ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2017
ÎNSCRIS: 27.12.11
JUL-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 10, 6

Daca aleg Mamaia, aleg LIDO

De multi ani nu am mai ales Mamaia. Anul acesta am hotarat clar sa mergem aici. Dupa multe ore de stat pe net, dupa vizionarea a 90% din hotelurile din Mamaia am ales Lido.

Zona cica mai bunicica, MAmaia Nord (ceea ce s-a dovedit a fi adevarat), si pretul acceptabil. 250 lei/noapte, 4 persoane, camera family ne-au facut sa decidem. Am ajuns in jurul orei 13.00, am gasit si loc in parcare (cam aglomerata ce-i drept) am fost cazati imediat.

Camera curata, lenjerii, prosoape imbecabile. Camera mare, frigider ok, (putin uzat, dar functiona la capacitate maxima, ceea ce a contat foarte mult pentru berea sotului :)).

Plaja din fata hotelului (Elite Beach) imbecabila daca o comparam cel putin cu cele din alte statiuni. Curatenie, aerisita (sezlongurile nu sunt lipite intre ele., sunt cate 4 la o umbrela mare), posibilitate de abonament cu reducere, dus, cabine de schimb, loc de joaca gratis pentru copii.

Zona foarte linistita, mancare in zona hotelului Orfeu era pentru toate gusturile. Daca vrei sa iesi din zona autobuzule de vacanta circula pana la ora 23.00,1, 50 lei persoana, copii nu au platit niciodata. Asta daca nu vreti sa mergeti cu Titicarul care e 5 lei /persoana deci dupa un calcul simplu, in loc de 6 lei dai 40 lei dus intors. Clar am ales autobuzul mai ales ca ne flutura si parul in vant.

Pentru mine Mamaia e clar impartita in doua, zona nord mai curata, mai eleganta, mai statiune, si Mamaia sud la fel cum o stiam, murdara, plaja plina de peturi, etc, iar satul de vacanta acelasi de cand lumea, plin de kitch-uri. (nu ca in alte parti nu ar fi dar parca aici e deja prea mult).

In concluzie noi am fost multumiti, in 10 zile ne-am relaxat, iar la anul daca vom putea vom reveni aici.

Trimis de elizioana in 18.07.17 15:06:59
Validat / Publicat: 18.07.17 15:41:02

VIZUALIZĂRI: 2724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elizioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.07.17 15:30:40]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 55&ridAnt=79354

lizuca80
    [19.07.17 03:34:54]

Si noi vom merge pentru a 6 oara la acest hotel in august. De aceea,te-as ruga sa-mi spui cat costa 2 sezlonguri/zi sau un eventual abonament asa cum ai scris in review.

elizioanaAUTOR REVIEW
    [19.07.17 15:09:04]

@lizuca80: pana in 15 iulie pretul unui sezlong era 20 lei. Abonamentele erau asa: 15 lei sezlongul, minim 3 zile, sau tot 20 minim 3 zile dar cu rezervare. Adica iti alegeai clar care sezlonguri le doreai si le aveai pe aceleasi in fiecare zi indiferent de ora la care veneai pe plaja. Noi am optat pentru reducere la 15 lei pentru ca dimineata mergeam oricum devreme si le ocupam atunci.

lizuca80
    [19.07.17 15:39:59]

@elizioana: Mersi mult pt info.

nightwish
    [25.07.17 09:16:14]

@elizioana:Acest hotel mi se pare de luat in calcul pentru o vacanta viitoare... As dori sa va intreb daca hotelul are piscina proprie, si daca cei cazati in hotel au acces liber la aceasta?

elizioanaAUTOR REVIEW
    [27.07.17 10:20:32]

@nightwish: Din pacate nu are piscina. Ce se mai vede in fotografii e piscina de la hotel Ambasador. Uite ca nu am intrebat daca puteam si noi sa intram. Dar de la receptie nu ni s-a spus nimic.

[14.11.17 14:33:16]

Te duci la mare ca sa faci baie in piscina? De ce te mai duci la mare? Nu ai strand in orasul tau?

Nu-i pot intelege pe cei care fac baie in piscina, la mare.

nightwish
    [14.11.17 14:59:24]

@dsmures: Din punctul meu de vedere, imi place ca prima parte a zilei sa o petrec la malul marii si partea a doua langa piscina, ambele variante avand farmecul lor. Ptr mine un hotel care are piscina proprie si asigura clientilor cazati acolo acces gratuit la piscina, are o mare bila alba...

[07.02.18 14:01:36]

Puteti va rog sa-mi dati informatii despre restaurantul LIDO? Vad ca lumea nu prea serveste masa la restaurantul hotelului. Nu este buna mancarea?

Dania
    [09.02.18 00:43:22]

@dsmures: La Marea Neagra (in Romania, Bulgaria, Turcia) uneori este arborat steagul galben sau chiar rosu si atunci, nu prea este voie sa faci baie in mare. Daca ai copii ei vor sa faca baie, nu pot sta numai la soare, mai ales daca au jucat volei sau fotbal pe plaja. In plus, dupa o baie in mare, este foarte PLACUT sa faci baie in piscina. Noi am incercat si este un fel de dus scotian: cald, apoi rece. E senzational! Numai bine!

[09.07.18 14:11:52]

@elizioana: Va rog sa-mi spuneti daca se aude muzica seara tarziu/noaptea in camerele LIDO (cum am patit la alte hoteluri ca trebuia sa stau cu feretrele inchise... !). Din ce zona se aude muzica, unde e mai bine sa ai camera?

Dania, dsmures, elizioana, lizuca80, nightwish
    Alte impresii din această RUBRICĂLido Hotel: