ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2017
JUL-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Cazare la vila Kostas (Siniodis - Sophies & Kostas apartments)

Denumirea completa a vilei este Siniodis (Sophies & Kostas). Noua ne-a fost prezentata de catre agentia din Romania, ca fiind vila Kostas, tocmai de aceea nu gasisem pe site macar un review despre aceasta vila, cand de fapt exista un review din august 2016. Daca l-as fi gasit, m-ar fi ajutat enorm sa iau decizia potrivita. Dar asta este!

Vila este situata in Nidri (Lefkada) pe o straduta paralela cu soseaua principala a statiunii si totodata cu portul, cam la 100 m de port si mare, mai exact. Plajele sunt situate destul de departe, adica cea mai apropiata fiind la 500 m, dar e plina de pietre, iar cea la care mergeam noi, era undeva la 15 min de mers pe jos, spre Perigiali.

Am fost cazati la aceasta vila in perioada 5-11 iulie. Noi am avut 1 camera tripla, situata la parter in cladirea destinata romanilor. Vila Siniodis este formata din 3 corpuri de cladiri din care una este destinata romanilor, iar celelalte 2 sunt destinate scandinavilor.

Sa ne oprim, asadar, asupra cladirii pt romani. Pot spune ca privita din exterior, cladirea arata chiar dragut, dar nu pot spune acelasi lucru despre interior. Cum am deschis usa camerei, m-a izbit urat de tot aspectul invechit al mobilierului. Chicineta arata foarte ciudat, o plita impreuna cu chiuveta, suspendate pe un fel de dulapo-frigider foarte vechi, cu 2 usi, adica jumate era frigider, jumate dulap. Da ati vazut bine! Separat, aveam si un frigider cu congelator ceva mai modern care mergea chiar bine. Ma mai linistisem! Paturile aratau destul de bine, metalice si cu saltele destul de confortabile. Lenjeria si prosoapele pareau curate, dar nu miroseau neaparat fresh. Paturile erau dotate si cu noptiere si o masuta cu oglinda.

Camera mai era dotata cu aer conditionat (cu cheie, ceea ce nu am mai vazut pana acum) si cu un tv cam vechi. Am pornit tv-ul din curiozitate, dar nu prindea decat vreo 2 posturi de ale lor. Oricum nu am avut nevoie de el!

Baia destul de mica, dotata cu dus, nu foarte curata, cum de altfel in toata camera curatenia a fost facuta superficial!

Balconul destul de maricel, dotat cu masuta si scaune si era cu vedere spre curtea vecina si spre dealuri si padure. Am avut noroc ca balconul si camera erau umbrite de 2 lamai si cativa leandrii, astfel ca nici nu am avut nevoie de aerul conditionat.

Partea cea mai urata a cazarii a fost faptul ca usa de la balcon nu avea sita, geamul nici atat, nici macar nu se deschidea. De cand umblu prin Grecia, nu am mai pomenit sa nu existe plase de tantari! Mi se pare absurd sa adopti asta ca strategie pt a determina clientii sa stea doar cu usa inchisa si sa foloseasca aerul conditionat, daca nu au neaparata nevoie! Adica as fi preferat ca seara sa stau cu usa deschisa si sa intre aer curat (pt ca seara si dimineata era chiar racoare), si nu tantarii, iar ziua sa stau cu usa deschisa si sa nu intre in casa pisicile sau tot felul de insecte, mai ales ca eram si la parter! Recomand aparat&pastile anti-tantari neaparat, chiar daca tineti mai mult usa inchisa, se pare ca in Nidri e invazie! Eu, sincer, pe unde am mai fost in Grecia, nu am intalnit!

Camera nu dispunea de matura sau mop, asa ca aproape zilnic venea menajera sa mature si sa spele. De asemenea, trecea zilnic sa ia gunoiul si sa mai lase cate o hartie igienica. Noi oricum ne-am aprovizionat cu hartie si ne duceam zilnic gunoiul! Lenjeria si prosoapele s-au schimbat cam pe la jumatea sejurului. Nu ma asteptam!

Vila dispune si de o piscina cu sezlonguri, unde nu ai voie sa consumi decat bauturi luate de la bar! Programul piscinei este de la 9 la 20, nu au ore de siesta, insa trebuie sa ai o oarecare tonalitate in voce ca altfel ii deranjezi pe scandinavi, vezi doamne!

Per total, a fost decent, pt ca nu sunt o persoana care merge in Grecia pt cazare, mai ales ca ceilalti turisti romani cu care am mers, au prins conditii si mai nasoale la celelalte 2 vile din Nidri! Insa nu am putut trece peste faptul ca nu am avut plasa de tantari! Asadar, din punctul acesta de vedere, NU RECOMAND aceasta vila!

Trimis de CarmenTina in 15.07.17 17:47:39
Validat / Publicat: 15.07.17 23:07:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Thassos, Paralia

VIZUALIZĂRI: 2163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenTina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [15.07.17 18:40:27] »

@CarmenTina:

CarmenTina [15.07.17 20:00:47] »

@webmaster45: Se afla pe urmatoarea straduta, pe langa Mimikos

webmaster45 [15.07.17 23:06:37] »

Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

CarmenTina [15.07.17 23:34:24] »

@webmaster45: Cu drag! Merci si eu!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [16.07.17 00:46:05] »

@CarmenTina: primul vot pentru acest articol! Faptul ca ai promis si ai si scris, imi da senzatia ca esti o persoana cu caracter! Am dezbatut mult problema K-ului la rubrica CMR.

Ai avut dreptate recunosc, despre "imparteala" vilelor pe categorii, romani si nordici, am avut si eu dreptate!

Data viitoare sunt convinsa ca nu ai sa mai alegi vile no name????, sau mai multe name????! Ca ne duc in eroare!

Nidri ca si statiune in schimb, cred ca a fost pe placul vostru...

CarmenTina [16.07.17 09:38:29] »

@maria55: De obicei, ma tin de cuvant

In oferta agentiei erau doar 3 vile pt Lefkada si toate situate in Nidri. Am ales-o pe aceasta, din instinct, si bine am facut, deoarece la celelalte 2 se pare ca, conditiile sunt mult mai rele.

M-a surprins neplacut, deoarece am mai fost cu aceasta agentie in Olympic Beach (Paralia), in urma cu 3 ani, si am prins conditii bune pt o vila de 3*, astfel ca nu ma asteptam ca pe insula, conditiile sa fie mai prejos...

CarmenTina [16.07.17 09:43:45] »

@maria55: Multumesc pt vot!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [16.07.17 10:15:12] »

@CarmenTina: no problem! Cazarea are si ea importanta ei, insa vacanta teebuie sa o simti la maxim! Dupa un an de munca si de asteptari, ultimul lucru ar trebui sa fie sa nu te necajesti pt nimicuri! Bucurati-va doar pentru vacanta!

Toate cele bune! ????

CarmenTina [16.07.17 10:58:07] »

@maria55: ah daa, clar ca am simtit vacanta la maxim si nu am lasat acest inconvenient sa mi-o strice! Urmeaza si review-ul despre vacanta, cand voi avea dispozitia necesara...

O zi frumoasa!

sibicrengut [24.05.22 11:34:02] »

@CarmenTina, ai fost si in Lefkada Town? ceva shopping exista pe acolo?

CarmenTinascris / TELEFON [24.05.22 13:36:03] »

@sibicrengut: daa am fost in 2017 in Nidri. erau vreo cateva shop-uri cu briz briz-uri, suveniruri, haine, incaltaminte, hijuterii... daca la asta faceati referire de atunci probabil au mai aparut altele noi...

CarmenTinascris / TELEFON [24.05.22 16:19:09] »

@sibicrengut: este si un magazin tip carrefour market de cartier, era bine aprovizionat atunci. de acolo cel putin, luam noi, probabil mai sunt si altele

CarmenTina, maria55, sibicrengut
Alte impresii din această RUBRICĂSiniodis Hotel / Vila Kostas & Sophie: