ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2017
ÎNSCRIS: 17.08.15
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Drumul Bucuresti - Thassos si retur - iunie 2017

In luna iunie din acest an, am plecat intr-o scurta vacanta in frumoasa insula Thassos. Traseul pe care l-am urmat a fost Bucuresti - Ruse -Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Dimitrovgrad - Haskovo -Kardzali - Makaza - Komotini - Keramoti - Thassos.

Pentru navigarea pe internet am folosit aplicatia Sygic Car Navigation, care ne-a indicat exact traseul mentionat mai sus.

Din Bucuresti pana la intrarea in Grecia sunt aproximativ 450 km. Am iesit din tara prin punctul de frontiera de la Giurgiu - Ruse. La Ruse ne-am oprit putin pentru a cumpara vigneta de Bulgaria de la tonetele de pe marginea strazii, imediat dupa trecerea frontierei.

Ne-am continuat drumul prin Bulgaria spre Veliko Tarnovo (E85) si de aici spre Gurkovo - Nikolaevo - Stara Zagora - Dimitrovgrad - Haskovo- Kardzhali - Kirkovo - Makaza.

La punctul de frontiera Makaza a fost o coada de 1 km si am asteptat o ora pana sa trecem granita. Dupa intrarea in Grecia, am urmat drumul spre Keramoti (Makaza - Komotini - Chrysoupoli - Keramoti) de unde urma sa luam ferryboat-ul spre Thassos. Drumul din Grecia este pe autostrada si este foarte bun, distanta de parcurs este de aproximativ 110 km.

Din Keramoti spre insula Thassos erau ferryboat-uri din 30 in 30 de minute, asa ca nu am asteptat prea mult. Taxa a fost de 20 euro pentru masina, 3.5 euro pentru adult si 1.5 euro pentru copil si trecerea cu ferryboat-ul a durat cam 30 de minute.

La intoarcere, am urmat acelasi traseu. Ar mai fi de mentionat ca ne-am oprit pentru alimentare cu motorina in Bulgaria in localitatea Kardzali unde este in OMV mai mare in care se opresc multi romani.

Trimis de Anda_M in 12.07.17 23:29:32
Validat / Publicat: 13.07.17 10:23:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anda_M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Sorin Dum. [15.07.17 22:00:46] »

Buna seara! Pretul la ferry pt Thassos este doar dus? sau dus - intors?

Anda_M [16.07.17 14:47:24] »

@Sorin Dum. : Pretul pentru ferryboat este doar dus.

vionutv [30.08.18 18:12:18] »

salut! gasesc un partener de drum spre thassos, pt data de 3.09.18?

Anda_M, ional, Sorin Dum., vionutv
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: