ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2017
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 14.03.08
JUN-2017

Elekon si Skala Panagia - destinatia ideala pentru Thassos

Este deja o saptamana de cand ne-am intors din concediu si deja ne este dor de Thassos si in special de Skala Panagia.

Dar sa incepem cu inceputul. In urma recomandarilor primite de la prieteni apropiati pentru Elekon, dar si a parerilor pozitive de pe AFA, am decis sa facem rezervarea de la inceputul lunii Ianuarie pentru 10 zile, in intervalul 24 Iunie - 4 Iulie pentru o Maisonette cu 70 Euro/noapte. A fost o decizie buna pentru ca in data de 18 Ianuarie cand am vrut sa suplimentam cazarea nu mai era nimic disponibil.

DRUMUL

Am folosit ca navigator Waze si din cauza unor blocaje raportate de alti utilizatori am fost rutati, fara sa ne dam seama, prin Zlatograd [BG] - Thermes [GR], printr-o zona de munte foarte izolata si cu o sosea ingusta si plina de serpentine. Partea buna este ca am fost singurii care au trecut prin micuta vama, partea proasta e ca am avut ceva emotii... :) inclusiv vamesii se uitau ciudat la noi, intrebandu-se probabil ce cautam pe acolo.

Odata intrati in Grecia, am fost uimiti sa vedem ca primele localitati erau cu populatie majoritar musulmana iar peisajul aducea mai degraba cu zonele din Apuseni decat cu mult doritul peisaj estival.

Dupa ce am ajuns in Xanthi, emotiile noastre au disparut complet si am ajuns relativ rapid in Keramoti unde am traversat cu feribotul pana pe insula.

Aici, urmand tot indicatiile navigatorului, am urmat ruta catre Skala Panagia prin Makriammos ocazie cu care am admirat Marble Beach, Porto Vathy insa pe un drum pietruit si foarte prost. Chiar ne miram de conditiile in care suntem nevoiti sa ajungem la destinatie. Ulterior am aflat ca drumul corect era prin satul Panagia, pe o sosea foarte ok.

PENSIUNEA - Localizare

Elekon se afla la aproximativ 100 de metri de cea mai frumoasa plaja din Thassos, Golden Beach, intr-o zona foarte linistita si foarte accesibila. De mentionat ca alte pensiuni din apropiere, se afla mai sus pe deal si ar putea fi anevoios sa parcurgi o distanta suplimentara chiar si de numai 100-200 metri (exemplu catre Vila Finikas unde au stat cunostintele noastre).

Maisoneta este formata dintr-o camera unde se afla o canapea, kitchineta (plita, chiuveta, frigider, farfurii, oale, tacamuri etc) si baia. La etaj se afla dormitorul suficient de spatios si terasa.

Despre insecte: sunt plase la toate geamurile si recomand sa le folositi. Nu am avut probleme deosebite dar evident nu am scapat de cateva intepaturi de tantari, fara a fi nicio tragedie totusi. Cat am stat pe terasa am intalnit cateva viespii (din care unele erau chiar mari) insa care nu ne-au creat absolut nicio neplacere - baietelului nostru i-am spus ca sunt animalute de companie pe perioada vacantei si ne-am distrat ca le-a dat si nume: Horatiu, nea Popa... :))) deci probabil conteaza si cum pui problema cu copiii, daca te vad agitat vor fi agitati si ei... si probabil vor deveni agitate si insectele.

In apropiere se afla si un supermarket (Makedonia) care era aprovizionat foarte ok, cu de toate, de la suveniruri pana la legume-fructe, gaseai cam orice. O intamplare usor neplacuta: la un moment dat am observat pe bon articole pe care nu le cumparasem - m-am intors si mi s-a returnat diferenta.

Daca doriti carne sau peste proaspat, in zona campingului, gasiti totul super proaspat la Macelaria Black Sheep - in acest sens, pensiunea are disponibil un foisor cu masa, gratar, lavoar si o mini-plita pe gaz. Pe perioada sejurului am facut 2 gratare (frigarui, dorada, lup de mare) si hamsie prajita in ulei de masline, toate fiind la superlativ (de mentionat ca am luat 2 kg de hamsie de la Black Sheep, pe care ne-au curatat-o acolo :))

Am mentionat asta pentru ca in intervalul de pranz 12 - 16 nu prea ai mare lucru ce sa faci si un gratar la umbra foisorului chiar a fost o activitate placuta si o alternativa ieftina la restaurante.

MAREA / PLAJA

Zona in care se afla Elekon este ideala pentru familiile cu copii care nu isi doresc aglomeratie si zgomot. Plaja este cu nisip fin si intrare lina - noi am stat in zona Cielo Beach, unde sezlongurile erau oferite gratuit in schimbul consumatiei care ti se aduce la sezlong (1 euro - apa la 1L, 3.5 euro o bere, 6 euro un smoothie) - oricum, mult mai ok decat pe meleagurile autohtone si totul foarte curat si civilizat.

Sezlongurile sunt dispuse aerisit, cu masuta si umbrela. Hidrobiciclete, caiace, canapea, banana, vaporase etc sunt disponibile in apropiere.

Marea este superba si mi-a placut mult mai mult decat Mediterana, fiind comparabila cu Marea Rosie ca si culoare/claritate (evident nu si ca fauna). Din 10 zile, o singura zi au fost valuri mai mari si implicit apa a fost mai tulbure. Nu exista salvamar, deci atentie cat si cum va aventurati.

VREMEA

Recomand jumatatea-sfarsitul lunii Iunie. In intervalul mentionat mai sus temperatura a fost intre 30 si 36 de grade, iar apa cred ca ~ 23 de grade (copilul si sotia sunt mai pretentiosi si nu s-au plans, deci cred ca e foarte ok :))

Din 10 zile, 9 au fost superbe, cer senin, fara vant, mare calma.

STATIUNEA

In Skala Panagia gasesti aproape orice ti-ai putea dori, mai putin cluburi si distractie nocturna. Tavernele foarte ok - recomand, in urmatoarea ordine:

- Nisi Island - exceptional din toate punctele de vedere; am mancat peste Amberjack, somon la gratar, supa de peste delicioasa, zuchini pane ~ 50 Euro

- Fedra - recomand supa traditionala Trahana, supa de rosii (veritabila, cu ulei de masline), somonul, dorada, dovleceii, vita si mielul ~ 35 - 50 Euro

- Beba - am servit musaka, miel si dorada - mancarea buna dar nu exceptionala, insa personalul a compensat prin amabilitate - apa, desert din partea casei ~ 40 Euro

- Palude - am servit peste rosu (foarte ok), spaghetti cu fructe de mare (nu recomand) si dorada (foarte ok) ~ 40 Euro

- alte locatii recomandate: Pefka, Enavlion, Kyma

Pentru a gasi locatiile de mai sus folositi Google Maps. Preturile mentionate sunt pentru 2 adulti si 1 copil, fara bauturi, la masa noi preferand doar apa sau cel mult un pahar cu vin.

Una dintre cele mai aglomerate taverne era Finikas (si accesibila ca pret) insa noi am evitat-o pentru ca nu ne place aglomeratia, galagia si nici mesele intinse specifice conationalilor... de care nu am reusit sa scapam totusi in totalitate...

EXCURSII / RENT-A-CAR

In apropiere (30 min mers pe jos) se afla SKALA POTAMIA care este un fel de Eforie... mult mai aglomerata, plaja mai putin frumoasa, exista un Carrefour Market (nu neaparat mai bine aprovizionat si nici cu preturi mai bune) si pentru doritori exista si 2 centre de inchiriat biciclete: unul in apropiere de Carrefour (recomandat) si unul mai aproape de plaja. Pretul pt un mountain bike / 24 ore este de 6-7 euro. Recomand totusi sa evitati pe cat posibil mersul pe sosea si in timpul zilei.

Pentru oricare alte destinatii de vizitat este necesara o masina - noi am inchiriat o masina suplimentara (prietenii nostri venind cu autocarul) de la Potos Car Rentals - Hyundai Getz la 35 euro / 24 ore. Atentie totusi ca nu este permis sa mergi cu masina in zone off-road (Giola, Marble beach s. a.) iar insula prezinta destul de multe "capcane" chiar in zonele cu asfalt, pe stradutele secundare din localitati...

Una peste alta nu recomand turul insulei: mi s-a parut obositor, mult prea cald si foarte aglomerat. Am vizitat Paradise Beach unde am petrecut 5 minute - sezlongurile erau unul langa altul, extrem de aglomerat, imediat cum am pasit pe plaja am fost imediati "abordati" pentru a fi condusi la sezlong... pe scurt kitch si aglomerat, nu inteleg de ce se inghesuia lumea acolo. Excursia a continuat cu urmatorul obiectiv, Aliki beach unde pe plaja situatia era similara cu cea din Paradise beach insa am avut surpriza extrem de placuta ca vizitand situl arheologic sa dam peste cateva golfulete absolut superbe unde nu era nimeni spre fericirea noastra...

Pranzul l-am servit la Taverna Kekes Beach, unde ne-am simtit destul de ok - am mancat sardine, hamsii, dorada, dovlecei si vinete - totul f. bun dar un pic scump pentru marimea portiilor ~ 50 Euro.

Mai departe am oprit la Manastirea Arhanghelul Mihail - manastirea este frumoasa intr-adevar, se poate vedea in departare si muntele Atos, insa altceva nu prea e de vazut sau facut aici, cel mult sa te reculegi si sa aprinzi cateva lumanari...

Urmatorul obiectiv ar fi fost Giola insa la momentul la care am ajuns noi am considerat ca nu merita efortul sa mergem 40 de minute pe jos prin caldura insuportabila mai ales ca am auzit ca este destul de aglomerat si realitatea e "usor" diferita fata de asteptarile create de ceea ce vezi in poze...

Mai departe am mers spre satul de munte Theologos care ni s-a parut foarte frumos, sunt cateva taverne si locuri de vizitat insa din cauza caldurii, am decis sa ne intoarcem spre pensiune si sa punem punct itinerariului.

Vrand nevrand am continuat cu turul insulei trecand prin Potos si Limenaria insa cum nu am mai oprit nici nu am ceva deosebit de mentionat...

In alta zi am mai vizitat orasul Limenas/Thasos unde am vizitat muzeul de Arheologie, Ancient Agora din apropiere, Fabrica de ulei de masline Olis - am mancat la Taverna Mylos in centru (mare greseala) - supa de tomate era din plic (desi ni s-a confirmat ca e din rosii proaspete), somonul a fost ok dar ni s-a recomandat sa platim extra ca sa fie proaspat si nu congelat (desi in meniu nu era specificat ca ar fi congelat), legumele la gratar au fost bune insa portia a fost minuscula (5 rondele de vinete, 5 de dovlecei si vreo 4 de rosii). Pe scurt au fost cei mai prost cheltuiti 40 de euro, din categoria restaurant.

Inevitabil, recomand sa vizitati satul Panagia (prin care oricum treceti) unde se afla un muzeu al producerii uleiului de masline (fosta fabrica Sotirelis) si de unde se pot achizitiona de asemenea diverse produse din masline (preturile sunt similare cu cele de la Olis - 25 Euro / 5L). In centrul satului se mai afla cateva taverne care pareau a avea succes dar unde nu s-a ivit ocazia sa mancam. In zona am mai cautat si un alt obiectiv care apare pe harta ca "Dragon Cave" - in schimb, am gasit cateva frumoase gradini ale localnicilor si am facut o plimbare placuta dar pe parcursul careia ne-au cam muscat tantarii... :)

CONCLUZIE

Una peste alta, Thassos a fost o destinatie superba de vacanta, dar probabil ca 7-8 zile ar fi fost suficiente. Ca buget consideram ca este usor scump, pentru pretul de 150 euro in medie / zi (70 cazare + 80 masa/diverse) cred ca exista si alternative mai bune.

In cazul in care am reveni, 100% am alege tot Elekon.

Trimis de rigips in 12.07.17 03:22:04
Validat / Publicat: 12.07.17 07:56:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rigips); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [12.07.17 07:56:35] »

@rigips: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 83&ridAnt=79095

@rigips, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

ebirsan [12.07.17 08:21:27] »

Nu va mai lasati ghidati orbeste de GPS. Invatati sa introduceti puncte intermediare a. i. sa ajungeti la destinatie in siguranta.

Ati avut noroc ca ati trecut cu bine de la Porto Vathi spre Skala Panagia. Daca ati fi avut o masina cu garda mai joasa sau foarte incarcata ati fi avut probleme serioase dupa Vathi la coborarea spre Ammoudia.

Si cu trecerea frontierei la Zlatograd-Thermes ati fost norocosi, pentru ca ar fi putut sa fie inchis sau sa nu le mearga calculatoarele din cauza conexiunii la internet. Probabil ca in Makaza era coada de 2-3 ore si atunci Waze v-a rerutat pe unde era liber. Nu-mi dau seama daca ati si castigat respectivul timp facand acest ocol. Ori cum ati inlocuit statul la coada cu o aventura!

Mihai18 [12.07.17 09:14:20] »

@ebirsan:

Referitor la „Nu vă lăsați ghidați orbește de GPS. Învățați să introduceți puncte intermediare”

Este un sfat de aur.

Eu am învățat din propriile greșei, care pentru mine au însemnat km în plus, timp pierdut, uneori drum cu denivelări multe, stări de îngrijorare și altele.

Recomandări

- la GPS după ce setați destinația finală, neapărat folosiți funcția „simulare traseu” ca să vedeți pe unde vă va ghida GPS-ul. De exemplu, dacă setez GPS-ul meu pe ruta Ploiești - Istanbul și fac simulare traseu, constat că drumul din harta GPS-ului este prin Mangalia-Varna Burgas, mai lung cu peste 200 km, deși eu prefer ieșirea prin vama Giurgiu. Nu mereu drumul „știut” de GPS este și cel preferat și atunci, așa cum foarte bine spune @ ebirsan, setați puncte intermediare, pe distanțe relativ scurte (50-100) km.) Continuând exemplul de mai sus, pentru destinația Istanbul eu setez ca puncte intermediare Byala, Veliko Târnovo-Gabrovo-Stara Zagora-Haskovo-cpt. Andreevo

- punctele intermediare eu le setez de acasă si le introduc în „favorite” pentru că astfel, pe traseu vă este mult mai ușor

- hărțile din telefonul mobil sunt actualizate față de cele din GPS, dar nu vă bazați prea mult pe ele. S-ar putea să traversați zone fără semnal de antenă și rămâneți fără navigator. GPS-ul este mai sigur pentru că are semnal din sateliți

Ar fi mai multe de scris, dar mă opresc aici. Desigur, vor fi și cititori care mă vor contrazice, critica (poate să aibe ei dreptate) dar îi asigur că nu mă supăra.

Nasshu [12.07.17 09:24:39] »

@Mihai18:

S-ar putea să traversați zone fără semnal de antenă și rămâneți fără navigator.

Dispozitivele mobile la care faci referire au încorporat receptor GPS, uneori chiar mai bun ca cel de pe sistemele de navigație dedicate.

Așa că ele funționează și fără semnal date/voce!

Dacă faci referire la Waze, atunci acolo ai nevoie de date mobile pentru a putea încărca traseul inițial apoi acesta este disponibil off line, și pentru a putea primi/transmite în timp real alerte de trafic!

rigips [12.07.17 11:07:05] »

@webmaster26: ai dreptate, iar pozele vor urma cu siguranta; inca nu am avut timp sa le "despachetam" si m-am grabit cu review-ul pentru a nu uita detaliile care ar putea fi de folos altora.

@all: referitor la gps/navigatie, am si preferat sa alegem varianta cea mai rapida pentru ca nu stiam cat de aglomerat este in vama, respectiv la feribot si am dorit sa ajungem pe zi; la intoarcere, am stat aproximativ o ora in vama de la Makaza dar sunt convins ca la dus am fi stat mai mult...

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

RClodine [09.08.17 08:11:56] »

Cazarea pe Go Thasos la Elekon e 100 E/maisonetta. Cam mult, zic eu. La email nu raspunde nimeni.

ebirsan, Mihai18, RClodine, rigips
Alte impresii din această RUBRICĂElekon Apartments: