ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2017
ÎNSCRIS: 15.07.17
JUL-2017

Concediu Zakynthos - Astir Palas

Buna ziua,

Am fost in perioada 2-9 iulie anul acest cazat la Astir Palas 4 stele, sejur all inclusive.

- hotelul este situat pe plaja,

- piscina proprie, cu un bar langa piscina la care se platese consumatia. Pentru varianta free trebuie mers 100 m la barul Astir Beach. Se poate comanda acolo si mancare gen pizza, sanwichuri, etc. Piscina are cam 1.6m in zona cea mai adanca si are si o zona separata pentru copii. Accesul la sezlongurile pntru piscina este gratis... nu era marea aglomeratie acolo deoarece avand in vedere ca sa platea consumatia la bar multi preferau sa mearca la Astir Beach. Am fost si noi vreo 2 zile din 7 acolo.

- apa super curata si puteai sa mergi 15-20 metri pana sa ajunga la adancimea de 1 metru.

- nisipul fin, fara pietre

- camera nu foarte spatioasa, aer conditionat, ne-au pus un pat mare si unul mic pentru ca eram cu un copiul de 6 ani. Camera are pe jos gresie, probabil le este mai usor la curatenie. Nu aveau uscator de par (must have pentru 4 stele totusi), dulapurile nu aveau rafturi, doar umerase, iar mobilierul avea un aer destul de vechi. Dar oricum nu am sta foarte mult in camera ziua asa ca a fost ok. Aveau si frigider dar trebuia platit 2 Euro ca sa il folosesti, si un televizor mic - pe care oricum nu l-am foslosit. Curatenia se face zilnic.

- Laganas - statiunea unde este hotelul, este cunoscuta ca fiind preponderent ocupata de persoane tinere... am avut in vreo 2 nopti niste vecini care au facut ceva galagie dar in limite acceptabile. Camera era cu vedere la mare si la piscina... si mai faceau baie noaptea desi era interzis... dar nu s-a luat nimeni de ei.

- Mancarea gustoasa, nu foarte variata dar ok... aveai de unde alege. Partea de lichide de la restaurant a constituit din punctul nostru de vedere un minus... apa cred ca era ca era din retea si nu avea un gust bun (noi luam apa plata la masa), sucurile destul de bombe... mai ales pentru copii... se simtea gustul de aspartan, iar vinul nu de o calitatea prea buna. Ramanea berea care era la fel cu cea servita la barul de la piscine.

Laganas-ul ca si oras era destul de murdar... in sensul ca nu aveai cosuri de gunoi si in anumite zone nu ajungeau cei de la salubritate sa ridice gunoaiele, multe zone de distractie in "centru", magazine de suveniruri, cluburi pe plaja, etc... raiul pentru tineri :)

Zakintos-ul ca si insula are multe zone care merita vizitate... sunt peste tot agentii care organizeaza excursii cu vaporul barca, poti inchiria masina, ATV, scuter - am inchiriat o masina o zi, si in alta zi am fost cu vaporul

Trimis de cosminl in 15.07.17 11:56:41
Validat / Publicat: 15.07.17 13:24:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos, Paralia

VIZUALIZĂRI: 2641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.07.17 13:24:26]

@cosminl: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=79206

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Astir Palace Hotel [Laganas], ZAKYNTHOS" (deja existentă pe sait)

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [15.07.17 14:15:03]

Ma îndoiesc ca apa era din rețea pentru ca in insulele ionice in general, apa din rețea se folosește doar pentru spălat. Noi n-am știut lucrul acesta si in prima zi nu înțelegeam de e cafeaua sarata. Nu ne-am îmbolnăvit, dar nici n-am mai folosit-o decât la dus.

almona
    Alte impresii din această RUBRICĂAstir Palace Hotel: