Studio Epavli

înscris/ă în 18.06.13
JUL-2017
REGIM MASĂ mic dejun

Epavli Studios - dezamagitor

Acum 3 zile m-am intors din concediul din Grecia, respectiv statiunea Nea Kalligratia, Hotel Epavli Studios. Dezamagierea a venit chiar din primul minut al contactului cu acest hotel.

Noi am fost 3 adulti si un copil de 1 an jumate. Am ajuns la receptie la ora 12 dar intrarea era de la ora 2, nu am stiut asta, greseala mea. Cei de la receptie mi-au spus ca la ora doua e face intrarea si sa revenim atunci, desi eram cu copilul cu noi nici macar nu ne-a poftit sa ramanem in holul hotelului, ci sa revenim la ora 2.

Cand am revenit la ora doua ne-a dus in camera unde surpriza: femeia de serviciu inca facea curatenie, nu terminase.

Micul dejun inclus, tip bufet suedez: slab. Cateva feluri de mancare, foarte putine care se repetau zilnic, mai aveam si surpriza ca la un momendat mai aparea ceva pe masa, de ex micul dejun incepea la ora 8, pe la 8.30 aducea ceva cornulete calde desi noi terminasem de mancat, cand am trecut la plaja pe la 9 a mai aparut si lubenita. Cafeaua era o spalatura care nu putea fi bauta, apa colorata. Sucul de la bidon de 5 litrii (cred ca la noi costa vreo 5 ron bidonul) nu era baut de nimeni, la fel apa chioara. Laptele pentru cereale rece, etc.

Gazda nu mi s-a parut prea prietenoasa, cel putin femeia parca se uita cu ura si abea raspundea la intrebari, el era putin mai vorbaret.

Ca plusuri: privelistea din balcon, lift, camera mare si cam atat.

Statiunea 0, nu stiu ce fel de comparatie au facut alti colegi pe acest forum dar mi se parea absurd sa o compari cu Paralia Katerini sau Mamaia, sau alte statiunii gen Budva, Ulcin.

Statiunea este foarte mica, cu putine locuri d emancare si tarabe de vizitat.

Murdara si plina de caini maidanezi foarte mari care se plimbau ba pe plaja ba prin centru, dupa 5 zile petrecute ei au ramas tot acolo, nu i-a luat nimeni.

Plaja mica si murdara, alge pe plaja care nu erau adunate de nimeni ca in alte statiuni, pe plaja nu canta nici macar la o terasa muzica. Nu se gaseau nici un fel de distractii sau excursii.

Preturi mari, de ex: berea 3-4 euro, cafea 1.5 - 2 euro, giros 2.5 euro, pizza 7 euro, inghetata 1.5 euro cupa. Mancarea se invartea la 7 euro de persoana un singur fel + bautura.

Concluzie: statiunea nu merita vizitata.

Impresii încărcate de victor84cs in 17.07.2017 10:34:25

Validat / Publicat: 17.07.17 11:23:15

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerinni de 2 ori
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Budva, Ulcin, Vodice, Polichrono

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (victor84cs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1800 PMA (din 4 voturi) nota2

[17.07.17 11:22:17]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=79281

- cris1982
[17.07.17 12:01:03]

@victor84cs: Cum s-a comportat un copil asa mic pe drum? Pentru mine, care am copii mici, drumurile lungi sunt destul de stresante si obositoare din cauza faptului ca cel mic isi pierde rabdarea, in mod justificat zic eu, asa ca preferam sa evitam asemenea drumuri.

- victor84cs
[17.07.17 13:02:20]

@cris1982: Salut, la plecare, am plecat la 11 noaptea si am ajuns acolo pe la 10 dimineata. Cea mica (am fetita) a dormit pana pe la 8 fara sa se trezeasca nici macar o data. Pe la 8 s-a trezit, am mai oprit intr-o parcare unde a mancat, apoi am plecat si am ajuns cu bine.

La intoarcere am plecat pe la 2.30 noaptea si am ajuns acasa la Resita pe la 13.00. Noaptea a dormit pana pe la 7 dimineata, apoi s-a trezit vreo ora dupa care s-a culcat mai vreo ora. Dupa aceea intradevar a inceput sa isi piarda rabdarea, mai cu plans, mai cu ras, mai cu mancare, mai cu jucarii si asta a fost.

Norocul meu este ca am un scaun de masina super (Joye) care se lasa in pozitie de dormit vetical si doarme foarte bine in el (are trei pozitii).

Sfatul meu este sa pleci noaptea sa iti calculezi sa prinzi cat mai putin din zi pentru ca intradevar copii nu au rabdare.

- nrs
[17.07.17 15:35:48]

@cris1982:

si eu am copil cu care am mers la mare. prima data nu avea inca 2 ani am fost in Romania (500 km) si s-a plictisit putin la sfarsit (cam de la Constanta a inceput sa intrebe cat mai este noi trebuind sa ajungem in Jupiter), am plecat la 5 dimineata. apoi am fost in Grecia (680 km), urmatorii 3 ani, si Turcia (1000 km in prima zi) anul trecut si nu au fost nici un fel de probleme

- cris1982
[17.07.17 20:19:37]

@victor84cs: Ah! Mi-era teama ca o sa recomandati drumul noaptea. Noua nu ne place sa circulam noaptea. O singura data am mers noaptea, si pe de o parte ni s-a parut drumul foarte lung si obositor, desi acelasi drum parcurs ziua nu ni se pare nici lung si nici plictisitor (pentru ca admiram peisajele), iar pe de alta parte, cand am ajuns la destinatie, prima zi a fost chinuitoare pentru ca ne simteam obositi si fara chef de nimic. Asa ca de atunci am luat decizia sa nu mai pierdem noptile pe drum.

@nrs: Al nostru se plictiseste dupa maxim 2 ore de stat in masina.

- fra
[24.07.17 12:12:18]

Preturile nu mi se par mari. Mi se par normale pentru Grecia. Noi ne-am obisnuit cu ele si le luam ca atare, desi niste prieteni dupa prima vizita in Grecia au spus ca mancarea (la terase) e tare scumpa si nu extraordinara. E scumpa daca facem comparatii cu cea din Romania, poate.

Publicitate    [23.11.17 03:43:23]

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

• Excelenta locatie, oameni minunati! (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 20.08.16 de pavellaurentiu din BRASOV) - RECOMANDĂ