Laguna Mare Hotel

Avatar Juli b
înscris/ă în 17.07.17
JUL-2017

Hotel Laguna Mare - Albena - Bulgaria NU RECOMAND

In primul rand recomand sa sunati la nr. 0035970012110 inainte de a pleca pentru a rezerva un loc de parcare cat mai aproape de hotel. Statiunea e prevazuta cu bariere, apesi pe buton si ti se va da un tichet de la automatul de la bariera. Parcarea costa 10leva/zi si la Laguna Mare erau locuri suficiente. Am platit parcarea la receptia hotelului unde mi s-a dat un card sa pot iesi/intra gratuit din Albena fara taxe suplimentare. Daca nu faci rezervare telefonica, platesti de fiecare data (intrare/iesire) 2leva.

In momentul in care am ajuns la receptie, ni s-a dat o harta si ni s-a spus ca trebuie sa mancam la restaurantul hotelului Malibu, care e situat la 500m de hotel... destul de departe. Cam toata lumea cu care am stat de vorba a regretat ca a ales hotelul asta.

Hotelul nu are piscina... trebuie sa mergi la hotel Laguna Garden - piscina e la 200-300m de hotel.

In ceea ce priveste mancarea, a fost destul de ok, TREBUIE SA FII ATENT CA FARFURIILE SI CESTILE SA FIE CURATE... uneori nu erau bine spalate.

SINGURA FACILITATE A HOTELULUI ESTE LOBBY BAR, insa la 350camere au doar 7-8mese din care doar 4 afara... ffff putine; de multe ori trebuia sa stai pe treptele hotelului ca sa bei o cafea si sa fumezi.

Camerele au mobilier vechi si CU MUCEGAI IN BAIE.

Internetul wi-fi este doar in lobby-bar si merge f greu, asa ca internetul in roaming este mult mai bun.

NU EXISTA BAR BEACH si NU AI ACCES LA PISCINA/BARUL HOTELULUI LAGUNA BEACH.

Hotelul in niciun caz nu are 4stele, i-as atribui 2, maxim 3 stele cu indulgenta.

Hotelul este situat la 300m de marginea marii... acum, daca ai ghinion si-ti iei sezlong langa mare, mori de sete pana la hotel... sau te poti opri pe faleza, unde o bere bulgareasca la cutie costa 3-4leva (berea noastra Ursus e de 100 de ori mai buna decat a lor). Mai exista posibilitatea sa-ti iei o lada frigorifica si sa-ti iei bere fie de la supermarketul Aldo (unde o bere bulgareasca este 1,96leva) sau de la supermarketul din gangul dintre Laguna Mare si Laguna Garden (unde acceasi bere este 2 leva). La supermarketul dintre Laguna Beach si Laguna Mare aceeasi bere este 3 leva, iar la magazinele de pe faleza 4 leva, desi pretul recomandat este de 0.99leva... deh, preturi de litoral.

Per total, NU RECOMAND ACEST HOTEL SI CU SIGURANTA NU VOI REVENI.

Este cel mai prost hotel in care am stat vreodata.

Impresii încărcate de Juli b in 17.07.2017 23:11:28

Validat / Publicat: 17.07.17 23:43:35

• A fost prima sa vizită/vacanţă în BULGARIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Juli b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5399 PMA (din 8 voturi) nota2

[17.07.17 23:26:44]

@Juli b: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 54&ridAnt=79325

[18.07.17 06:41:45]

@Juli b:

Un exemplu clar de lipsă de informare și de exagerare evidentă în mai toate aspectele comentate.

Încă dinainte de a rezerva ar fi trebuit să ştii că turiştii de la Laguna Mare iau masa la Malibu sau la Sandy Beach, după caz, iar în cazul în care te deranja acest aspect să alegi un alt hotel cu restaurant propriu.

Distanţa dintre Laguna Mare şi Malibu nu este de 500 metri.

La fel, nu era un secret faptul că Laguna Mare nu are piscină proprie, dar poţi folosi piscina de la Laguna Garden, care nu este atât de departe - maxim 100 metri.

In ceea ce priveste mancarea, a fost destul de ok

În text apreciezi mâncarea ca fiind "destul de ok", dar o notezi cu 0% ("sub orice critică"). Mă întreb care din cele două aprecieri este cea corectă?

NU EXISTA BAR BEACH

Nicăieri în oferta de prezentare a hotelului nu se precizează că ar exista vreun bar pe plajă, deci şi acesta a fost un risc asumat din momentul rezervării.

Hotelul este situat la 300m de marginea marii...

Un adevăr spus doar pe jumătate.

În general, distanţa până la plajă se calculează până când pui piciorul pe nisip şi nu până când intri în mare.

Hotelul se află la 100-150 metri de plajă, dar plaja din Albena este foarte lată, amănunt pe care ai omis să-l faci cunoscut cititorilor, astfel că distanţa se dublează dacă vrei să măsori până în buza mării.

Nu este de vină hotelul pentru că tu nu te-ai informat înainte de a-l alege.

[18.07.17 07:45:12]

@nicole33:

Din pura curiozitate, intreb si eu, de unde ar trebui sa stie turistii aspectul asta dinainte de rezervare?

Agentiile de turism nu spun nimic despre treaba asta. Dimpotriva, din descrierea de pe booking.com ( ,,Oaspeţii se pot bucura de un restaurant cu grădină, care asigură meniuri tematice seara'') tragi concluzia ca hotelul are restaurant propriu. Mi-am aruncat ochii pe descrierea hotelului de la booking.com si la o alta agentie de turism de unde imi cumpar eu de obicei sejururile si nu se face nicaieri aceasta precizare. Poate alte agentii or face vreo mentiune in acest sens, insa nu se poate imputa turistului ca n-a citit descrierea hotelului de la toate agentiile de turism din tara si din afara tarii.

[18.07.17 11:55:30]

In toate prezentarile, iti spun ca ai acces la hotelul Laguna Beach... lucru total neadevarat. Totul este prezentat ca avand ceva suplimentar... asa ca ori n-ai fost la Laguna Mare, ori reprezinti o agentie care promoveaza acest hotel

[18.07.17 11:57:31]

@nicole33: Cand gasesti farfurii murdare, iti tot vine sa mananci...

[18.07.17 12:00:48]

@nicole33:1. Scuze, acum am vazut ca esti consilier AFA, Bulgaria.

2. Pe niciun site, nu e o prezentare ok. Nicaieri nu am gasit ca voi manca la restaurantul hotelului Malibu....si nici mucegaiul prezent in camere.

[18.07.17 20:49:00]

@cris1982:

Simplu: de la agenţia de turism, în cazul în care doreşti să rezervi hotelul respectiv.

Dacă eşti doar în faza de documentare, prietenul Google îţi satisface orice curiozitate imediat :D.

Dimpotriva, din descrierea de pe booking.com tragi concluzia ca hotelul are restaurant propriu.

Poţi să tragi ce concluzii vrei. Eu am mai avut surprize cu booking-ul, cu coordonate greşite şi cu comentarii neaprobate, astfel că, deşi îl folosesc în continuare, am propriile rezerve perfect justificate.

Tot de pe booking ai fi aflat că

Situat în centrul staţiunii Albena, la 50 de metri de plajă, hotelul Laguna Mare oferă o piscină în aer liber...
. Surpriză: nu există piscină nici interioară şi nici exterioară la Laguna Mare. Mai mult chiar, în poza de prezentare (cea cu piscina din faţă) este fotografiat de fapt Laguna Garden :D, mizând probabil pe arhitectura foarte asemănătoare a celor trei Lagune.

Agentiile de turism nu spun nimic despre treaba asta

Eu ştiam despre treaba cu restaurantul de nişte ani buni :). Sunt vreo zece ani de când mă plimb prin Albena, cel mai recent în urmă cu doar trei luni.

Înainte de a posta primul ecou, am verificat cum mai stau lucrurile în 2017 pe site-urile a cinci agenţii, suficient de serioase, în opinia mea. Toate cele cinci precizau că serviciile de masă all inclusive sunt oferite de alte hoteluri: Laguna Garden, Malibu sau Sandy Beach, toate aflate relativ aproape de Laguna Mare, că se pot folosi piscinele de la Laguna Garden şi locul de joacă de la Laguna Beach.

Ştii bine că Regulamentul nu-mi permite menţionarea agenţiilor respective, dar nici nu mai contează. Poţi da Search pe Google şi te vei convinge singură. Nu văd rostul de a-mi pierde timpul căutând toate agenţiile de pe planetă care vând acest hotel.

Credeam că ştii deja că nu fac afirmaţii fără acoperire şi fără argumente, dar poţi încerca în continuare :))

[18.07.17 21:02:49]

@Juli b:

Cand gasesti farfurii murdare, iti tot vine sa mananci...

Nu am fost la Malibu, dar refuz să cred că dintr-o stivă de 30-40 de farfurii absolut toate erau murdare.

Poţi găsi accidental o farfurie murdară sau un pahar murdar şi la hoteluri mai scumpe, cu mai multe stele şi cu alte pretenţii. Pur şi simplu se întâmplă. Le dai frumos la o parte şi cauţi o farfurie curată, fără să faci o tragedie din asta.

Interesant este însă altceva. Ai notat masa cu nota ZERO, de aici deducând că nu ai mâncat nimic acolo din motive de veselă murdară etc.

Cu toate acestea, nu ai menţionat în articol nimic despre ce şi unde ai mâncat timp de o săptămână.

Am aflat doar preţul la bere la toate magazinele din vecinătate. Eu ştiu că berea este considerată aliment =)), dar totuşi...

Pe niciun site, nu e o prezentare ok. Nicaieri nu am gasit ca voi manca la restaurantul hotelului Malibu... si nici mucegaiul prezent in camere

Că vei mânca în altă parte găseai extrem de uşor pe internet.

Despre mucegai nu cred că găseai informaţii explicite, dar aflai cu uşurinţă faptul că ultima renovare a hotelului a avut loc în anul 2000. Acum suntem în anul 2017. Concluzia mie mi se pare evidentă.

Poate reuşeşti totuşi să postezi câteva fotografii de acolo.

[18.07.17 21:10:55]

@Juli b:

Nu am fost la Laguna Mare şi nici nu intenţionez. Am vizitat în urmă cu mulţi ani camera unor prieteni cazaţi Laguna Beach. Vederea la mare era superbă, dar camerele sunt prea mici pentru gustul meu. În Albena prefer să stau la Kaliakra Superior.

Nu cred că vreo agenţie are vreun interes în promovarea acestui hotel. Oricum toate se vând foarte bine nu numai în România, deci nu merită efortul. Eu lucrez în alt domeniul decât turismul. Faptul că mă plimb cât pot de mult, este o altă poveste.

[18.07.17 22:52:34]

@nicole33: In calitate de cunoscatoare a litoralului bulgaresc, te cred ca stii toate amanuntele si-ti poti selecta informatiile. Dar cand mergi pentru prima data acolo, n-ai cum sa banuiesti ca booking-ul ar minti, sau ca agentia de unde cumperi sejurul ar ascunde unele amanunte. Iar cand informatiile diverselor agentii sunt contradictorii sau vagi, cu atat mai mult esti bagat in ceata si nu poti sa-ti dai seama care informatie e corecta si care nu.

[18.07.17 23:20:47]

@cris1982:

Şi atunci ce vină are hotelul? =))

Hai să fim corecţi.

Cauţi un hotel. Te documentezi. Lipsa piscinei proprii se poate observa pe orice hartă, aici nu mai este vorba de informaţii contradictorii - harta nu minte :)). Soliciţi agenţiei informaţii suplimentare. Ajungi acolo. Realitatea diferă.

Soluţii: schimbi agenţia sau te informezi pe cont propriu mai bine data viitoare. Eu aleg varianta documentării din N surse. Sunt banii mei şi este concediul meu. Nu-mi bat joc de mine.

Dacă nu ies toate cum aş fi vrut, îmi ASUM greşeala. Nu mă apuc să dau vina pe oricine altcineva pozând în victimă.

[19.07.17 08:56:17]

@nicole33: De schimbat ceva, nu mai am cum. Ideea era sa nu mai pateasca si altii ca mine. Avand mai multe surse de informatii actualizate, sper ca altii sa nu mai pateasca ce am patit eu. A fost singurul motiv pentru care am postat

[19.07.17 08:57:35]

@nicole33: Din greseli invata omul!

Si eu ma documentez inainte de a alege o locatie in tara noastra si de obicei gasesc si la fata locului ceea ce astept. De aici si review-rile mele pozitive despre locurile pe unde merg.

Nu sunt sigura insa, ca daca merg in afara tarii, voi sti din start cum si de unde sa-mi selectez informatiile corecte.

Dar noi doua avem ceva experienta in turism si datorita activitatii pe acest site. Insa exista persoane (ca ex. autoarea acestui review, care presupun ca abia a descoperit acest site, pentru ca si-a facut cont abia in ziua publicarii review-lui) care nu au cunostinte despre necesitatea documentarii temeinice si nu cunosc nici sursele sigure de unde pot obtine o documentare corecta.

Nu poti avea pretentia sa fie toata lumea experta in documentare si sa aiba obiectivitatea necesara sa-si puna intrebarea, corecta, de altfel:

Şi atunci ce vină are hotelul?

Pretentia asta o putem avea doar in privinta membrilor cu statut superior. Daca sari in capul unui chibit/ucenic cu reprosuri de genul ,,esti vinovat de concediul ratat pentru ca nu te-ai documentat corect", nu facem decat sa-i descurajam si pe viitor nu vor mai avea activitate pe site. Asadar, nici nu vor ajunge vreodata sa invete despre necesitatea documentarii mult-trambitata.

Daca toti utilizatorii ar avea capacitatea sa-si asume vina in esecul concediului, n-ar mai exista review-uri negative! :)

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos