Descoperă Ulcinj

DIN Floreşti [CJ]
înscris/ă în 11.07.17
JUL-2017

India Europei este Ulcinj

Am sperat la o vacanta pe masura celor avute in Grecia, Croatia sau Italia, asta bazandu-ma si pe impresiile citite despre Ulcinj.

In fapt, a fost un DEZASTRU: orasul vechi, partea unde am stat, prezinta constructii relativ noi asamblate in mahalale cu aroma indiana cocotate pe stanci, legate intre ele prin, drumuri serpuite de 2m latime (cu circulatie in ambele sensuri), haos general pe toate drumurile, pericol permanent de tepuiala din partea taximetristilor, maldare de gunoaie neridicate.

Pentru a te deplasa cu masina, ai nevoie de mult noroc pentru a ajunge cu bine unde doresti, pentru ca, in principiu, nimeni nu respecta nici o regula de circulatie cunoscuta. Asta in conditiile in care aglomeratia de pe drumuri este infernala si cuprinde deopotriva masini, pedestrii, scutere, comercianti, gunoaie sau tarabe. Nu exista posibilitatea de a gasi o adresa, pentru ca nu veti gasi indicatoare, placute cu numele strazii sau numarul casei.

Faleza minuscula este punctul terminus al deplasarii hoardelor de lume galagioasa, pestrita si in general prost crescut si lipsita de orice urma de politete.

Aici e plin de baruri si restaurante de toate modelele, unde meniurile contin invariabil feluri banale, gen snitel si cartofi prajiti, pizza, mititei locali (cevapcici), kebap sau salate de rosii (oribile) si castraveti flescaiti sau amari, dupa caz. Supele contin invariabil o baza din Vegeta in care se scufunda cateva bucatele minuscule de carne de peste sau pui. Preturile pentru aceste bunatati variaza intre 5 si 10 euro portia. Berea costa 2-3 euro si se prefera cea locala, modesta calitativ.

Exista si localuri care servesc peste si fructe de mare, la preturi incepand cu 10 euro. In general, chelnerii vorbesc engleza si se poarta cuviincios, dar am gasit si exceptii.

Nu am gasit decat un singur restaurant dotat cu aer conditionat, desi caldura este ucigatoare, zi si noapte. Despre ventilatoare cu apa sau alte sisteme similare nu are rost sa pomenesc, lipsesc total. Pana catre ora 1 noaptea, rasuna la volum ridicat bine ritmuri orientale cu muzica live gen manele.

Poate din intamplare, nu stiu, curentul a cazut in toata zona cam 45 de minute, 3 zile la rand.

Nu odata am vazut circuland fara probleme masini fara numere de inmatriculare sau cu acestea acoperite.

Partea noua de oras are, in mare, aceleasi caracteristici cu partea veche, doar ca aici drumurile sunt de latime normala si plate, tipice zonelor de campie. Sensurile sunt despartite de siruri lungi de palmieri uscati, fara nici o frunza, fapt normal, tinand cont de faptul ca nu sunt udati niciodata.

Exista cateva supermarketuri, unde nivelul general al preturilor mi s-a parut cam cu 35% mai mare decat la noi, dar exista si produse mult mai scumpe.

Sigur ca trebuie sa recunosc ca Velika Plaza, aflata la 4-9 km spre sud, are plajele superbe, cu nisip fin si apa curata si calda, cu beach baruri si sezlonguri cu umbrele (cam mici). Pacat, insa, ca aleile de la sosea la plaje sunt neingrijite, oferind un spectacol dezolant.

In speranta ca ceea ce v-am descris va va folosi in luarea deciziei vizitarii Ulcinjului, inchei impartasindu-va decizia mea:nu voi mai calca pe acolo niciodata.

Impresii încărcate de horatiu1234 in 13.07.2017 08:32:16

Validat / Publicat: 13.07.17 10:54:23

• A fost prima sa vizită/vacanţă în MUNTENEGRU
  • Alte destinații turistice prin care a fost: ITALIA, GRECIA, FRANTA, CROATIA, UNGARIA, SLOVENIA, AUSTRIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (horatiu1234); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 7 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de horatiu1234? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[13.07.17 08:40:49]

@horatiu1234: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 83&ridAnt=79139

... partea unde am stat...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- zlatna
[13.07.17 11:25:33]

@horatiu1234: Când am fost în Muntenegru, în 2015, am vizitat pentru câteva ore şi Ulcinjul. Într-adevăr oraşul este foarte aglomerat, cu greu am găsit un loc de parcare în centru. În rest mie mi-a plăcut oraşul, am vizitat cetatea, am fost pe plajă.

Am mâncat la un restaurant aflat aproape de cetate, cu terasă, mâncarea a fost bună şi destul de ieftină.

Toate cele bune.

- Nicu
[13.07.17 16:08:24]

Am fost de mai multe ori la Ulcinj in general pentru baie si plaja, de citeva ori am fost cazat chiar la 50 de metrii de plaja aia minuscula cum spuneti si a fost foarte bine, pe urma am avut cazarea in zona cealalta unde plaja e cea mai mare adica 12 km cu nisip fin si intrare lina in mare.

De acord cu decizia dumneavoastra de a nu mai merge acolo dar asta nu inseamna ca nu merita vizitata zona aia.

Poate alta ar fi fost parerea daca ati fi fost cazat in zona cealalta.

Ultima data de la Ulcinj am plecat la mare in cealalta tara unde e si mai si ca la Ulcinj si sunt tot musulmani dar stiam ce voi gasii acolo.

Muntenegru o tara foarte mica cit doua judete de la noi dar cu zone foarte diferite - in sud in zona Ulcinj e ceva si in nord in zona Kotor e total diferit.

In sud plaja lunga cu nisip fin, in nord zone de plaja la ponton de beton.

In sud mai ieftin, in nord mai scump.

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos