ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2017
ÎNSCRIS: 16.07.17
JUL-2017

Cum am ajuns cu mașina la Istanbul

Hello plimbaretilor!

Doar ce ne-am intors din mini vacanta la Istanbul si m-am gandit sa va povestesc putin despre drumul nostru pana acolo.

Dat fiind ca a fost prima iesire cu masina din tara, nu prea am stiut ce trebuie sa facem, asa ca am "cotrabait" pe google pentru mai multe informatii. Multe din informatiile care ne-au ajutat, le-am gasit chiar aici pe AFC si pentru asta va multumesc!

Vreau sa mentionez, ca masina prietenului meu este inmatriculata pe firma parintilor lui. Pentru a putea trece granita cu ea, am avut nevoie de o procura tradusa in lb turca si de apostila. Traducerea si apostila ne-au costat 200 de lei - la urgenta, pentru ca am aflat pe ultima suta de metrii ca avem nevoie de ea. In mod normal, cred ca e undeva la jumate, ca si pret.

Traseul nostru a inceput din Constanta, de unde am plecat la ora 5 dimineata. La intrare in Bulgaria ne-au verificat doar cartile de identitate si talonul masii- totul a durat foarte putin. In Bulgaria, chiar dupa ce am trecut de vama, la aprox 50m am gasit un point de unde ne-am cumparat vigneta care a costat 7 leva pentru o saptamana.

In Bulgaria ne-am oprit doar in Varna, de unde ne-am si alimentat masina. Preturile foarte ok la motorina. Am ales sa nu facem prea multe opriri in Bulgaria, pentru ca multa lumea ne-a sfatuit si avertizat de diferite chestii, cum ar fi ca ni s-ar putea fura masina, etc :)).

Inainte sa plecam, ne-am descarcat pe telefoane o harta offline, care a fost foarte ok. Aproape de granita cu Turcia ne-a bagat pe o straduta gresita, asta fiind singurul moment de ratacire :))).

La granita cu Turcia, ne-au verificat pasapoartele, actele masinii si inclusiv procura despre care am scris mai sus. Ne-au verificat masina si bagajele si dupa o ora de asteptare ne-au lasat sa plecam.

Taxa de autostrada/pod in Turcia - se poate achita la PTT point-sigla e cu galben. In vama nu a functionat sa achizitionam... asa ca am plecat spre urmatoarea. Am gasit urmatorul PTT point chiar la intrarea pe autostrada. Domnul care era acolo ne-a recomandat sa platim/incarcam 60 de lire pe acel stiker (În Turcia este folosit sistemul automat de trecere HGS care foloseşte un autocolant (sticker) HGS cu tehnologie RFID (Radio-Frequency Identification - Identificare prin frecvenţă radio).

Ca si calitate a soselelor si autostrazlilor, in turcia mi s-au parut mult mai bine puse la punct decat in Bulgaria. Se circula pe 3 benzi in mare parte a drumului si drumul este destul de liber.

In Istanbul nu am circulat deloc cu masina, am preferat mijloacele de transport in comun. La plecare am avut un mic incident, intr-o intersectie ne-a intrat un taxi in spate. Turcul ne-a spus ca "In Istanbul nu se pune frana! " :)). Dat fiind ca nu am avut pagube, ne-am amuzat si am plecat spre casa.

Ca si durata, spre Istanbul am facut 12 ore, timp in care am avut cateva opriri plus verificarea de la vama turca care a durat, iar la intoarcere aprox 10 ore.

Ne-a placut foarte mult Istanbulul si ne-am propus sa revenim... entru data viitoare avem temele facute!:

Trimis de deeahalap in 17.07.17 16:19:21
Validat / Publicat: 17.07.17 18:13:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 10152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeahalap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[17.07.17 18:35:23]

@deeahalap:

De doi ani încoace vigneta bulgărească pentru şapte zile costă 15 leva sau 8 euro. Greu de crezut că ai găsit mai ieftin .

Suma minimă acceptată pentru prima achiziţionare a sticker-ului HGS este 57,5 lire turceşti, din care 7,5 TL este contravaloarea autocolantului şi restul credit disponibil. Ulterior poate fi reîncărcat cu orice sumă doreşti.

Creditul rămas îţi permite să mai faci câteva excursii la Istanbul, acum că tot ai prins gustul .

deeahalapAUTOR REVIEW
[17.07.17 18:52:29]

@nicole33: hello. Multam de corecturi ) eu am retinut 7 leva... probabil sa fi fost euro???? Si sa fi fost 8. Voi corecta.

Cat despre taxa hgs, asta am zis si noi, mai avem pod/autostrada platita, mai mergem????

CRISTIAN179
[03.10.17 23:10:24]

@deeahalap:Eu stiu ca nu se mai face PROCURA ci Contract de Comodat... Am trecut de 2 ori anul acesta cu asa ceva fara probleme. Contract de comodat autentificat la notar si cu traducere in engleza... fara sa am probleme...

[07.10.17 18:14:45]

@deeahalap: Felicitari si pentru acest articol si sunt intradevar pe aici ceva useri care cunosc acest drum foarte bine, unul dintre ei fiind @nicole33 care ti-a si scris aici un ecou.

Felicitari, votat cu placere.

valsm
[17.05.18 13:41:56]

@deeahalap: Buna ziua. Planuim sa mergem in concediu cu masina undeva in zona Kusadasi, Bodrum. Cu aceasta ocazie vrem sa vizitam principalele obiective turistice din Istanbul. Din cat am citit aici despre traficul din Istanbul, n-as vrea sa intru cu masina in oras. As vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate de cazare sau de a lasa masina 2 zile, intr-o parcare sigura la periferia orasului, si sa ne deplasam prin oras cu transporul in comun. Orice informatie/sfat este binevenita. Multumesc.

deeahalapAUTOR REVIEW
[17.05.18 13:54:28]

@valsm: hei. Eu as recomanda sa o lasi in parcarea hotelului si nu la iesirea din oras. Mi se pare mult mai safe.

antenzac4
[13.07.18 13:32:55]