ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2010
ÎNSCRIS: 27.03.10
APR-2010

Un hotel de exceptie

Mi-am petrecut sarbatorile pascale la acest hotel, pe care l-am ales nu cu ajutorul agentiei de turism, ci studiind temeinic impresiile de pe net ale celor care si-au petrecut sejururi la Nisipurile de Aur. Desi pretul a fost sensibil mai mare decat la alte hoteluri (160 de euro/persoana pentru cele trei zile), consider ca a meritat toti banii. Spun asta tinand cont si de ceea ce am citit pe acest site postat de catre cei care au petrecut anul acesta Pastele la Nisipuri (pentru multi dintre ei sejurul se pare ca a fost un adevarat fiasco).

Hotelul este elegant, holul de la intrare este fabulos. Camerele sunt spatioase, curate (curatenie zilnic), frumos mobilate si, un aspect foarte important: caldura o poti regla dupa bunul plac. Incalzirea nu se face prin aparate de aer conditionat, ci exista instalatie de climatizare, ceea ce este - dupa parerea mea - o uriasa bila alba pentru acest hotel. Balcoanele sunt si ele spatioase, foarte curate (si in balcon se face zilnic curatenie), toate cu vedere (laterala) la mare.

In ceea ce priveste mancarea, a fost din abundenta, foarte variata, diferita de la o zi la alta, bine gatita. Atat la prinz, cat si la cina existau cate doua feluri de supe/ciorbe, mereu diferite in cele trei zile cat am stat: ciorba de peste, de miel, de vaca, crema de legume, supa de somon, supa de pui etc. Gratar, zilnic, de toate felurile: de pui, de porc, ori peste la gratar. Varietate mare si in privinta desertului: inghetata de 4 feluri, prajituri, cateva feluri de cozonac, fructe. Pe scurt: nota 10+.

Hotelul este ultra all inclusive, ceea ce inseamna ca, in plus fata de all inclusiv, ai o serie de bauturi alcoolice din import (de pilda, cateva tipuri de whisky). Atentie, insa, nu toate bauturile de la bar sunt incluse in acest "ultra all inclusive", cele mai de calitatate sunt contra cost. Bauturile racoritoare incluse sunt sucurile de la dozator (cola are - dupa parerea mea - un gust groaznic, dar celelalte sunt acceptabile). Si inca ceva: la agentie mi s-a spus ca minibarul este gratuit. Nu este asa, tot ceea ce este in minibar este contra cost. Dar asta nu este o problema, exista lobby barul unde gasesti tot ceea ce vrei si nu este aglomeratie (cum am citit ca s-a intamplat pe la alte hoteluri).

In ceea ce priveste pinctele "slabe" ale hotelului, as mentiona izolarea fonica deficitara. Se auzea perfect ceea ce vorbesc vecinii din camerele alaturate, ca si conversatiile de pe hol (care nu erau putine, credeti-ma). Cred ca din acest punct de vedere, al izolatiei fonice, cei mai defavorizati erau cei cu camere langa lifturi, pentru ca lifturile aveau semnal sonor la fiecare oprire. Eu am avut norocul sa stau intr-o camera destul de departata de lifturi. Cred ca acesta este singurul aspect negativ si, la o privire de ansamblu, parca nici nu mai conteaza.

Ma voi intoarce, daca voi avea ocazia, cu mare placere.

Trimis de alex1968 in 08.04.10 17:31:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel Malibu; Bansko, hotel Premier Mountain Resort

VIZUALIZĂRI: 3935 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Inceput de aprilie pe faleza din Nisipuri

magdalena [08.04.10 17:32:54] »

Uite un alt roman care s-a simtit bine in Bulgaria!

Pacat de zgomotul respectiv pentru ceilalti. E bine de stiut. Noi am patit-o la Hotel Lilia cu aerul conditionat. Un zgomot infernal pentru cine avea camerele spre parc.

eklor [08.04.10 17:36:56] »

vot maxim pt descriere!

Despre piscina interioara si temperatura apei, te rog sa ne spui ceva...

alex1968 [08.04.10 17:44:41] »

Pentru eklor

Eu nu am folosit piscina, dar pot sa-ti spun, din ceea ce am auzit de la cei care au fost, ca apa era incalzita. In plus, exista sauna si o sala absolut superba de fitness (am uitat sa scriu asta in review)

eklor [08.04.10 17:47:05] »

mc pt informatii

pepsi70ro [08.04.10 18:12:40] »

Imi pare bine ca ti-a placut acest hotel, recunosc aici ca este preferatul meu, daca ti-au fost de folos informatiile ma bucur, dar mai ales sunt fericit ca ai avut o vacanta frumoasa si ai fost respectat ca turist. Felicitari, un vot si de la mine!

alex1968 [08.04.10 18:17:39] »

Multumesc, pepsi70ro, iar informatiile de la tine chiar m-au ajutat, mai ales din punct de vedere al increderii ca voi petrece un sejur minunat. Asa a fost, singurul regret este ca s-a terminat mult prea repede.

sbacau [08.04.10 19:59:56] »

alex, am si eu o nedumerire: cum afli care tipuri de whisky, de exemplu, sunt incluse in UAI? intrebi barmanul pur si simplu sau mergi la risc?

acapulco [08.04.10 20:47:06] »

Observ ca romanii au ales bine bulgaria, sa vedem de 1 mai unde mergem un excelent ghid in acest sens aici

alex1968 [08.04.10 20:47:18] »

@sbacau

Nu, nu intrebi barmanul si nici nu mergi la risc. Sunt 3-4 vitrine cu bauturi, iar in dreptul celor care contin bauturile incluse este pus un afis pe care scrie "ultra all inclusive". Celelalte, care sunt contra cost, nu au afisat acest lucru.

sbacau [09.04.10 15:01:56] »

aha, am inteles..asta chiar nu mi-a trecut prin cap...ms de raspuns

nykorro* [17.04.10 23:58:08] »

alex, as dori si eu o informatie cu privire la parcare. este cu plata? ma intereseaza in mod special pt. nu vreau sa patesc si anul acesta ce am patit anul trecut cand cei de la agentie nu ne-au spus ca este cu plata si cand am ajuns acolo ne-am trezit ca trebuia sa achitam 10 leva pe zi!!! (ma refer la PARK HOTEL GOLDEN BEACH).

alex1968 [18.04.10 00:02:54] »

@nykorro, eu am fost cu autocarul, asa ca o informatie 100% sigura nu-ti pot da. Pot sa-ti spun doar ca am auzit, intamplator, de la cateva persoane ca parcarea este gratuita. Poate insa iti raspunde pe forum cineva mai competent din punctul asta de vedere.

nykorro* [18.04.10 01:16:24] »

Multumesc mult, Alex. Oricum mi-ai fost de mare ajutor. M-am hotarat unde voi petrece concediul in acesta vara. La ASTERA, se stie!

alex1968 [18.04.10 01:31:37] »

Sunt convinsa ca o sa te simti exceptional acolo. Iti doresc un concediu minunat.

nykorro* [18.04.10 01:35:14] »

La fel si tie.Promit sa vin cu cat mai multe poze.Pup.

libertango [18.04.10 14:17:39] »

nykorro, dar la park golden beach cum a fost anul trecut? Ma intereseaza ca ma duc si eu la vara..

VIO [07.03.11 09:48:26] »

Buna,

Revin si eu pe acest segment Bulgaria la acest hotel cu o problema care sincer imi da batai de cap pt ca... am citit pe situl agentiei in oferta de pasti ceva de genul:

Servicii incluse:

- mic dejun, pranz si cina regim buffet;

- cafea, ceai, apa minerala, sucuri; bauturi alcoolice si non alcoolice de provenienta locala si unele de import; vin la carafe si bere draft in lobby- bar (10:30-17:00)

- cafea si gustari (16:00-17:00)

- seri tematice: Mediteraneana; Asiatica; Tex- Mex; Bulgara;

Animatie: petrecere cu DJ; spectacol folkloric; animatie pentru copii;

- bautura de intampinare; tenis de masa; billiard; internet wireless in lobby parcare pazita

- Spa- piscina interioara, sauna, solar, fitness;

- taxa de statiune.

Deci nelamurirea mea este ....de ce bauturile sunt pana la ora 17.00 sau am inteles eu anapoda... iar masa de pasti festiva exista?? ... cum am avut in alti ani in alta parte..? ... pt ca imi este neclar? ... am sa sun la agentie sa vad... dar eram curioasa ce a-ti gasit voi acolo concret de PASTI oameni buni... pana la urma asta conteaza... ok... si mai am ceva de intrebat daca sunt locuri de parcare si cat costa?? ...

alex1968 [07.03.11 10:05:10] »

Buna Vio,

Cand am fost eu anul trecut de Paste bauturile (inclusiv cafea) la lobby bar erau pana la ora 23. Sincer, cred ca este o greseala in ceea ce scrie pe site-ul agentiei prin care vrei tu sa mergi. Noi anul trecut nu am avut seri tematice, iar animatia s-a rezumat la un spectacol mic pentru copii (deci nu am avut niciun spectacol folcloric) si o tombola. Nici "bautura de intampinare" nu a fost, dar nu cred ca asta este vreo problema. Masa festiva a constat in faptul ca ne-au servit la intrarea in restaurant cu oua rosii (atentie: in dimineata de Paste nu au fost oua rosii, ci doar la pranz), si friptura de miel. Dar, una peste alta, pot sa te asigur ca este un hotel excelent si sunt convinsa ca te vei simti bine.

VIO [07.03.11 10:26:29] »

Buna alex1968,

Mercic pt detalii... asa gandesc si eu ca undeva este o greseala, eu am trimis azi pe mail sa fac rezervarile pt hotel de pasti, iar in ceea ce priveste hotelul este ok... il stiu am vizitat NISIPURILE DE AUR, cand am fost in ALBENA in 2007 de PASTI... nu am intrat in hotel ci doar am vazut exteriorul dar am amici care au filmat inauntrul sau pt ca si-au dorit sa vada cum este in interior pt sejurul de vara si am vazut ca este ok...

Deci pana la urma este jumate din ceea ce se spune, nu a-ti avut seara folclorica si oare petrecerea cu DJ va fi? ... sunt curioasa pt ca am in grupul nostru cateva persoane interesate de aspectul asta, iar night clubul cum este?? ... ai intrat acolo... ce preturi sunt, pt ca banuiesc consumatia se plateste... nu are in ultra all inclus probabil... ??? vreau sa stiu??? ... imi poate raspunde cineva???

acapulco, alex1968, eklor, libertango, magdalena, nykorro*, sbacau, VIO
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: