoc de fotografii cu mâncăruri speciale!!!

Te pup! ????

Zoazore [20.07.17 13:54:12] »

@Dana2008: Botez? care botez? Si cadoul?

Dana2008, danaeldreny*, mishu, zlatna, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Geoagiu?: