ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2017
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 29.07.13
JUN-2017

Către satisfăcător

Un hotel foarte bun, la anul si mai bun...

salutare tuturor; am ajuns la acest hotel pentru a 4 vacanta in Bulgaria din pura intamplare; in iarna nu am urmarit nicio oferta sau EB pentru Bulgaria, abia dupa Paste, la finalul lunii aprilie din joaca am intrat pe site ul agentiei noastre pentru Bulgaria si am gasit acest hotel la oferte speciale 2017 vara Bulgaria;

si inca mai avea pana la 30.04 reducere de 10%; pretul final al ofertei a fost incredibil pentru ce spunea ca ofera hotelul si am achitat fara nicio rezerva; am avut in voucher camera studio, cu AI, pentru 25.06-02.07; din corespondenta cu agentia am aflat ca hotelul a fost renovat in primavara aceasta - restaurantul, receptia, exteriorul, piscinele si a fost construit un aqua parc in incinta hotelului, camerele urmand a fi si ele renovate si modernizate in primavara anului viitor;

Si asta am gasit si la fata locului:

- cu ajutorul celor ce au fost acolo anterior si au publicat coordonatele GPS, am ajuns exact in parcarea hotelului, foarte bine structurata, numerotata, locuri de parcare suficiente, gratuite si pazite;

-holul foarte mare, spatios, modern mobilat, la receptie nu a fost nevoie sa punem ca in ceilalti ani 10 euro in pasaport pentru o camera mai buna, am asteptat maxim 1 ora pentru a fi gata camera, am primit cheile, bratarile si cardul pentru locul de parcare;

-camera- tip studio cu chicineta- uriasa, 2 paturi mari si o canapea intinsa pentru copil, vederea la piscina dar si la mare, aproape toate camerele dinspre piscina au si o vedere cei drept partiala spre mare; aerul conditional era de tip centralizat (aici o bila neagra, nu racea chiar bine), in peretele camerei era incastrat si reglabil de pe un fel de termostat, aici cu siguranta la removarea si a camerelor vor face ceva in sensul unor AC individuale pe fiecare apartament cu aparatul prins in balcon... ;

-curatenia in camere zilnic+ animalute facute din prosoape in fiecare zi- elefant, crocodil, fluture, lebada, etc..., mai greu cu consumabilele pt baie, doar la rugamintea noastra catre dna de la curatenie sau reclamatie la receptie ne au mai adus altele fata de prima zi... ;

-restaurantul foarte mare, curat, fara aglomeratie- se putea servi masa si afara pe terasa mare de la piscina, fara cozi - exceptand cele la clatite in fiecare dimineata; mancarea cam ca peste tot in bulgaria la 4*, fructe foarte multe si bune calitativ, prajituri si inghetata (la mesele de pranz si cina dar si intre mese la barul de la piscina);

-aqua parcul cu 3 tobogane verticale si 2 in spirala, foarte utilizate de toata lumea, au fost atractia maxima pentru copil... ; din pacate aici este o mare problema a hotelului, dupa ora 17 era umbra peste tot, la toate piscinele, asa ca dupa amiaza mergeam la plaja la mare, avand soare pana la 19.30-20.00 (plaja groaznica, nici vorba de nisipurile de aur... plina de alge, matase uscata, pietre si bolovani in apa chiar la mal, );

-hotelul nu are deloc spatiu verde sau iarba, doar la gardurile de la piscina ceva arbusti sau flori, si in general statiunea e f inghesuita, in trepte, multe scari peste tot, hotelurile sunt unele peste altele in trepte si de aici lipsa spatiului exceptand locurile de parcare;

-ca turisti nu predomina romanii, francezii, polonezii sau rusii ca pe unde am mai fost in bulgaria, ci arabii, mai mult de jumatate erau turisti din tarile arabe si din Israel, doar cativa romani, polonezi sau rusi, asta din cauza ca banuiesc investitorul ce a cumparat si modernizat hotelul este dintr o tara din acea regiune. Cu mici exceptii multa liniste, turistii foarte civilizati, amabili foarte multi copii...

In concluzie cu siguranta la anul hotelul va arata si mai bine, cred vor dispare chicinetele din camere- nu si au rostul plita electrica, chiveta- cand ai AI si ne gandim serios pentru un sejur tot acolo...

Trimis de DANIEL ROTARU in 12.07.17 15:08:49
Validat / Publicat: 12.07.17 16:05:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: OBZOR- SOL LUNA BAY ALBENA- BORYANA NISIPURILE DE AUR- KALIAKRA

VIZUALIZĂRI: 4122 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DANIEL ROTARU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 piscina pentru copii, cu multe tobogane mici pentru ei...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[12.07.17 17:54:42]

Pentru ca stiti ce imbunatatiri urmeaza sa se faca anul viitor, va intreb daca ati auzit si de vreo intentie de rezolvare a problemelor de la plaja. Mie personal mi se pare de neconceput sa mergi la mare si sa nu te poti bucura de plaja si de mare.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [12.07.17 23:50:07]

@cris1982:

Renovarea camerelor preconizată pentru anul viitor ţine de hotel şi de dorinţa de a îmbunătăţi confortul acestora.

Acest aparthotel nu are plajă proprie, astfel că nu are nicio responsabilitate în ceea ce priveşte curăţenia sau lipsa curăţeniei pe plajă.

Sinceră să fiu, îmi este greu să înţeleg ce satisfacţie îţi oferă sublinierea tuturor minusurilor, reale sau imaginare, de la bulgari, în condiţiile în care pe litoralul românesc lucrurile sunt DEPARTE de a fi roz.

[13.07.17 08:38:40]

@cris1982: buna; plaja este cea publica, noi am stat in drept cu hotelul Admiral ce era in fata hotelului nostru in drum spre plaja, intr o portiune libera fara sezlonguri sau umbrele cu plata; la aceea plaja am facut referire, nu apartine vreunui hotel, dar fata de Albena unde seara de seara vedeam pe plaja tractoare si ale masinarii ce curatau sau nivelau nisipul, aici nu e cazul...

[13.07.17 08:51:19]

@nicole33:

Eu am vazut ca @Daniel Rotaru a platit un pret foarte bun, 552 euro 7 zile All Inclusive, ca restul conditiilor descrise sunt OK, asa ca ar fi o varianta de luat in seama, de catre mine, daca s-ar rezolva si problema plajei, descrisa tot de catre acesta:

Si, in legatura cu intrebarea mea, nu inteleg ce relevanta are comparatia dvs ca ,,pe litoralul românesc lucrurile sunt DEPARTE de a fi roz. " Daca aleg o anume unitate de cazare, dintr-o anumita statiune sau tara, o aleg pentru conditiile pe care le ofera ea insasi, conditii pe care eu le consider importante, fara sa fac compromisuri de genul ,,lasa ca merge si asa, ca la altii e mai rau". Presupun ca exista si la Nisipuri hoteluri cu plaja frumoasa... Nu?

[13.07.17 09:04:01]

@cris1982: unde am stat noi la plaja era cam singura zona; ; libera'' in rest doar bucati de plaja cu plata; e posibil acele zone, sau plajele ce apartin de hotelurile de pe plaja- kaliakra, arabella, berlin, etc, sa fie mult mai curate sau intretinute; dar intr adevar pentru pretul platit, pentru final de iunie, vremea perfecta, conditiile in hotel au fost foarte bune, deci aveti dreptate e de luat serios in seama si pentru anul viitor...

[13.07.17 09:12:46]

@DANIEL ROTARU: Am inteles! Deci ati ales aceasta plaja pentru ca era fara plata, desi exista posibilitatea sa alegeti alta plaja, intretinuta, dar cu plata.

In situatia asta, fiind alegerea dvs, si nu vina hotelului, mi se pare nedrept sa fie sanctionat hotelul printr-o nota mica la capitolul plaja.

[14.07.17 12:58:44]

@cris1982: aveti dreptate, am corectat impreuna cu ajutorul unui webmaster nota pentru plaja pentru a nu afecta nota finala a hotelului in mod nemeritat; multumesc pentru observatie...

[14.07.17 14:15:03]

@DANIEL ROTARU: Multumesc si eu pentru bunavointa aratata pentru lamurirea situatiei si pentru initiativa de a repara nedreptatea facuta hotelului prin acordarea unei note foarte mici pentru un aspect in privinta caruia hotelul nu are nicio responsabilitate.

@nicole33:

Sper ca ati inteles pana la urma in ce consta satisfactia mea...

nicco
    [16.07.17 18:59:51]

@DANIEL ROTARU: Buna ziua. O rugaminte va rog, urmeaza sa mergem si noi acolo luna viitoare si am citit pe undeva ca ar fi necesara rezervarea locului de parcare. Noi nu am facut asta cand am cumparat biletele de la agentia de turism. Dvs. ati avut parcarea rezervata in avans?

[01.08.17 14:58:13]

@nicco: nu, nici vorba de rezervarea locului de avans, doar sa ajungeti in jur de ora 11-12 cand se elibereaza multe locuri de parcare si veti gasi cu siguranta; parcarea e pazita si gratuita, sunt 2 locatii de parcare a doua dintre ele e putin inafara hotelului si nu e cu cimentata. vacanta placuta.

nicco
    [01.08.17 16:02:10]

@DANIEL ROTARU: Multumesc mult.

marianasf
    [05.07.18 13:48:24]

@nicco: Buna ziua,

de la ce agentie ati obtinut un asa pret bun?

cris1982, DANIEL ROTARU, marianasf, nicco
    Alte impresii din această RUBRICĂPrestige Hotel and Aquapark (ex Golden Yavor) :