ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2017
DIN: Targu Mures
ÎNSCRIS: 10.07.17
JUN-2017

Concediu reusit

Doresc sa impartesesc cateva impresii din concediului petrecut la Hotelul Grand Prestige din Side.

Plecare: am plecat de la Cluj-Napoca si am avut noroc de un zbor usor, mai ales ca juniorul era la primul zbor cu avionul.

Sosire: in aeroportul din Antalia, lume multa. Aterizase-ra cel putin trei avioave si am stat la o coada lunga la punctele de verificare a pasapoartelor (cam o ora). A urmat asteptarea dupa bagaje (30 minute). In sfarsit am iesit din aeroport si de aici viata e mai usoara deoarece intra ghizii in actiune, ne-au directionat catre autobuz, ne-au verificat cazarile si s-au ocupat (prin intermediul soferilor) de bagaje. A urmat drumul pana la hotel, cam 90 de minute. Ajunsi la hotel, cazarea s-a rezolvat repede si in nici 15 minute eram in camera.

Camera: curata, baia ok cu mici semne de utilizare, balconul destul de mare (cu masa si scaune de plastic) cu vedere spre parc. Decizia de a lua o camera cu vedere catre parc a fost foarte buna, deoarece soarele bate doar dimineata si nu am avut nevoie de utilizarea aerului conditionat decat foarte rar. In afara de acest avantaj, cei 3 pauni care se plimbau liberi prin parc ne asigurau trezirea in fiecare dimineata.

Restaurantul: cu o organizare ciudata. Puteai cobora cu liftul sau pe scari si intrai intr-o sala unde erau servite majoritatea tipurilor de mancare, Din aceasta sala aveai trei posibilitati: sa iesi pe terasa principala, sa treci intr-o alta sala sau sa iesi pe o a doua terasa acoperita cu vegetatie. Pe plaja exista un bar cu bauturi (aceleasi ca si in restaurant si o zona unde se preparau doar cateva tipuri de mancare.

Mancarea: Aici nu are rost sa ma exprim pe larg, deoarece fiecare interpreteaza in functie de gusturile pe care le are. Cu toate ca mi-am propus sa gust din fiecare tip de mancare, in 6 zile nu am reusit. Cina este si mai bogata, se prepara gratare (separat peste, separat alte carnuri) + alte specialitati turcesti. Fructe destule de multe dar fara nimic extra. O surpriza neplacuta: inghetata si sucurile naturale erau contra cost.

Bauturile: Sucurile erau din praf, cafeaua era ness, apa la 0,5 l avea un gust ok. Atat in barul hotelului cat si la pool bar puteai cere coctail din Gin, Vodca si Rakia (bautura turceasca), cafea turceasca, ceaiuri. Acestea erau incluse. Restul contra cost.

Plaja: sunt de parcurs pana la plaja cateva sute de metrii pe langa un lac. Hotelul are plaja proprie organizata in doua randuri. Nu sunt umbrele, este o structura metalica care "asigura umbra". Intotdeauna au fost locuri, indiferent la ce ora soseai. Nisipul ok dar inainte de intrare in mare exista o fasie de 6-8 metri cu pietris. Odata ce ai ajuns in mare, apa foarte curata in schimb, intrarea era abrupta. Valuri mici, dimineata aveai senzatia ca esti pe malul unui lac.

Piscinele: 3 la numar, apa curata si calda, aveau si 3 tobogane la care programul se respecta.

Personalul: stie doar turca si rusa (90% din turisti erau rusi) am incercat si engleza si germana dar fara mult succes. Oricum erau binevoitori si te serveau cu ce le cereai.

Cumparaturi: in jurul hotelului sunt magazine dar bazarul din portul Side e excelent. Se ajunge usor cu autobuzul, care are statia finala la cam 1 km de bazar.

Intoarcerea acasa: inainte cu o seara aflai la ce ora trebuie sa soseasca autobuzul. Organizarea si transportul a fost ok, nu s-a intarziat iar ghizii ne-au insotit in aeroport pana cand am predat bagajele.

Concluzie finala: uitati de "problemele" din Turcia, nu se simte nimic, nu am vazut politie in exces sau alte povesti pe care le-am auzit. Noua ne-a placut si sigur vom reveni.

Trimis de barabasstefan22 in 13.07.17 21:29:22
Validat / Publicat: 13.07.17 23:04:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (barabasstefan22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[13.07.17 22:45:17]

@barabasstefan22: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

----

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 01&ridAnt=79161

----

[13.07.17 23:05:23]