Drumul spre litoralul muntenegrean

JUL-2017
aprox 1000 eu
+ COPII: 2 -- varsta: 8 si 2 ani

Drum SB-MNE: impresii

Recent intorsi din sejurul nostru din MNE incerc sa vin cu cateva impresii/precizari despre drumul pana acolo.

Traseul nostru a fost SB-Lugoj-Tm-Moravita-Vrsac-Bela Crkva-Kovin-autostrada pana la Botocina-Kragujevac-Cacak-Uzice-Zlatibor. (prima zi). Prea multe nu ar fi de zis decat ca in Serbia marcajele sunt rare, distantele apar si mai rar, autostrada e oK (pt cat am mers noi am platit 1.5 eu), iar de la Botocina pana dupa Kragujevac e drum express (2 benzi pe sens separate cu scuar- un cateva portiuni in lucru). Asfatul in general bun, parca in zona Uzice unde este o cariera f mare, asfatul e mai prost.

A doua zi: Zlatibor-Nova Varos-Pripolje-Brodarevo-vama MNE-Bijelo Polje. Aici relieful se schimba, in Serbia incepe o zona mai inalta, un defileu, culminand cu trecerea intre tari cu un sector de chei foarte spectaculos - era doar incalzirea pt ce avea sa urmeze.

Am continuat apoi spre Mojkovac-Kolasin. De aici pana la Duga e portiunea cea mai spectaculoasa/solicitanta a traseului. Mai intati se urca pe versantul unui munte, cu portiuni dublate de cele mai multe ori pe urcari iar mai apoi succesiune de curbe, viaducte, tunele. Aici privelistile ce se deschid spre masivul Durmidor sunt incantatoare (mai putin pt sofer) !

Dupa trecerea de manastirea Moracea se intra in canionul Moracea, bijuteria coroanei pt acest traseu. Greu de trascris in cuvinte ce privelisti se deschid. Absolut superb!

Ulterior traseul ajunge in Podgorita care se ocoleste f elegant pe drumuri largi si fara probleme de orintare. Apoi urmeaza iarasi portiuni f faine: trecerea pe langa lacul Skadal si tunelurile care te duc de partea cealalta a muntelui si mai ales primul contact cu marea.

Noi am continuat traseul de la Bar spre Ulcinj intr-o incantare de viaducte, tunele si mai ales drum ce ofera privelisti fantastice.

Intoarcerea am facut-o in proportie de 95 pe acelasi traseu, intrarea in tara facand-o pe la Oravita si apoi Resita-Caransebes-Hateg-autostrada SB.

Drumul este asa cum scria cineva tot aici, un must do, obositor insa extrem de spectaculos. Practic cateva ore nu faci altceva decat sa te uimeasca locurile prin care treci. Evident mai putin pe sofer care nu are o sarcina chiar asa de usoara. Insa merita. Mult de tot!

Detalii: 2.5 eu tunelul (4.2 KM), fara vignete, fara alte taxe, benzina si in Serbia si in MNE e mai scumpa, panouri de marcaje rare, extrem de rare cele cu distantele. In MNE f multa politie, destul de multe radare (in special zona de coasta), din ce am vazut, nu opresc strainii pt controle de rutina. Soferii din MNE nu semnalizeaza, decat extrem de rar, asa ca mare grija.

Se respecta limitele de viteza (in ambele tari) insa evident ca mai gasesti si "piloti" ce le ignora. Oricum la configuratia drumurilor din MNE, in mare parte nici nu prea ai cum sa depasesti limitele de viteza (cel putin in afara localitatilor).

Cei de scutere si multi pe motoare nu au casti, si mi-am dat seama ca partea asta cu siguranta e mai mult optionala la ei (fara veste de salvare, fara limite de innot in zonele de tranzit ale vaselor...)

Timpii in vama pot fi destul de marii, in special Serbia -MNE (la intoarcere noi am stat cam 1 h, iar prieteni care au fost in Croatia au stat 2.5h) - fiecare cu norocul lui. Timpul pe care l-am facut noi cred ca nu e relevant pentru ca, avant un copil mic cu noi, pauzele sunt mult mai dese si mai uneori mai lungi. Insa media orara pe care o da google maps se apropie destul de mult de realitate.

Ca o concluzie, traseul- fantastic, extraordinar... (completati cu ce superlative vreti), numai nu va grabiti! E chiar unul dintre locurile unde nu trebuie sa fortati!

Impresii încărcate de userbusy in 12.07.2017 15:09:20

Validat / Publicat: 12.07.17 15:50:37

• A fost prima sa vizită/vacanţă în MUNTENEGRU

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (userbusy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 11 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de userbusy? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- zlatna
[13.07.17 07:49:53]

@userbusy: Este util articolul pentru cine merge în Muntenegru.

Noi am fost în 2015 în Muntenegru, am urmat în mare parte traseul dv. Kracujevac în colo pentru că noi am ieşit din ţară pe la Porţile de Fier.

Ca şi pe dv. m-a uimit că în Serbia cât şi în Muntenegru nu am văzut borne kilometrice iar indicatoare cu distanţa dintre localităţi foarte rare.

Toate cele bune.

pagină generată in 0.643122196198 sec