ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 11

la PMM* = 56 USD

încărcat de pe telefon!

Sonesta Pharaoh Beach Resort

Asa cum am scris intr un rewiu separat, dupa gama de oferte ale agentiei alegem acest hotel de 5 stele.

Ajungem la hotel la ora 11, intra si ghida cu noi si ne da raspunsul ca la ora 14 se face check in ul si ne invita de la receptie la barul din lobby.

Toate bune si frumoase pana aici, ce sa facem ca sa mai treaca timpul, mai bem o cafea ca doar eram treji de la ora 2.

In holul receptiei era plin de turisti egipteni. Se terminase ramadanul si venisera in vacanta.

Cu noi au mai fost cazati in acest hotel o singura familie de romani si nu mai mult de 5 familii de alte nationalitati, restul egipteni...

La ora 14 cealalta familie de romani a fost cazata, noua spunandu ne ca mai dureaza jumatate de ora si sa poftim la masa.

Na poftim ce sa facem? De la ora 15 pana la ora 17 ne tot spunea ca mai dureaza curatenia, ca nu e gata camera dar lobby era gol numai noi ramasi fara cazare. Dupa cateva discutii cu receptionerul ne da cardul de la camera cu alte 4 carduri de prosoape. Ne ia masinuta si ne duce la camera iar cand intram SOC!!!

O camera cu 2 paturi plina de mucuri de tigari, farfurii... ce mai o mizerie de nedescris.

Sun la receptie vine receptionerul personal si ii intind frumos cardurile camerei cu bacsis spunandu i ca eu nu stau intr o asa camera. El tot incerca sa se disculpe pentru o singura noapte ca mai apoi sa ma cazeze in alta parte. Inchipuiti va cat a trebuit sa ma abtin sa nu il strang de gat, dar draguta ca intotdeauna i am zis ca sun la agentie pentru a pleca din acest loc. A fost de acord. Agentia s a disculpat ca nu poate lua legatura cu ei telefonic iar intalnirea de seara era programata la 8...

Eeeee si dupa vreo ora veni receptionerul cu alta camera. Hai sa o vad ca nu mai am incredere in astia!!! Cand intru soc: aceeasi mizerie, dar doua camere cu doua paturi de o persoana si un pat matrimonial. Ooooo super!!! Vanez oamenii care fac curatenie, le dau bacsis sa imi faca curatenie ca la carte si plecam iar la receptie sa anuntam ca ramanem.

Concluzia mea care mi s a confirmat pe perioada sejurului: turistul egiptean are intaietate.

Mergem mai departe!!! Plecasem de acasa montata psihic ca la nici 300 euro de persoana avion, cazare, mancare, transfer e un super pret si nu trebuie sa am pretentii si sa caut solutii pentru a ma multumi, cerand si platind pentru dorintele mele, ca sa nu imi strice nimeni si nimic sejurul visat o viata intreaga.

Ne cazam in jur de ora 7.

Camerele aratau foarte bine. Fiecare avea cate un balcon imens iar unul avea vedere la mare. Aveam 2-3 plicuri de ceai si nes, fierbator, apa imbuteliata, hartie igienica, prosoape si atat. Ma duc dupa omul care a facut curatenie pentru sapun si servetele uscate ca imi lasase cutia ca mostra. Dupa... 2 zile a venit si sapunul.

In holul hotelului este o angajata de o alta nationalitate care iti da detalii despre hotel (program, rezervare cina la restaurantul asiatic sau italian, etc) pe nume Olga. Super draguta te ajuta cu orice informatie.

In camere se intra zilnic ne aranjau pijamalele frumos, prosoapele deveneau lebede gunoiul era luat.

Restaurantul Karnak din incinta hotelului

- mic dejun, pranz si cina asemanatoare

- nu recomand carnivorilor mai ales dimineata erau cateva mezeluri extrem de dubioase

- fructe putine, maxim 3 feluri

- pentru noi a fost ok am mancat orez cu branza, orez cu legume, orez cu carne, orez cu orez la pranz si cina, la micul dejun branza, omleta, masline nu am prins decat o zi

- prajiturele de toate natiile dim, pranz si seara

- inghetata inexistenta

- cateva farfurii murdare, la fel si canile dar chemam un baiat si se rezolva

- debarasarea meselor foarte buna

- mancarea nu avea condimente orientale, deci perfecta pentru toate gusturile

Lobby bar

- sucuri imbuteliate de brand Cola

- cafea la aparat

- bauturile alcoolice: taria ffff proasta, vinul bunut, berea ffff buna la draft

- ceaiuri de toate felurile

Barul de la piscina

- aceleasi bauturi ca la lobby

- snack bar cu prajiturele si chifle umplute cu carne si legume la tigaie

Barul de pe plaja

- aceleasi bauturi alcoolice si nonalcoolice doar ca berea era la sticla

- snak bar cu salate, chifle umplute, pizza, cartofi prajiti

Restaurantul Asiatic

- poti merge cu rezervare in prealabil la Olga in fiecare seara

- servirea ireprosabila

- desert INGHETATA

Piscinele curate, resort frumos si curat, plaja curata. Transportul la mare se facea cu masinuta dar eu de multe ori am luat o pe jos.

In fiecare seara se tineau spectacole pe diferite teme, si restaurantul aveau seri specifice.

Marea Rosie... minunata!!! Dar in ea cei care fac snorkeling la corali pot vedea un munte de gunoaie. Accesul se face pe ponton.

Trimis de soacramea13 in 16.07.17 20:26:02
Validat / Publicat: 16.07.17 21:07:46

VIZUALIZĂRI: 6272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (soacramea13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Rasarit de soare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.70 USD pe cameră

[16.07.17 21:07:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sonesta Pharaoh Beach Resort [ex Meliah], HURGHADA" (deja existentă pe sait)

soacramea13AUTOR REVIEW
    [16.07.17 21:13:12]