ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2010
DIN: arad
ÎNSCRIS: 09.04.10
AUG-2009

Pe Skiathos

Sa spun cam asa, excursia incepe la ora 5 dimineata, cand pornim cu totii spre parcarea mare din Paralia Katerini, locul unde ne intalnim cu ghida, facem prezenta, si urmeaza pornirea la drum, dupa aproximativ 2 ore urmand o scurta pauza de 15 minute de mers la toaleta, cafea... etc, iar dupa alte 2 ore se ajune in portul Ahilion sau Amaliapolis, de unde ne imbarcam pe unul din vaporasele de croaziera ale capitanului Kostas Dimitriou, dar ATENTIE, daca doriti o croaziera frumoasa, aveti grija la capitan si la firma, firma buna este ELISABET CRUISES, iar capitanul este unul singur: KOSTAS DIMITRIOU; ).

Se merge cu vaporul pana in insula Skiathos, dar, in aceste 2 ore cat se merge cu vaporul spre insula, capitanul impreuna cu copii si cu echipajul sau au grija ca atmosfera sa fie cat mai placuta, si relaxanta pentru turisti, si ne invata sa dansam zorba, sau sirtaky, ajungem in minunata insula Skiathos, unde petrecem aproximativ 2 ore, vizitand in primul rand manastirea Sf. Nicolae, dupa care coboram, si putem lua masa la o taverna cu specific grecesc, sau sa ne plimbam prin port, ori sa facem cumparaturi.

Dupa aceste 2 ore, ne imbarcam inapoi pe vasul nostru, si in aproximativ 30 minute ajungem la plaja Koukonaries, care se spune ca este a 7-a plaja din Europa, si este renumita pentru apa ei pura, si nisipul auriu.

Pe plaja petrecem o ora jumate, in care putem face plaja, o baie in mare, sau sa admiram peisajul unde se imbina marea cu pinii, dupa plaja, urmand imbarcarea inapoi pe vapor, pornind spre portul Ahilion sau Amaliapolis.

Urmeaza inca o ora jumate, aproape 2 ore, de dans si distractie in compania capitanului Kostas, a copiilor sai si a echipajului. Ancoram in port, unde urmeaza suirea in autocar, si drumul inapoi spre Paralia Katerini sau de unde am plecat.

Ei dragilor, dupa aceasta zi, putem spune ca ne simtim mirific, pentru ca o asemenea zi, cu siguranta nu este de uitat:)

Trimis de d3a in 09.04.10 01:14:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, si Amaliapolis-Volos.

VIZUALIZĂRI: 7959 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (d3a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Adevaratul capitan cu o parte a familiei, dansand pe drum spre Skiathos, pe Elisabet-Dimitra.Apropos, este singurul capitan pe care defapt il cheama Kostas, restul isi spun doar Kostas, ptr k ii cheama altfel;) si stiu sigur asta, ptr k am avut ghinionul sa merg intr-o excursie cu un asa zis Kostas.

[09.04.10 01:20:43]

Sa va dau un pont! din Pefki insula Evia ajungi la Skiathos intr-o jumatate de ora.

De asemenea la Atena ajungi cam in 2 ore si jumatate sau 3 ore. daca vrei amanunte va povestesc ce si cum!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.04.10 01:26:01]

cu masina? daca da cat costa? multumesc anticipat pentru raspuns!

[09.04.10 01:40:48]

In Skiathos cu vaporul!

La Atena am fost cu autocarul. Plecarea e din Istia. Asta e o localitate un pic mai sus de Pefki. Poti sa ajungi acolo cu taxi sau cu alt autocar care probabil merge prin toata insula.

Se organizase excursia la Atena care costa 25 de euro, dar cu o zi inainte au renuntat unii sa mearga asa ca s-a anulat.

Noi am mers pe cont propriu si nu ne-a costat decat 30 de euro de persoana.

Bine, acolo am mai cheltuit si noi cate ceva! ; )

Am vazut si Acropole si Panthenonul si Garda Nationala si am mers si cu metroul! mai vrei?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.04.10 07:05:21]

Poate scrii si tu un review despre insula si despre excursiile pe care le-ai facut, Evia e foarte putin cunoscuta, si chiar m-ai facut curios cu excursia in Skiathos.

Exista un ferryboat sau e un vaporas de agrement numai pt turisti in plina vara numai?

biancuta
[09.04.10 10:52:55]

Cu siguranta daca voi merge pe Riviera Olimpului, voi face si eu aceasta excursie, fiindca am auzit foarte multe pareri frumoase despre Skiathos. Un vot.

[09.04.10 10:59:24]

Of! As scrie eu, dar din pacate amintirile nu mai sunt asa proaspete in minte, am fost in 2007. Si, tot din pacatate, pozele au ramas intr-un computer stricat si nu stiu cand le voi recupera. O sa caut in backup-ul memoriei mele!

[17.09.10 18:15:19]

nu prea potzi ajunge din PEFKI in SKIATHOS chiar in jumate de ora dar in fine

[17.09.10 18:20:36]

Ai fost acolo ca sa stii d3a?

[17.09.10 18:22:28]

logik, in fiecare vara merg dak nu as sti, nu as vorbi

[17.09.10 18:29:16]

PEFKI ESTE DESTUL DE APROAPE DE ACHILLIO, SI PANA IN SKIATHOS FACI CAM 1 ORA

[17.09.10 18:29:27]

ai fost in pefki? sau skiathos? ca nu am inteles. in orice caz, cand am fost eu in pefki erau plecari catre koukounaris direct din port.

[17.09.10 18:36:41]

achilio pe ce insula e?

[17.09.10 18:47:28]

am gasit un achillion. dar vad ca e in corfu.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[17.09.10 19:14:07]

Achilion este si un port mic in golful Pegasitic de unde am plecat si noi spre Skiathos in croaziera. Orice denumire de sat, orasel sau hotel in Grecia se gaseste in mai multe locuri. De exemplu Kaliythea se gaseste peste tot , de la un cartier din Salonic , la Rhodos si Kassandra , vila Dimitra cred ca sunt o suta in Grecia cu denumirea asta si tot asa cu denumirile la ei.

[19.09.10 16:12:30]

am fost si in Pefki si in Skiathos

[19.09.10 16:15:50]

Ahilion este un port in Golful Pagasitikos de unde au pornit argonautii in cautarea lanii de aur si da este si in Corfu un Ahilion dar eu vorbesc de cel din Golful Pagasitikos.

[19.09.10 21:14:53]

pefki e mai aproape! uitati-va pe harta!

d3a tu ai stat efctiv in pefki sau doar ai trecut pe acolo? atentie pefki e in nordul insulei evia sau eubeea! tu ai plecat din paralia katerini sa ajungi pe skiathos.

"http://maps.google.ro/maps?hl=ro&tab=wl aici e pefki

puiutzu
[24.09.10 13:30:28]

da, pefki e mai aproape de skiathos decat achillion sau amaliapolis, dar nu este la jumate de ora... eu asta am vrut sa spun

puiutzu
[24.09.10 13:30:49]

a da, tot d3a sunt

[24.09.10 14:08:13]

ai fost, mai corect.

[24.09.10 20:41:33]

dea ai plecat din pefki spre koukounaris?

[21.09.14 16:43:16]

Mutat în rubrica "Excursii optionale din Paralia Katerini, PARALIA KATERINI" (nou-creată pe sait)

[29.11.17 23:35:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' din Katerini: croazieră Skiathos» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Excursii opționale din Paralia]

biancuta, d3a, domidoc, ionescunic, tilinka