ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2017
ÎNSCRIS: 29.08.09
JUN-2017

Excelent!

Salutare!

Am fost si acolo, am fost intr-un final in Lefkada! Sincer, oricat as incerca sa gasesc cuvintele potrivite, nu am cum sa reusesc sa exprim ce am simtit acolo, stare de spirit, atmosfera, relax, ridicate la un alt nivel.

Voi incerca sa ma rezum printr-o serie de poze, in opinia mea relevante si bune chiar de printat, pentru a marca cumva experienta.

Cu ajutorul AFA Travel ne-am organizat din timp si am bifat cazarea la Ponti Beach Hotel. Am fost 3 cupluri, 2 masini, am innoptat la Salonic (review separat), mic dejun, urcat Egnatia-Odos, iar pe insula am ajuns undeva in jurul orei 14. Conform rezervarii, aveam 2 camere SW si 1 camera MW. Am facut o sedinta spontana inainte de a cobori scarile din parcare, inspre receptie si am stabilit ca merita incercat sa discutam posibilitatea de a suplimenta si a 3-a camera spre SW.

•Cazare mai rapida decat ne asteptam, fara comentarii din partea managerului, cu mentiunea din start daca se poate, se poate. S-a uitat in evidente si gata, am primit cele 3 camere cu SW si alaturate (+).

•Camerele cu suprafata nici mica, nici prea mare, noi am avut si un pat suplimentar (+)

•Curatenie in fiecare zi, AC functional si ok (inclus in pret), TV nu am folosit, liniste in general, lenjerie si prosoape schimbate (cand a fost cazul), frigider cu gheata si chicineta (+).

•Mic dejun ok, se incerca o diversificare minora (ca sa nu para zi de zi acelasi, mai schimbau o placinta, un bacon, etc) (+)

•Parcarile au fost detaliate aici (una jos, una langa corpurile noi si una sus pe drumul catre Porto Katsiki), nu mai insist. In perioada in care am fost noi, daca te intorceai dupa ora 21.00 nu prea mai gaseai, dar la capitolul improvizatie, noi stam foarte bine, deci nu a fost mare stress. Ar mai fi de mentionat caracterul unor specimene (ce credeti, chiar erau romani - B, TM) pe care nu-i interesa faptul ca locurile de parcare de sus erau totusi calculate la un nivel acceptabil (cat sa incapa 2 masini intr-un pavilion) si pur si simplu parcau masinile intr-un stil caracteristic (ocupau cu 1 masina 2 locuri). Culmea, s-a intamplat aproximativ in fiecare seara, masini diferite (probabil se razbunau sau ceva de genul, ei intre ei)

•Pentru carcotasi pot exista si ceva minusuri (tine de gusturi si perceptie): la dus se cam simtea miros neplacut (poate ca din cauza faptului ca eram la parter?!), mai veneau ceva insecte in vizita (tot din cauza parterului), asa-zisele trepete de urcat la intoarcerea de la plaja (noi le-am considerat bine-venite /sport); am avut un singur uscator de prosoape la 3 camere; lipsa consumabile (au fost 2 amarate la inceput si dupa a fost nevoie sa ne cumparam noi… oricum nu ne-am intalnit nicioadata cu camerista).

•Noi am stat in corpul din stanga de tot (cum te uiti la hotel de pe plaja), am inteles/vazut ca celelalte corpuri arata mai bine la interior (mobilier, finisaje, facilitati) dar din cate stiu, sunt si mai scumpe. Avand in vedere ca plecam dimineata dupa mic-dejun in jur de pra 08.30 si ne intorceam la 21-22.00, pentru noi a fost perfect ce am ales!

Per total, raport calitate/pret excelent, privelistea de la micul-dejun absolut fantastica, servicii ok (ne-au dat toate indicatiile posibile, ne-au recomandat ce sa facem, unde sa mergem, sa inchiriem barca, etc). Poate am omis cate ceva, ma intrebati si actualizam informatiile cat mai adecvat!

Concedii placute!

Trimis de callmevaly in 13.07.17 21:40:10
Validat / Publicat: 13.07.17 23:10:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Kassandra, Riviera

VIZUALIZĂRI: 3911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (callmevaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 agiofili beach

eliana77 [14.07.17 08:59:12] »

Imi poti spune te rog impresia ta despre croaziera cu Macedonia Palace? Crezi ca merita experienta o zi de concediu? Citesc pareri contradictorii si una proaspata n-ar strica

callmevaly [14.07.17 10:05:53] »

Voi incerca sa fac un review separat pentru croaziera, ca si update 2017 (voi pune linkul aici), cu detaliile aferente. Problema ar fi ca nu am termeni de comparatie si implicit nu pot recomanda concret.

Din perceptia mea, ei concureaza cu Nidri Star (au 3 vase) si Odyseea (probabil mai sunt si altii). Am vazut ca toti organizeaza si white party seara, probabil preturile sunt usor variabile in intervalul 15-25 euro/persoana (cu mancare/fara), etc. Revin cu link-ul (dupa aprobarea web).

teona [14.07.17 11:48:35] »

Urmaresc cu interes evolutia acestui hotel, deoarece in 2014 si noi am stat la el. Nu erau review-uri despre el in acea vreme si am mers un pic la risc. Chiar in acel an au inceput sa modernizeze hotelul, vad ca voi ati stat intr-o astfel de camera. Noi am locuit langa piscina, avand o camera nemodernizata dar cu strictul necesar, cu o terasa imensa si cu o vedere superba la mare. Se mai organizeaza seri grecesti, o data pe saptamana? Mi se pare ca face o echipa manageriala foarte buna, tanara familie care conduce hotelul.

callmevaly [14.07.17 12:36:33] »

In perioada in care am fost noi (duminica/duminica) nu am prins nici o seara greceasca, nu am fost informati, nu am vazut afise.

Mai mult, ne-am interesat expres de acest aspect iar managerul ne-a recomandat initial taverna de mai sus (200 m pe drum in sus) iar ulterior cand i-am zis ca vreau ceva original, s-a gandit mai bine si ne-a trimis in Nidri, la un prieten - terasa Symposium. Am facut rezervare cu 2 seri inainte, am ajuns la ora 20.15 iar restul a fost o poveste: muzica buna, dansuri, spart farfurii, discutat cu dansatorii, etc. Interesant faptul este ca acestia au recunoscut ca seara greceasca la care am participat are o tenta absolut comercial/turistica, iar originalul se gaseste doar in afara sezonului, in anumite parti ale insulei/ probabil in compania localnicilor.

Oricum ar fi, eu zic ca merita experienta!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.07.17 16:59:10] »

@eliana77: indiferent pentru care vas optezi, croaziera isi merita bănutii până la ultimul cent! Eu zic asa: fă o plimbare seara prin port, navele fiind ancorate si cere permisiunea sa le vizitezi! Apoi hotărăsti in consecinta, in raport cu ceea ce ai vazut si in raport cu pretul negociat! ????

Eu am ales sa merg cu Makedonia Palace nu doar din aceste doua considerente, ci si pentru faptul ca avea scara de coborare care era foarte utila pentru Porto Katsiki! De pe celelalte era cam cu salt, ori de la o anume vârstă...

Alegerea insa este doar a ta, ceea ce am vrut sa punctez este ca merita si iar merita!

eliana77 [14.07.17 20:53:14] »

@maria55: Multumesc mult tuturor! In cateva ore am plecat spre Greeceeeeeeeeeeeeee!!!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.07.17 21:45:00] »

@eliana77: wow, drum bun si vacanta de vis! Asteptam impresii!

callmevaly, eliana77, maria55, teona
    Alte impresii din această RUBRICĂPonti Beach Hotel [Ponti]: