ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2010
2 AD. + 1 ( 3, 4, 5 ani ) COPII

ARTICOL ARHIVAT

Restaurant BELLAGIO - Brasov

Restaurant BELLAGIO – Braşov

Am descoperit Restaurantul Bellagio din Braşov, din întâmplare, în August 2005, când în drum spre litoral, am făcut o escală pentru masa de prânz în zona Republicii din Braşov.

După câţiva zeci de metri făcuţi pe pietonală, am intrat pe o străduţă în stânga (Michael Weiss), atraşi fiind de terasele aflate pe acea străduţă şi am văzut restaurantul.

Am decis să luăm masa acolo şi fiind cu cea mică, am hotărât să stăm în sala de restaurant şi nu pe terasă.

Restaurantul este mobilat în stil mediteranean, cu influenţe marine, până şi canapeaua din mijlocul sălii având forma de barcă.

Mâncarea a fost delicioasă, servind fiecare ciorbă, paste adulţii şi pizza fetiţa (Bellagio, cum altfel).

Personalul, foarte atent, servirea s-a făcut întrun timp rezonabil, preţurile nu foarte mari, pentru zona ultracentrală în care este situat restaurantul.

Sigur, orice cusurgiu, poate să mănânce ceva acolo, de la paste, pizza, peşte, ori un desert delicios (am încercat un Tiramisu, foarte bun).

Ne-a plăcut foarte mult la Bellagio şi de aceea am mai servit masa acolo şi în August 2006 şi August 2007 (atunci îmi amintesc că o pizza era la 15 RON, iar pastele pe la 12 RON), de fiecare dată plăcând foarte mulţumiţi.

Mi-a rămas şi acum în memorie, un ospătar, care la un moment dat i-a dăruit moştenitoarei tronului un trandafir, să fi văzut ce a impresionat-o pe aia mică.

La minusuri aş trece sala destul de mică (vara însă au şi terasă), mobilierul cam învechit (am înţeles că ar fi printre primele restaurante private deschise în Braşov) şi cam atât.

Adresa restaurantului este: str. Michael Weiss, nr. 18.

Tel. : 0268. 412 795.

Program: 10. 00 - 24. 00.

Capacitate: vreo 40 locuri.

Pagină web aveau, dar am constatat azi că nu mai merge, aşa că, n-are rost să o postez.

Coordonate GPS: N 45. 64314º x 25. 59133º, dar nu cred să se poată ajunge cu auto până la restaurant (aştept confirmare/infirmare de la colegii din Braşov).

Am să urc şi câteva poze, din cele fără detalii personale (de când cu AmFostAcolo, constat cu amărăciune că în epoca de dinainte de aderarea la comunitate, nu eram foarte atent să fac şi foto în care să nu apărem prea mult).

AmFostAcolo şi o să mai merg, când o să am prilejul.

P. S. Să nu vă mire faptul că, la copil am ales 1 (3, 4, 5 ani), explicaţia fiind aceea că, AmFostAcolo 3 ani la rând.

Trimis de creivean in 08.04.10 22:54:17

VIZUALIZĂRI: 4060 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurant Bellagio - Canapeaua in forma de barca de care va scriam. Are si catarg.

magdalena
[08.04.10 22:58:50]

Bun tip-ul daca ajung acolo! Intotdeauna e bine sa stii un restaurant bun pe unde mergi.

[17.10.11 15:36:21]

Mutat la rubrica "Restaurante Brasov" (nou-creata pe site)

domidoc, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: