ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2017

Sub orice critică
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Alegere neinspirată...

M-am intors din Sunny Beach de o saptamana si m-am hotarat sa va impartasesc si voua impresiile mele.

Drumul pana acolo a decurs fara incidente si sincer, cand am ajuns la hotel am fost impresionata de promptitudinea si amabilitatea celor de la receptie. Desi camera nu era disponibila imediat, ne-a pus bratarile si ne-a spus ca putem merge la masa.

Cum era trecut de ora 14, am mers la restaurant Toscana sa vedem ce gasim de mancare, fiindca eram rupti de foame si mai ales de sete si fiind fumatori, ne doream sa ne asezam intr-un locsor confortabil sa bem ceva rece si sa fumam in liniste o tigara.

La Toscana, mancarea nu era variata: cartofi prajiti, carofi copti, piept de pui la gratar (cu aspect cam ciudat), piept de pui cu un sos, doua feluri de pizza cam saracacioase, salate, niste prajiturele cu crema roz... nimic apetisant. Am luat doua felii de pizza si am iesit pe terasa, visand in continuare la tigara aia, dar... un mare afis ne atentiona ca nici macar afara, in locurile unde se serveste masa, nu se fumeaza. Intr-un tarziu am descoperit terasa de la Lobby - Bar, dar deja eram cu capsa pusa.

Dupa vreo doua ore ni s-a pus camera la dispozitie. Hotelul este foarte mare, are 6 lifturi care functioneaza impecabil, camerele sunt dispuse fata de iesirea din lift cele cu nr fara sot in stanga, cele cu sot in dreapta si cred ca toate sunt cu vedere la mare. Noi, evident am luat-o de la lift fix in directia gresita si in felul asta am aflat cum sunt numerotate.

Sunt camere mari, aerisite si foarte curate. Noi am avut o camera cu pat dublu si o canapea extensibila. Aerul conditionat functioneaza numai daca usa de la balcon este inchisa. Curatenie se face in fiecare zi, se aspira, se sterg geamurile, praful, se schimba prosoapele. Lenjeria se scimba la 2 zile. Am fost surprinsa ca in sifonier nu exista ac si ata. Nu-mi amintesc la ce mi-a trebuit, dar nu-mi luasem de acasa.

Din punct de vedere al cazarii, hotelul isi merita cele 4 stele, a fost totul impecabil. Acum, vine partea neplacuta a experientei Helios Paradise.

Hotelul este inconjurat de o gradina destul de mare, are cel putin 3 piscine, care par ingrijite si curate. 95 % dintre turisti vin cu copiii si prefera piscinele, motiv pentru care aleile din jurul piscinelor sunt intesate cu sezlonguri, unul langa altul, de abia poti trece in drumul spre plaja hotelului, care este foarte departe, plina de pietre, plin de pietre si in apa, plina de alge (e un mic golf), pe care nu s-a sinchisit sa le curete nimeni cat am stat noi acolo.

O plaja aproape pustie (majoritatea stau la piscina), neingrijita. Nu am fost niciodata la Eforie Sud, dar nu stiu de ce, asa imi imaginez eu plaja din Eforie Sud ????. Langa plaja de la Helios este plaja de la hotel Helena (5 stele), mult mai mare si mai curata, dar tot cam pustie, de unde am dedus ca si acolo turistii prefera piscina.

Despre mancare, nu am dat crezare turistilor care au pus impresii pe AFA, crezand ca sunt carcotasi, fiindca mai citisem recenzii la alte hoteluri, unde spuneau ca n-au avut ce manca, dar nu mi s-a parut ca ar fi chiar asa. Noi chiar nu suntem pretentiosi la mancare, dar aici... I'm speechless!

Mic dejun: omleta cu zahar, jumari de oua cu zahar, singurele care nu aveau zahar erau ouale ochiuri. Oricata sare puneai, tot simteai ca sunt dulci. Cascavalul era bun, dar cat cascaval sa mananci... In rest, produse de patiserie, care nu pareau apetisante, unt, dulceata, clatite si niste salamuri dubioase, carnati, plonezi, fasole boabe. Noi am mancat 6 zile exclusiv oua ochiuri si cascaval.

Pranz: asta era cel mai trist... nici o supa sau ciorba. Peste marinat, pizza, hamburgari de porc, pui la gratar, foarte subtire taiat si uscat, friptura la tava foarte subtire si uscata si cartofi prajiti, fierti, copti, salata de cartofi, bulete de cartofi, piure de cartofi, salata verde, rosii verzi in interior, castraveti Fabio, nicidecum vestitii castraveti bulgaresti.

Cina: la fel ca la pranz, in plus peste pangasius, macrou si merluciu prajit. Intr- o seara am avut rechin si creveti dar foarte prost pregatiti, nu aveau nici un gust. Noi am mancat in fiecare seara cartofi prajiti, salata verde cu lamaie si invariabil piept de pui, ceafa de porc sau cotlet, toate atat de uscate, incat ne patinau cartofii in farfurie cand incercam sa le taiem. Am gustat cate putin din celelalte feluri, dar nu stiam neaparat ce vor sa fie sau nu erau neaparat ce scria ca sunt si nu ne-au placut. Poate daca erau bucatarii mai priceputi, treceam peste amanuntul ca nu prea aveai de unde sa alegi.

Dulciurile sunt aceleasi aproape in fiecare zi. Difera numai culoarea cremei, nu si gustul. Sunt atat de dulci si gretoase, ca nu-ti mai trebuie, in conditiile in care daca ma pui sa aleg intre mancare si desert, eu aleg desertul. Nu si de data asta. Fructe: pepene verde, galben, mere, kiwi, grepfruit si cam atat.

Restaurantele tematice nu ne-au atras, fiindca am tras cu ochiul si am vazut ca la cel Asiatic aveau mai mult preparate din peste si noi nu suntem fani, la cel Italienesc, multe paste, care se regaseau si la restaurantul principal si nu aratau bine deloc.

Barurile serveau gratis numai bauturi locale, care sunt intr-adevar foarte diluate. Trebuie sa recunosc insa, ca prima bere, fiindu- mi sete, mi s-a parut chiar buna ????. Cel putin a fost rece... In concluzie, doamnele care nu consuma alcool pentru ca se ametesc repede, pot bea cot la cot cu barbatii, ca nu-i pericol.

Statiunea seamana oarecum cu Mamaia, cu exceptia faptului ca Mamaia este mult mai eleganta si mai vie. In Sunny Beach domina hotelurile aurii cu tot felul de turnulete si brizbrizuri. Pe aleea pietonala, similara celei din Mamaia se calca in picioare pietoni, biciclisti, triciclisti, etc. Sunt amestecate la un loc terase micute, hoteluri, tarabe, vanzatori ambulanti, mici magazine de suveniruri, de shaorma, barulete... si cine a zis ca in Bulgaria e ieftin? Pe masura ce inaintezi spre centrul statiunii, preturile cresc, iar in Bazar unde ma asteptam sa fie mai ieftin, erau exorbitante. Am cumparat o pereche de pantaloni scurti dintr-un magazin de pe aleea pietonala cu 30 leva, aceiasi pantaloni in bazar erau 65 leva.

Daca doriti sa cumparati suveniruri, preferabil sa o faceti din magazinele de pe alee sau din supermarket (exista si acolo stand cu suveniruri).

Un alt exemplu ar fi Beach Bar de la Helios, unde daca esti oaspete al hotelului ai 30% reducere, iar doua beri de la dozator, servite in pahare de plastic, au costat cu reducerea aferenta, 7 leva.

Este prima oara cand merg la mare in Bulgaria si fara indoiala ultima oara. Exceptand conditiile de cazare, in Romania este mult mai frumos la mare, chiar daca la acelasi pret.

Trimis de cristina najar in 16.07.17 16:54:52
Validat / Publicat: 16.07.17 18:21:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina najar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Plaja de la hotel Evrika. Pesemne toata lumea la piscina.

[16.07.17 18:41:59]

@cristina najar: Totusi acesta este un hotel de top din Sunny Beach, conform multitudinii de review-uri pozitive de pe acest site...

cristina najarAUTOR REVIEW
[16.07.17 19:55:56]

@cris1982: Despre hotel si confitiile de cazare, numai de bine. Restul, lasa mult de dorit, incepand cu plaja, mancarea, posibilitati de distractie. Cand platesti 850 euro pentru 5 nopti, la care adaugi transportul si te duci in Bulgaria, ai asteptari nu mari, dar moderate. Acolo nu-i nimic.

doarcristi
[23.07.17 11:52:58]

@cristina najar: am citit cu ochii cat cepele articolul tau, din pozitia celui care pleaca peste 3 zile, fix in aceeasi locatie. Avem deja niste prieteni cazati acolo, nu-i sun, vrem sa le facem o surpriza si ma prefac ca am uitat de ei. Acum mi-e putin teama sa nu ajungem prea tarziu si sa-i gasim exterminati.

Deci, se cam face foamea (oua nu mananc), se moare de sete (apa nu beau), nu se face baie in mare, animatie nu exista. Ma gandesc sa iau o oala cu sarmale de la soacra-mea, tuica tot de la ea. Casa mai tarziu, e femeie de treaba. Iau si culegerile de mate, sa-i arat eu lu' ala micu ce inseamna vacanta in Bulgaria.

Cel mai tare ma deranjeaza chestia cu aerul conditionat, probabil are un contact la usa de la balcon, iau si sculele, sigur ii dau de (in) cap, sa-l pot pune la treaba, vreau sa am racoare pe terasa.

Nevasta-mea face bagajul, fredoneaza nush ce melodie, probabil din cauza ca nu stie sa fluiere si ma uit la ea cu compasiune, habar n-are ce o asteapta.

Gata, multumesc, sunt pus in garda, orice gasesc acolo e mai mult decat sper, imi trec numele si data sosirii la baza listei care cu siguranta exista pe peretele cu aerul.

[23.07.17 12:23:36]

@cristimnk:

Gata, multumesc, sunt pus in garda, orice gasesc acolo e mai mult decat sper

Tocmai asteptarile mici pe care le aveti s-ar putea sa va asigure reusita concediului. S-ar putea sa fiti placut surprins de ceea ce veti gasi efectiv la fata locului.

doarcristi
[23.07.17 14:06:55]

@cris1982: ambalajul este o gluma, mesajul e printre randuri.

Big like pt. Turnu Măgurele, locul in care mi-am dibuit nevasta, unde-mi locuiesc ceva prieteni si soacra cu sarmalele. ????

[23.07.17 14:24:44]

@cristimnk:

Iata o dovada ca sunteti un om care vrea si poate sa gaseasca frumosul chiar si in locuri hulite de altii. Pentru mine este clar: veti avea un concediu reusit!

cristina najarAUTOR REVIEW
[23.07.17 18:03:24]

@cristimnk: Cu siguranta vei avea " the time of your life "

cilie
[19.08.17 00:09:14]

se pare ca pana am ajuns noi s-au mai schimbat cate ceva... am mancat rechin gustos, coaste de porc super bune la chinezesc, o pizza f buna la italian. Bulgarescul nu m-a dat pe spate.

Am mancat fructe, crema de zahar ars.

Dulciurile nu excelau. Pana acum la nici un AI din Bulgaria in ultimii 3 ani nu am gasit dulciuri ca in Ro. Dar asta e.

fanespoitorul
[19.08.17 12:30:59]

@cristina najar: Am ramas siderat de ce am citit astazi. Il "cunosc" indirect pe cilie, am vazut ce a scris si am citit si ce a scris cristimnk. Senzatia mea a fost ca am vazut filme diferite in aceeasi sala si in acela timp. Mi se pare prea mare diferenta.

Exemplu restaurantele tematice nu te-au atras: cel asiatic pe baza de peste, cel italian pe baza de paste. Ai fi vrut sa-ti dea sarmale?? Si la fructe ai insirat 5 si concluzia si cam atat. Cred ca asteptarile au exagerate si de aici a aparut si deziluzia.

cilie, cris1982, cristina najar, doarcristi, fanespoitorul
Alte impresii din această RUBRICĂDreams Sunny Beach Resort (ex RIU Helios Paradise) :