ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2017
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.05.11
JUN-2017

Alykanas, vacanță liniștită și relaxantă

Zakinthos este o insulă pe care mi-am dorit demult s-o vizitez, în primul rând pentru că-mi plac insulele ionice, toate, chiar dacă mai văzusem doar Corfu. Aș fi vrut Lefkada, dar in acest an s-a arătat să fie Zakinthos.

O insulă preferată de Artemis și Apollo, loc de popas pentru Ulisse în lunga sa călătorie, dar și tinut al poeților greci Solomos și Kalvos, nu putea decât să-mi trezească interesul. Și dacă adaug la toate astea imaginile superbe cu insula, este de înțeles opțiunea mea pentru încă o vacanță în Grecia mult iubită.

Am găsit o ofertă pentru 21 iunie, 7 nopți, zbor cu avionul, hotel 3*, cu mic dejun, la 325 euro de persoană. Consider că a fost un preț rezonabil. Mi-au plăcut și orele de zbor: decolare din București la orele 11:30, iar din Zakinthos la 19:40, astfel că am prins 8 zile de care să ne bucurăm.

Cazarea la Hotel Letsos, despre care voi scrie un review separat.

Despre Zakinthos citisem multe, m-am documentat despre ceea ce puteam vizita, astfel ca sejurul să nu fie doar o dulce leneveală la plajă.

Prima zi a fost dedicată descoperirii stațiunii. Cum citisem pe AFA că în Zakinthos vin mulți tineri pentru distracție și că alegând o stațiune mare riști să nu te poți odihni, am ales cu bună știință un loc liniștit la malul mării.

Despre Alykanas am citit destul de puțin, dar am înregistrat faptul că e o stațiune mică și liniștită. Și așa este, liniștită, cel puțin în perioada 21-28 iunie, deci în extrasezon.

Așezată într-un golf, Alykies/ Alykon, în Nord-Estul insulei, stațiunea este formată dintr-o stradă lungă și câteva paralele, scurte, ce duc la mare. De-a lungul străzii, de-o parte și de alta, se găsesc magazine, taverne, agenții de turism ce vin cu aceleași oferte ca și cele ale agenției tur- operatoare partenere, dar cu prețuri mai mici.

În magazine, găsești de toate. N-am văzut blănuri și pielărie ca în Paralia Katerini, unde este polul shoppingului turistic grecesc! Dar se găsesc bijuterii din argint la prețuri bune, plus o multitudine de suveniruri ce au ca vedetă celebra Caretta-Caretta, țestoasa - mascotă a insulei. Magazinele sunt deschise până târziu, cred că unele non-stop, puternic luminate, cu ușile larg deschise și cu un personal amabil. La taverne, cunoscuta practică din Grecia:„ Veniți și mâncați la noi, „Vă oferim din partea casei... ” sau „Azi avem ofertă la moussaca”etc, etc... Pentru o stațiune atât de mică, numărul tavernelor este foarte mare. Numai vis-a-vis de hotelul în care am stat, erau două, lipite una de alta. Majoritatea afișau un meniu grecesc, dar am văzut și o tavernă cu specific indian, mexican, chinezesc, decorată cu lampioane și statuete.

Seara, o plimbare pe singura strada era plăcută și în siguranță. Nimic spectaculos ca arhitectură, clădiri cu un nivel, două, hoteluri mai bune la malul mării , ce am văzut eu.

Plaja din Alykanas este punctul forte al stațiunii. O plajă cu nisip fin, foarte fin și cu o intrare lină în apă pe o distanță mare de la țărm. Sunt hoteluri foarte aproape de mare care au șezlongurile lor, probabil plaja hotelului, dar trecând de zona respectivă, pe care am folosit-o doar ca zonă de tranzit spre mare, se găseau șezlonguri la liber. N-aș putea spune că în zona „liberă” plaja e curată, nu prea e, dar nu e aglomerată. Se pot închiria șalupe, skyjeturi, bărcuțe, am văzut un asemenea centru, se face și parasailing pentru cei dornici și curajoși.

Pe plajă mai vin din când în când tineri din Bangladesh, vânzători ambulanți de brățări, mărgele și... ceasuri Rollex (!)... Dar nu te agasau cu oferta lor.

Soarele apunea la 8:44 P. M, și imaginea era spectaculoasă. Încet, încet dispărea după culmile munților, o lumină difuză colora cerul ca într-o pictură impresionistă. Tărmurile Kefaloniei, insula vecină, vizibilă de pe plajă, se estompau și ele și liniștea înserării cuprindea plaja. O luam agale spre hotel, aflat la cca 150 m, treceam pe lângă ziduri acoperite de leandri și bouganvillea, pe lângă stația de trăsuri decorate cu flori, taxiuri pentru turiștii ce doreau o plimbare mai altfel prin stațiune. Doi ponei așteptau cuminți să plimbe niște copii. Erau toropiți de căldură, docili, se lăsau mângâiați și fotografiați, biete animale aflate la locul de muncă. Mie mi-au stârnit compasiune.

Seara, stațiunea este plină de lumină și de viață, fără a fi însă gălăgioasă. Într-o singură noapte, ultima, un grup de tineri englezi, sosiți în acea zi, au făcut un concurs de Karaoke la pool barul hotelului, dar cum la orele 12 noaptea s-a dat stingerea, și ei au fot nevoiți să se odihnească, iar noi la fel.

Apoape de Alykanas, cam la 1Km, se află stațiunea Alykes. Cele două sunt despărțite de râul Skourtis, iar plaja din Alykes este o continuare a celei din Alykanas.

Aykanas este situată mai aproape de principalele locuri de vizitat, de celebra plajă Navagio, de portul St. Nicolas, de Peșterile Albastre și Cap Skinari, cel mai nordic punct al insulei. Se pot face excursii separate în aceste locuri sau una mai completă într-un tur al insulei. Distanța de 15 Km până în capitala insulei se parcurge cu autobuz local pentru 1,80 euro pe sens, în aproximativ 20 minute. Autobuzele au orarul afișat, la trei ore distanță între plecări, dar întârzie, cel puțin 15 minute. Sau poate a fost doar o întâmplare... În stațiune predominau ca turiști englezii urmați de polonezi , români mai puțini.

În concluzie, dacă doriți un sejur relaxant în Zakinthos, alegeți Alykanas, o stațiune liniștită, mică, cu o plajă bună și un apus de soare incredibil!

Trimis de Rodel in 12.07.17 16:18:39
Validat / Publicat: 12.07.17 20:21:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Soarele se pregătește de culcare.

[12.07.17 18:16:43]

Mutat în rubrica "Descoperă Alykanas, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[12.07.17 21:15:49]

@Rodel: Vai ce-mi place!!! Satul ăsta pare exact pe gustul meu. MUlțumesc de recomandare, voi ține cont de ea- poate la anul.

[12.07.17 21:31:21]

@Carmen Ion: Într-adevăr, Alykanas este un sat stațiune, așa cum sunt multe în Grecia. Poate pare plictisitor, dar e un loc liniștit în care eu m-am simțit bine.

elviramvio
[12.07.17 22:56:58]

@Rodel:

Un loc pe care si eu il trec pe lista proprie.

dalumian
[13.07.17 10:49:34]

Super!

Tot caut o alternativa la Thassos și parcă ușor, ușor încep sa găsesc "rezolvari".

Ăsta pare a fi una dintre ele.

[13.07.17 11:20:38]

Dana2008
[13.07.17 12:41:57]

Felicitari pentru articol!

L-am trecut la favorite pentru ca ma intereseaza sa ajung pe aceasta insula si totodata sa ma bucur de o plaja linistita.

Intr-adevar, apusurile pe mare in Grecia sunt spectaculoase!

Daca mai ai si o plaja cu nisip fin, si paja Navagio in apropiere, conditiile pentru un sejur reusit sunt in mare parte indeplinite.

Calatorii placute!

[13.07.17 12:58:11]

@Dana2008: Mulțumesc! Îți urez să-ți îndeplinești dorința!

[13.07.17 13:01:48]

@webmaster: Mulțumesc pentru apreciere!

[13.07.17 13:05:39]

@dalumian: Thasos este o insulă frumoasă, dar trebuie încercat și altceva, Grecia având multe de oferit.

Vă urez alegeri bune pentru o vacanță relaxantă!

crismis
[14.07.17 07:37:25]

@Rodel: Vai, ce de amintiri mi-ai starnit!

Si noi am vrut sa fugim de zgomotosul si cosmopolitul Laganas si am cautat ceva mai pasnic, mai ales ca la vremea aceea copiii erau micuti. Am descoperit Alykes, am petrecut 10 zile minunate pe insula si, daca ar mai fi fost, tot ar mai fi trebuit... Cand am plecat, am jurat ca vara viitoare ne va gasi tot acolo, dar pe urma am realizat ca sunt atatea locuri la cel putin la fel de frumoase ce ne asteapta sa le descoperim!

Multe vacante faine iti doresc si tie!

[14.07.17 09:06:26]

@crismis: Am ajuns si in Alykes, mi-a placut. Nici mie nu-mi plac locurile aglomerate, cosmopolite. Vacanta pentru mine inseamna relaxare, si Alykanas a raspuns perfect preferintelor mele.

[15.07.17 19:18:37]

@Rodel: Cred ca astfel de locuri fac concediul nostru unul deosebit. Doar citindu-l am avut senzatia de relaxare, senzatie pe care am avut-o si prin pozele atasate.

Locuri linistite, o apa limpede precum cristalul si un apus de soare cat sa te lase fara glas este ceea ce simti ca te incarca cu energie.

Felicitari, votat cu mare placere.

maryka
[15.07.17 19:56:47]

Am citit cu mare plăcere despre acest loc, a fost prima vizită în Grecia, prima insulă vizitată, Alykanas fiind locul unde am fost cazați. Am revăzut plaja cu nisip, am retrăit amintiri, poate că e timpul pentru o nouă vacanță în Zakinthos, doar au trecut mai bine de 7 ani. Noi am stat la intrarea în Alykanas dinspre partea opusă la Danny's Hotel, unde ne-am simțit foarte bine. Mulțumesc frumos pentru acestă frumoasă aducere aminte. Călătorii frumoase pe mai departe!

flaviana77
[07.08.17 12:17:40]

mi-a placut cum ai scris si mi-a placut si locul respectiv, este exact pe gustul meu si daca marea este curata si apa nu este adanca, e perfect.

crismis
[07.08.17 15:24:38]

@flaviana77: Marea este curata si apa nu este adanca! Garantez!

[07.08.17 17:18:21]

@flaviana77: Multumesc pentru vizita si apreciere! Un loc frumos, linistit pe care-l recomand.

[07.08.17 17:24:59]

@mishu:Mă bucur că ti-am indus prin impresiile mele senzatia de relaxare. Asta am simtit si eu. Multumesc pentru aprecieri si vot!

[07.08.17 17:32:47]

@maryka: Mă bucur că ti-am redesteptat amintiri frumoase. La mai mult de o lună de la intoarcerea din Zakinthos, încă mai retraiesc zilele frumoase si relaxante ale unei vacante reusite. Nu stiu dacă voi reveni in aceasta insulă, sunt atatea altele care mă asteapta!

ionnee74
[25.02.18 21:37:45]

@Rodel: Si eu am un sejur extrasezon 30 mai 6 iunie,

ma intereseaza daca in Alikanas gasesc masini de închiriat si daca se fac croaziere spre Navagio si Pesteră Albastră din Alikanas.

[25.02.18 22:01:41]

@ionnee74: Se pot închiria mașini, scutere, ATV-uri. Eu n-am închiriat. Sunt agenții de turism în stațiune care organizează croaziere spre Navagio, Peșterile Albastre. Am scris un review despre croaziera pe coasta de Vest a insulei, cu punctul de plecare și sosire Alykanas.

Vă doresc o vacanță frumoasă!

crismis, dalumian, elviramvio, flaviana77, ionnee74, maryka, mishu, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Alykes-Alykanas: