ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2017

Sub orice critică
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Polichrono 2017 cu bune si rele

De cateva zile m-am intors din vacanta petrecuta in Grecia cu familia, 2 adulti si un copil de 1.6 ani si un prieten. Am avut 5 zile in Nea Kaligratia (vezi impresii) si 2 in Polichrono.

Polichrono este o statiune ok, nici prea mare, nici prea mica, plaja este cu nisip cu pietricele dar nu deranjeaza la mers, intrarea inaapa este la fel, pietricele si nisip, plaja are locuri unde este ingusta iar in altele putin mai lata. Apa a fost foarte calda, fara valuri si foarte curata, limpedede de vedeai cativa metrii sub apa fara probleme.

Statiunea era plina de familii cu copii.

Ce nu mi-a placut: mancarea foarte scumpa (7 euro portia + bautura, 4 euro berea, 1.5 - 2 cafea, 2 porumbul, 1.5 inghetata, etc). Taverne cu mancare destul de putine, undele dintre ele foarte scumpe. Mai sus in statiune la cateva sute de metrii de plaja erau mai multe taverne cu mancare si mai buna si mai accesibila ca pret. Va sfatuiesc sa mergeti la ele sa mancati si nu pe plaja.

M-a deranjat si faptul ca nu se gaseau excursii de facut cu vaporul si nici centre de inchirieri (biciclete, scootere, ).

Pe plaja nu canta muzica la nici o taraba (mi-ar fi placut sa ascult muzica greceasca doar de aceea m-am dus in concediu).

Eu am stat la Alkyonides Boutique Apartament - ok ca si amplasare, spatiu, dar ca mic dejun si-au batut joc. La 4 persoane ne-au adus (real va spun): 2 felii sunca, 2 cascaval, 2 branza, 4 rosii, o omleta, o salata de fructe cu iaurt care avea doar 2 lingurite, fara cafea, si 4 pahare de suc, desii in rezervare scria de bufet suedez.

Statiunea e ok dar mi se pare scumpa la ce ofera. Parerea mea este ca este sub Mamaia, sub Paralia Katerini, Budva, Ulcin, etc unde am mai fost eu.

Concluzia: a fost ok dar doar pentru o singura data, nu merita si a doua oara

Trimis de victor84cs in 18.07.17 14:05:16
Validat / Publicat: 18.07.17 14:39:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini de 2 ori, Nea Kalikratia

VIZUALIZĂRI: 5233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (victor84cs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster95 [18.07.17 14:38:28] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 28&ridAnt=79350

Eu am stat la Alkyonides Boutique Apartament

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrianaglogo [18.07.17 16:21:26] »

@victor84cs: Am citit, am luat nota si am votat. Dar am o nedumerire legat de pretul la mancare. La ce te_ai referit cand zici 7 E portia plus bautura?

Si eu am fost de muuulte ori in Gr, dar nu am mancat nimic cu 7 E, plus bautura

victor84cs [19.07.17 07:26:01] »

@adrianaglogo: Salut

Un piept de pui la gratar cu cartofi si salata este 7 euro la care se adauga 1.5 euro painea si 3 euro berea mica de 400 ml la halba sau 4 euro de 500 ml.

La fel si o portie de frigarui 7 euro + paine si bere sau suc dupa caz (sucul la fel costa 3 euro, cafeaua 1.5 - 2)

Pestele este mult mai scump, pleaca undeva de la 10 euro.

Cel mai mult ma deranja ca luau 1.5 euro pe 3 felii de paine (abia imi ajungeau la o masa )

Giros 2.8 euro.

Am mai mancat pui la rotisor care a costat 10 euro puiul intreg (acesta mi s-a parut acceptabil ca si pret).

Berea la supermarket cea mai ieftina si baubila 90 centi.

adrianaglogo, victor84cs
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Polichrono: