ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2017
ÎNSCRIS: 31.07.12
JUL-2017

Recomand cu drag Afrodita

Doamne, cat iubesc vara! Este anotimpul meu preferat, incepand cu ciresele pietroase si terminand cu apusurile lungi ale soarelui. Si cu marea, desigur, si exact aici voiam sa va aduc in povestea mea.

Am fost la Afrodita (vezi impresii). Intr-un fel sau altul am tot trecut pe acolo in ultimii ani, in restaurant mai mult, insa anul asta chiar am stat acolo, in hotel.

Am luat voucherul pentru o camera cu vedere la gradina. Ne place rasaritul soarelui din mare si racoarea dupa-amiezii cand soarele trece pe partea cealalta a hotelului, ne place sa vedem si marea din balcon, ne place briza. Pentru toate aceste motive am ales camera cu vedere spre gradina. In plus, primesti ce platesti, lucrul acesta seteaza corect asteptarile turistului si elimina eventuale alte criterii de acordare a camerelor la receptie.

Am primit o camera la etajul 1. Frumos, gradina toata inflorita, miros de petunii cat cuprinde. Ar fi mers un etaj superior, privelistea ar fi fost mai ampla, dar chiar si asa a fost foarte bine. Am ajuns pe la pranz, am lasat bagajele si numarul de telefon la receptie si intr-o ora am fost anuntati ca e gata camera. Asa ca la ora 13.00 eram deja cazati.

Camera mare si renovata. Am cerut si primit camera cu pat matrimonial. Pe peretele cu patul un tapet nou cu model discret in relief, in culoarea bej a camerei. Draperii si perdele noi, mocheta noua. Aerul conditionat cuplat cu fereastra, se opreste cand deschizi usa la balcon. In camera mai sunt doua fotolii si masuta, dulap mare si incapator, unde am gasit doua pilote de vara, prosoapele de piscina (cele portocalii) si doua halate de baie; papuci de unica folosinta si perii de haine. Pahare de vin si tavita sunt pe masuta. Seif tot in dulap, telefon in camera (inutil cred in zilele noastre), televizor flat micut insa potrivit cu spatiul camerei. Minibar cu produse specifice, apa, vin, ciocolata, alune.

Camera este mereu foarte curata, lenjeria de pat este impecabila si se schimba la trei zile. Deci, la Afrodita cu curatenia nu e de glumit, mergi la sigur. Camerista noastra ne zambea mereu si ne-a ajutat cu drag de cate ori am rugat-o.

Baia spatioasa si la fel, foarte curata zilnic. Cabina de dus cu gelul acela “all in one”, un nou trend al hotelierilor ca sa mai taie costurile. De notat presiunea foarte puternica a apei, undeva spre hidromasaj. Prosoapele lasate pe jos se schimba zilnic. Si apropo de prosoape am avut doua de fata, doua medii si doua mari zilnic, plus cel de picioare. Albe, imaculate si pufoase.

Restaurantul e un mare plus. Am vazut ca nu le-a mers prea bine cu all inclusive anul trecut, cred ca de fapt au adoptat conceptul fortati de competitie, celelalte hoteluri de rang similar (Turquoise, Mera) asa fac. Afrodita nu are iesire la mare, desi au amenajat foarte frumos o plaja chiar generoasa ca dimensiuni. Deci din start nu aveau tot ce le trebuia ca sa adopte all inclusive anul trecut. Anul acesta au revenit la MD, DP, si PC. Noi am luat cu mic dejun, cum facem mereu, ca sa avem libertate mare de miscare. Totusi, cam toate pranzurile le-am luat la ei.

Revenind la micul dejun va spun ca este foarte bogat, foarte gustos si variat. Preparate de bucatarie pe toate gusturile, toti gaseau ceva bun si proaspat: salate multe si variate (Cesar, a la russe etc), humus, preparate calde (oua in felurite feluri, ficatei, bacon, carnaciori, creier pane, dovlecei pane etc), gustari reci (telemea, cascaval, mezeluri), cereale (musli inclus), lapte si iaurt, ceai si cafea, croisante si fructe proaspete. Cat am stat la ei am facut “cura” de pepene rosu, spre deliciul meu. Deci, micul dejun bogat, proaspat si gustos, servit de profesionisti.

Pranzul l-am luat mai mereu la ei. Proaspat si bun, variat. Preturile au sarit mult fata de anii trecuti, cam asta ar fi hiba pe care i-o gasesc, in rest nimic. Ospatarii sunt profesionisti, pe cei vechi ii stim de ani buni (multumim Gabi, Alin, Madalin!). Seara trec la tinuta speciala, camasa alba cu maneca lunga, pantalon negru, papion si vesta de satin. La terasa restaurantului serile este spectacol, se canta live o muzica linistitoare, calda, placuta. La ora 19.00 incepe cu un program de muzica si distractie pentru copii, cu animator, dureaza cam o ora. Apoi spectacol de lumini si sunet. Chiar te simti rasfatat. Recomand cu drag.

Tot pentru copii au un cinema, in sala de conferinte, unde dupa-amiaza copiii insotiti de parinti pot viziona desene animate.

Piscina curata, cu apa de mare. Adancime intre 1.60 si 1.90, nu e pentru copii. Au salvamar pe durata functionarii piscinei. Plaja amenajata cu sezlonguri si baldachine, umbrele mari, temeinice. Cine alege sa stea la plaja hotelului poate face baie la piscina. Noi am mers la ambele, si la plaja si la piscina.

La plaja publica am fost la inceput in dreapta cam 10 minute de mers pe jos, in dreptul Europa FM. Pentru cei interesati – in special pentru copii - se organizeaza concursuri cu premii. In alte zile mergeam in stanga, tot cam 5-10 minute, in dreptul hotelului Safir, unde nisipul este fin si apa este magnifica, clara si limpede, ti se vad picioarele in apa. Cand sunt valuri este o splendoare, parca si marea se joaca cu tine si participa la vacanta ta.

Ce-ar mai fi de spus? Ca ne-am simtit minunat si am fi vrut sa nu se termine vacanta. Un amanunt deloc de neglijat, va mai spun ca turistii se incadreaza si ei in specificul de 4**** al locului, bun simt, respect pentru sine si respect pentru altii.

Recomand cu drag Afrodita.

Trimis de Storia in 17.07.17 22:21:57
Validat / Publicat: 18.07.17 08:41:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 4017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Storia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Vedere din plaja privata, situata exact langa hotel.

[18.07.17 08:55:03]

@Review: Arata foarte bine hotelul! M-a atras de mai multe ori, insa statiunea m-a facut sa nu-l aleg pana acum! Cum este intrarea in mare? Abrupta cu apa adanca de la margine sau este mica la mal si se adanceste treptat? Pentru mine este foarte important acest aspect pentru ca am copii mici. Ati observat sa fie cazate familii cu copii mici (pana in 5 ani)? Sau exista ceva facilitati pentru copii?

Votat cu placere review-ul!

[18.07.17 09:44:07]

@cris1982: Sunt multi turisti cu copii mici in hotel, chiar sub 1 an. Si au facilitati pentru copii. Este un cinema unde se proiecteaza desene animate, iar programul este afisat pe usa. In restaurant sunt scaune pentru copii. Mancarea este foarte buna pentru cei mici, puteti alege dintre multe optiuni. Au si checuri sau prajiturele facute de ei acolo, fructe, supe, piureuri etc. Va pot ajuta cu blender daca aveti nevoie.

Seara la ora 19.00 este un program artistic cu animator, pe terasa de la piscina. In spatele hotelului, pe plaja, sunt locuri de joaca pentru copii incepand de la Hotel Inter pana la Turquoise. Le puteti folosi fara grija.

Stiu ca se poate pune la dispozitie pat suplimentar, de intrebat daca au si landou pentru copii mici, eu nu stiu deoarece noi nu am cerut niciodata. Va pot aduce pernite mici suplimentar in camera daca solicitati.

Afrodita nu are intrare la mare. In dreptul plajei lor private nu se poate face baie in mare. Daca alegeti sa stati acolo se poate face baie la piscina, insa copiii mici nu pot fi lasati singuri, apa este adanca pentru ei.

Noi am mers la mare la plaja publica. Puteti alege dintre doua variante:

- Perla Venusului, se merge in dreapta 5 minute cum iesiti din hotel prin spate, pe plaja. Sunt zone cu sezlonguri, 20 lei pe zi. Apa cu intrare lina in mare si nisip fin. La inceputul zonei veti simti miros de sulf si nisipul este de culoare gri, insa este datorita continutului de sulf. Pentru unii turisti poate fi deranjant, in vreme ce altii il considera terapeutic.

- Spre Foisoare, iesiti din hotel de data asta prin fata, pe strada. Dupa hotel Safir (5 minute de mers pe jos) coborati spre mare pe drumul asfaltat. Si acolo sunt zone de sezlonguri si zone de cearceafuri.

Avand experienta amandurora eu v-as recomanda aceasta ultima varianta. Apa este frumoasa, intrare lina in mare, nisip curat, perfect pentru construit si jucat.

Va doresc vacanta placuta!

[18.07.17 10:17:00]

@Review: Foarte utile informatiile aduse prin ecoul ulterior! Multumesc!

[18.07.17 15:05:19]

@cris1982: Cu tot dragul.

A nu se intelege totusi ca este un hotel dedicat copiilor. Este foarte potrivit si cuplurilor tinere, adultilor si seniorilor. Pentru toti se gasesc facilitati gen beach bar, lifturi, gradina, muzica, serviciile foarte bune. Noi am gasit linistea si tihna pe care le cautam.

[18.07.17 15:25:54]

@Review:

A nu se intelege totusi ca este un hotel dedicat copiilor.

Am inteles perfect ca nu este un hotel dedicat copiilor mici. Problema plajei si a marii din Venus este principalul motiv pentru care nu alegem Venus si implicit acest hotel. Asa ca, pana vor mai creste copiii, tot Mamaia va ramane destinatia noastra la mare.

[27.07.17 11:31:21]

@Review: Camerele cu vedere la gradina au si vedere la mare?

[27.07.17 11:40:56]

@Review: Inteleg ca aveati doar mic dejun; asa vrem si noi sa facem. Cina unde o luati? Erau multe restaurante in jur? Nu am mai fost la Marea Neagra de vreo 20 ani... asa ca nu stiu la ce sa ma astept

[31.07.17 20:10:43]

@cathzel: Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat.

Da, camerele cu vedere la gradina au si vedere la mare. Imaginati-va asa: hotelul vazut de sus are sectiune dreptunghiulara, asezat pe tarmul marii cu o latura mica. Pe aceasta latura mica sunt apartamentele si camerele cu vedere frontala la mare (iar jos este plaja lor privata).

Pe latura lunga sunt camerele cu vedere la gradina/piscina/mare. Din balconul acestora marea se vede peste gradina foarte bine. Cu cat camera este mai indepartata de lifturi, cu atat vederea la mare este mai ampla, puteti vedea rasaritul.

Camerele cu vedere la mare au balconul mai mare, desi nici celelalte balcoane nu sunt mici (au o masuta si doua scaune).

[31.07.17 20:21:27]

@Review: Ok. Multumesc mult! Vom merge in 2 septembrie, am facut deja rezervarile. Acest review al dvs. a fost foarte util

[31.07.17 20:47:45]

@cathzel: In cazul nostru masa de seara este cea mai putin importanta, deci nu m-ati nimerit prea bine:o) Pentru noi, care eram cu copilul, contau mai mult experientele, asa incat seara luam o cina frugala ca sa castigam timp pentru joaca si explorari, plimbari lungi pe jos sau cu bicicleta. Uneori comandam ceva usor (garnituri in principal, salate) din restaurant si mancam in camera.

Pentru o experienta rasfatata va recomand cu drag tot restaurantul Afrodita, cu tot ce inseamna: mancare gustoasa, servirea exemplara, dress code, lumanari pe mese, spectacol cu muzica live.

O alta experienta interesanta ar putea fi la restaurantul hotelului Melodia, situat pe strada principala ce duce in Jupiter, 5 minute distanta cu masina sau 20 de minute mers pe jos. Anii trecuti sambata aveau degustari de vinuri cu oenolog, anul asta nu stiu, intrebati la ei telefonic in prealabil (hotelul este detinut de doamna care are si Vincon Vrancea).

Pentru o mancare de seara (nu o cina ca o experienta in sine) puteti merge la terasa La Foisoare, am postat acolo cateva randuri si poze (vezi impresii); pentru noi aceasta era varianta "to go". Daca sunteti amatori de dulciuri va recomand prajiturile lor.

Veti gasi terase mai peste tot, eu totusi va recomand sa luati cina intr-un restaurant. Mai urmariti rubricile "unde mancam" si din Jupiter, Neptun sau de ce nu, Mangalia.

[31.07.17 21:11:26]

@cathzel: Va doresc o vacanta frumoasa si odihnitoare.

[31.07.17 22:33:39]

@Review: Multumesc!