Aria Apartments (unitate neclasificată)

12.07.2017
REGIM MASĂ fara masa
aprox 1000 EU
+ COPII: 2 -- varsta: 8 si 2 ani

Prima data in Muntenegru

Am sa incerc sa fiu cat mai succint in prezentarea sejurului - stim cu totii ca timpul e limitat -pt orice intrebare o sa incerc sa raspund cat mai prompt cu putinta.

Asadar, sa incepem cu inceputul: grupul nostru- 4 familii cu 5 copii, am ales pt vara asta MNE, iar avand si copii mici, singura varianta cu plaja potrivita pt ei a fost Ulcinj.

Dupa un drum f obositor, cu o pauza in Serbia, am ajuns, nu f usor la destinatie. Cu toate ca pozele de pe site-ul de unde am rezervat erau f promitatoare, ajunsi la fata locului, o parte din grupul nostru a ajut un mic (sau mai mare) soc. Apartamentele erau ca în prezentare, insa imprejurimile... insa, pana la final s-a dovedit ca a fost poate mai bine asa.

Cazarea- excelenta, apartamente noi, finisate f bine, materiale de calitate, spatiu mare, lift, piscina, conditii estimez 3 spre 4 stele. Si cel mai important - liniste. Minusul ar fi la curatenie, in camere se facea doar superficial, insa la piscina era oK.

Personalul- despre cel ce se ocupa de curatenie- am spus deja, iar cu cei care se ocupa de afacere interactiunea a fost f buna, spre excelenta. Spre exemplu in perioada sejurului a fost si ziua fetiței mai mari si am discutat cu ei pentru a comanda un tort, si spre surpriza noastra atunci cand a fost livrat ni l-au facut cadou. Si in plus spatiul pe care il au pregatit pentru sala de mese ni l-au pus la dispozitie pt petrecere. Mai adaugam pe lista si faptul ca am putut sa facem si gratar. (incercati neaparat pleskovita - excelenta!)

Plaja- in zona e cea mai intinsa plaja de nisip din MNE, asa ca a gasi ceva care sa te multumeasca e destul de usor. Cu toate ca nu era aproape (mergeam cu masinile), unele plajele sunt bine intretinute si frumos aranjate. Nisipul e foarte fain, intrarea in apa lina, deci perfect pt copii. Umbrela si 2 sezlonguri incep de la 5 eu/zi, la plaja MCM (una din plajele amenajate bine) era 6, iar la plaja pt "îmbracați" de la Ada Bojana era 8. O problema e vantul, dupa amiaza bate destul de tare.

Preturi- in general mai mari ca la noi, cam cu 10-15%, rezonabil.

Despre MNE- zona Ulcinj: o zona a contrastelor; populata majoritar de albanezi, majoritar musumani, asadar prezentele femeilor imbracate de tot pe plaja e o constanta; in general murdara, neingrijita, haotica. Multi kosovari veniti in vacanta (cred ca locul e un fel de Mamaia pt ei, ceva asa de super fite), multi cersetori, un fel de sat de vacanta in care parca ne-am intors in timp vreo 20 de ani (orice tiribomba 1 eu). Orasul Ulcinj are o zona de cetate destul de faina, insa pierde enorm la nivel de organizare, curatenie, trafic: totul e prea inghesuit, prea galagios. Cred ca e singurul loc care nu mi-a placut din sejurul in MNE.

O mentiune speciala pt soferii de aici: nu va asteptati sa semnalizeze, deci extra atentie.

Si inca o constanta observata aici: nici o preocupare pt siguranta: fara veste de salvare fie ca esti pe hidrobicicleta la sute de metri in larg, fie ca esti in taxi boat-uri, fara casti pe scutere sau chiar motociclete, fara casti la calarie... aici esti pe mana ta- te descurci.

Muntenegru e tara care, cred, ca are cate ceva pt oricine: zone exclusiviste (insula Sf Stefan, de ex.), plaje agomerate (majoritatea din jurul oraselor mari), sau aproape pustii (din cei 12 km de plaja de nisip, sigur gasesti ceva), zona de nudisti, munte, Mult munte, cetati destul de bine intretinute, parcuri naturale, canioane ametitoare...

Ce mi-a placut cel mai mult - zona Kotor, evident, cu toate ca poate a devenit un cliseu, este un must see, mai ales trebuie urcat pe drumul extrem de sinuos, pana deasupra orasului... privelistea de acolo e fantastica.

Daca as recomanda MNE- DA, din toata inima, cu toate ca drumul este destul de obositor, merita cu prisosinta tot efortul.

p. s. voi posta si cateva poze cat de curand...

Impresii încărcate de userbusy in 12.07.2017 11:41:47

Validat / Publicat: 12.07.17 12:13:29

• A fost prima sa vizită/vacanţă în MUNTENEGRU

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (userbusy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 4 voturi) nota2

[12.07.17 12:13:11]

@userbusy: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 28&ridAnt=79108

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=22228.

• - localizează unitatea de cazare în cauză pe acea hartă (mărește sau micșorează zoom-ul pentru o vizualizare cât mai confortabilă)
  • - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  •    ===

Mutat în rubrica "Aria Apartments, ULCINJ" (nou-creată pe sait)

[12.07.17 12:19:37]

@webmaster26: 41°55'12.0"N 19°14'32.0"E, cred ca destul de exacta locatia, eroare ar fi de cativa m.

[12.07.17 12:31:30]

@userbusy: Cred că eroarea e mai mare de cîțiva metri :) Coordonatele ălea le-am găsit și eu, doar că acolo pare să fie doar câmp!

google MAPS

Poate te uiți cu atenție li te orientezi un pic pe hartă să îl găsim! Doar ai fost acolo!

[12.07.17 13:12:51]

@webmaster26: In zona se construeste iar ce are disponibil google e destul de vechi. Cine foloseste coordonatele nu cred ca va avea probleme prea mari.

- vacaroz
    [30.07.17 15:42:35]

salutare. de mult vreau sa ajung si eu cu iubita in muntenegru. te rog sa mi spui daca se poate intra cu buletinul ca in serbia sau e nevoie de pasaport?

[31.07.17 09:15:04]

@vacaroz: Da, doar cu buletinul. Pt copii este nevoie de pasaport (nu e cazul la voi). Pt masina sa verificati daca aveti pe cartea verde si MNE (evident si Serbia). In rest, nimic special.

Concediu placut!

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos