ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2017
ÎNSCRIS: 16.07.17
JUL-2017

La vila Bogdan din Caciulata

In data de 15.07.2017 am plecat la Caciulata cu familia mea si cu sora (si ea cu familia). Nu am gasit cazare telefonic si am plecat la ghici.

Ne-am cazat la o batrinica, intr-o casa ffff modesta. Am luat trei camere (avand in vedere ca eram 8 persoane-- 4 adulti si 4 copii). Am platit inainte si am plecat la strand. Intre timp a vazut si sotul camerele si a refuzat sa stam acolo peste noapte, drept pt care am sunat-o pe batranica care ne a cazat s-o anunt, asa cum era normal.

Printr-o minune am gasit cazare linga gardul ei, la vila Bogdan. Avea 1 apartament cu 2 camere la 240 lei. ne-a spus din start fara copil, daca luam 1 camera, Drept urmare l-am lasat pe copilul nostru la sora mea.

Dupa 3 ore mi am luat copilul sa-l schimb (incepuse sa ploua). Am intrat pe poarta vilei, timp in care patronii vilei Bogdan, unde stateam eu si sotul meu, au sarit ca arsi si au inceput sa tipe amandoi ca sa plece copilul meu din curtea lor, deoarece eu inchiriasem doar o camera din acel apartament (1 apart era 240 lei, iar o camera din acel apartament mi-a inchirat-o cu 150 lei). Nu era deloc normal, dar nu aveam alta posibilitate de cazare. Am ajuns in camera fara copil, iar sotul mi-a spun ca e deacord sa mai dam si restul de bani ca sa poata veni si copilul la noi.

Acum urmeaza partea distractiva: patroana nu a fost deacord, spunandu-mi ca nu vrea copii in curtea ei si mai mult de atat mi-a spus sa plecam imediat din casa ei. Trist nu?

Au intrat abuziv peste noi in camera (ea si sotul ei), ne-a facut nesimtiti si au tipat la noi sa plecam imediat. Sotul meu era socat si mirat, nu a vrut sa se certe. Puteam chema politia, nu?

Nu am vrut sa ne stricam seara si am parasit vila dandu-ne doar 130 lei din cei 150 lei pe care ii datusem la sosire. Ne-a spus ca ne asezasem pe pat si ea trebuie sa dea lenjeria la nufarul.

Nu pot crede ce ni s-a intamplat!!! In ce tara traim?

Imi cer scuze ca am scris detaliat si mult, dar NU VREAU SA TREACA NIMENI PRIN CE AM TRECUT EU SI FAMILIA MEA, la aceasta vila Bogdan [...], din Caciulata

Trimis de roxyserbi in 16.07.17 23:11:18
Validat / Publicat: 17.07.17 09:01:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 2999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxyserbi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.17 09:01:19]

@roxyserbi: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Vila Bogdan [Căciulata], CĂLIMANEŞTI-CĂCIULATA" (nou-creată pe sait)

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

roxyserbiAUTOR REVIEW
[18.07.17 15:33:50]

@webmasterX: Tocmai ca am fost cazati si nu am dat note la gradul de sadisfactie pt acest motiv, ca aceasta era nota 0.

Nasshu
[18.07.17 20:02:41]

@roxyserbi:

Tocmai ca am fost cazati...

vs

Nu am vrut sa ne stricam seara si am parasit vila...

Nu prea ai fost! 2-3 ore mie nu prea îmi sună a ''cazare ''!

Da chiar așa, nimic nu v-a plăcut acolo?! Nici măcar ''cadrul natural''!

Colo, nu colo nu!! Hmm! Sună mai mult a ''moftureală''

CIne-și lasă copilul în concediu cu mătușa?!

Și dacă din stat vi s- specificat fără, de ce nu ai schimbat copilul în camera mătușii?

Hmm, pfff!!

[18.07.17 21:55:05]

copilul e de fapt un adolescent de 13 ani, din ce vad, care probabil trebuia sa plateasca ca un adult si l-ati lasat la matusa pentru o mica economie gandind ca poate nu se prind proprietarii cand veniti cu el. chiar asa la 13 ani inca il schimba mama?

[26.08.18 23:59:16]

@nrs: d. mnule proprietar... din respect pt. Mine ma adresez cu domnule... nici in 2018 nu v. ati emancipat... si noi am avut probleme cu acesti proprietati... NU recomand Vila Bogdan...

[27.08.18 00:06:20]

nu inteleg ce vrei!

[27.08.18 00:10:07]

Vreau sa invatati sa respectati oameniii... nu e greu sa intelegeti si sa acceptati adevarul... si lumea trebuie sa afle ca nu este ok...comportamentul inuman fata de clienti... si umilirea lor...

[27.08.18 00:18:55]

respectul trebuie sa fie reciproc, daca inchiriez o camera si spun ca sunt 2 adulti atunci sa fie 2 nu 3.

nu spun ca patronii respectivi se comporta bine pt ca nu am fost pe acolo sa stiu, dar in acest caz din cele descrise cei ce au gresit au fost turistii, povestea cu copilul care sta cu matusa e cusuta cu ata alba.

discutia a fost clara ”vrei doar o camera nu vii cu copilul”, daca voia sa il schimbe (un copil de 13 ani sa il schimbe mama ) de ce nu s-a dus ea la el?

[27.08.18 23:11:47]

@nrs: o mama... si este intradevar o mama... tot respectul pt. efortul d. mnei are grija de copilul ei si la 70 de ani... nu ca altii fac copii ca sa traiasca dupa urma alocatiilor... sau trebuia sa. si lase copilul acasa ca proptietarul nu accepta copii...

[27.08.18 23:28:16]

@nrs:

Aici este vorba şi de respect reciproc, dar mai ales de respectarea unor reguli impuse clar de la bun început de proprietari.

Restul poveştii nu este decât o "şmecherie" tipică. În momentul în care şmecheria nu a ţinut, pac cu articolul negativ scris doar pentru răzbunare.

[27.08.18 23:32:54]

@nicole33: nu... va contrazic... ori unde v. ati caza in afara tarii... se plateste camera sau apartamentul respectiv... e problema clientului daca dorsste sa stea 2 in pat sau 5... eu platesc cameraaa oameni buni... nu mi se ia tarif pe persoana... iar conceptia d. voastra invechita deja nu mai da roade... si asta reiese din stresul pe care il aveti

[27.08.18 23:35:18]

@Madas26:

sau trebuia sa. si lase copilul acasa ca proptietarul nu accepta copii...

Proprietarul are tot dreptul de a accepta sau nu să cazeze copii în vila lui. Atât timp cât lucrurile sunt precizate clar încă din momentul cazării, nu văd care ar fi problema.

Din fericire, aceste situaţii sunt foarte rare.

Autoarea articolului se putea caza foarte bine în nenumărate alte locuri.

În toată lumea există hoteluri adult only în care sub nicio formă nu sunt acceptaţi la cazare copii sub 16 sau 18 ani şi nimeni nu mai face o tragedie din asta. Prin această politică, hotelierii respectivi respectă dreptul turiştilor fără copii de a avea un sejur liniştit, fără plânsete, urlete şi gălăgie.

[27.08.18 23:44:16]

Total fals.

Nicăieri în lume, indiferent de numărul de stele al locaţiei de cazare respectivă nu se plăteşte pe cameră, fără să conteze numărul celor care vor ocupa camera respectivă.

Şi dacă mergi cu cortul, tot plăteşti pe număr de persoane

Stresul meu ar trebui să fie ultima ta grijă

Dacă mai călătoreşti şi tu prin lumea asta mare, vei vedea că lucrurile sunt mult diferite şi nu ar trebui să faci afirmaţii atât de categorice în necunoştinţă de cauză.

Dacă nu ai posibilitatea să călătoreşti, nu este nicio problemă, din fotoliul de acasă poţi face diferite simulări pe booking sau pe orice alt site de rezervări şi te vei convinge.

[27.08.18 23:48:55]

@nicole33: Cand am ajuns eu stateati in poarta ca un paznic... nu am auzit nici un "buna ziua... bine ati venit... va putem ajuta cu ceva"... o vb. ceva... din cei 7 ani de acasa, pentru a. mi putea da seama ca sunteti proprietar... sau macar prin stilul d. voastra maret... alooo eu sunt sef aici... Cine a spus ca eu vreau sa ma cazez acolo??? Doar am venit sa. mi iau copiii... atata tot... si suparare mare si pe sotie... care patrula si ea prin curte... tot fara sa se prezinte a fi stapana... cand am cerut CHITANTA PENTRU BANII PLATITI... (asta e... tb. sa platiti si taxe la stat)... OAMENI BUNI... AVEM DREPTURI... Nu mai permiteti sa fiti calcati in picioare...

[27.08.18 23:55:17]

@nicole33:

chiar acum sunt cazat langa un astfel de hotel, printesa cand a auzit de asa ceva a zis ca il desfinteaza cand se face mare, prin urmare cei ce vor la Adam&Eva sa se grabeasca ca nu mai are mult de trait

krisstinna
[27.08.18 23:55:26]

@Madas26: Dumneavoastră cine sunteți?

Nu ați scris acest articol, nu înțeleg

E vorba despre consum: de apă, de energie electrică, de gunoiul lăsat, diverse chestii pe care le plătim și la întreținere, in funcție de numărul de persoane. Așa e peste tot, mi se pare firesc.

La restaurant nu plătiți pentru 3 porții de mâncare?

Un așternut in plus necesita bani pentru mai multe consumabile: detergent, balsam...

Să înțeleg ca ați fost împreună acolo, cu autorul acestui articol?

[27.08.18 23:57:27]

@Madas26:

mama cati proprietari! se pare ca sunt asociat cu nicole si eu nu stiam

[28.08.18 06:34:36]

@nrs:

Norocul meu este că am fost deja acolo şi poate mai apuc să revin.

Mă aşteptam ca prinţesei tale să îi placă hotelul, superb luminat noaptea în fel şi chip, şi să-şi dorească să-l viziteze peste... vreo zece ani, evident într-un context mult diferit decât alături de părinţi . Dar văd că este tare revoluţionară încă de mică

se pare ca sunt asociat cu nicole si eu nu stiam

Îţi dai seama că nici eu nu ştiam

[28.08.18 06:35:56]

@Madas26:

Dacă ai fost acolo, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Michaell
[28.08.18 07:15:25]

@nicole33: in cazul ca copilul avea sub 14 ani - NU ai dreptate. Iti pot pot da enspe exemple unde daca platesti CAMERA dubla, copilul pina la virsta de 14 ani se poate caza GRATIS - in camera imreuna cu parintii!

PS

Ajuta-ma te rog ! Unde gasesc si eu acele hoteluri care cazeaza oficial doar adulti ? Eu le caut cu lupa dar inca nu am dat de ele !!

[28.08.18 08:05:46]

@Michaell:

iti spun eu unul: Adam&Eva Belek este adult only! si am mai dat peste unu in Kucukkuyu Olive Garden parca

cat despre copii de pana in 14 ani poate pe la altii o fi asa, in Romania de la 7 ani in sus platesti ceva (cam peste tot, or fi si cateva exceptii), iar prin alte tari mai sta gratis pana la 12 ani nu pana la 14

oricum vila respectiva am vazut acum ca este adult only, deci oricat platea copilul nu era primit!

[28.08.18 09:16:08]

@Michaell: Cititi cu atentie mesajele... nu a zis nimeni ca vrea sa stea gratis... chiar daca copilul are 4 ani... stiu la noi totul se plateste... sa fi OM... in adevaratul sens al cuvantului rar... Doar am cerut sa se comunice mai bine... e o afacere din care aveti de castigat... cu respect si intelegere... dar e bine ca sa se stie ca cei care nu"v. au pupat si lingusit" nu sunt bine primiti

[28.08.18 23:54:54]

@Michaell:

Generalizările sunt întotdeauna periculoase. Politica de cazare, respectiv gratuităţile şi reducerile acordate copiilor în funcţie de vârstă diferă foarte mult de la o locaţie de cazare la alta.

Aici eu nu am comentat dacă trebuia plătit ceva pentru copil sau nu, ci tocmai faptul că accesul copiilor este INTERZIS.

Ajuta-ma te rog! Unde gasesc si eu acele hoteluri care cazeaza oficial doar adulti? Eu le caut cu lupa dar inca nu am dat de ele!!

Depinde de destinaţia dorită. Eu nu am căutat în mod special hoteluri adult-only, dar sunt convinsă că mi-ar plăcea.

Din căutările şi documentările mele, chiar dacă în final din cu totul alte motive am ales altceva, ţi-aş putea sugera să te uiţi pe hotelurile lanţului SENSIMAR. Nu ştiu dacă toate, nu generalizez , dar toate cele studiate de mine erau adult-only, indiferent că se aflau în Turcia, Grecia (câteva insule) sau Spania (inclusiv insulele Canare).

Hotelul Adam&Eve din Belek, recomandat de colegul NRS, este foarte ok, am stat acolo în 2013 şi m-aş mai întoarce, fiind un hotel mai special, dintr-o altă categorie, recomandat preponderent celor aflaţi în luna de miere, dar, din experienţă, pot să-ţi spun că reprezintă o bună alegere şi pentru cuplurile "cu vechime", deoarece mai alungă monotonia .

Madas26, Michaell, roxyserbi
Alte impresii din această RUBRICĂVila Bogdan [Căciulata]: