ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2017
JUL-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 5, 1 1/2 ani

încărcat de pe telefon!

Vacanță frumoasă

Am petrecut un sejur placut la VILA ANTARIS intre 02-09.07. A fost prima noastra vizita aici, insa vom reveni cu siguranta si anul viitor. Printre cele mai importante motive care ne au determinat sa facem aceasta alegere au fost curtea spatioasa, umbroasa si locul de joaca. De gasit, am gasit o inclusiv prin cautari facute pe ‘Am Fost Acolo’.

Ca amplasare, VILA ANTARIS este practic in centrul statiunii. Puncte de reper: H Brad, sectia de Politie, H Evia. Foarte aproape de plaja, ferita insa de zgomotul si agitatia teraselor de pe faleza. Ca sa o gasiti, cel mai usor este sa mergeti pe strada principala pana la Berlin, acolo faceti stanga, apoi a 3 a strada la dreapta gasiti vila. Daca introduceti adresa in GPS veti ajunge in cealalta parte a statiunii, deoarece in Eforie Nord exista 2 strazi cu acelasi nume.

Noi am rezervat o camera tripla. Camerele triple sunt intr un corp separat de cladire. Fiecare camera are in fata o masa cu scaune si un suport de rufe; separarea se face cu ajutorul unor braduti. Nu stiu cum este in alte perioade, dar in intervalul in care am stat noi acolo, camerele triple erau ocupate exclusiv de familii cu copii.

La interior, camera este foarte spatioasa; daca este nevoie, vi se poate da un pat pliant (contra cost) si tot mai ramane loc destul. Aerul conditionat, functional, este foarte bine amplasat – in sensul ca nu bate direct spre paturi. In afara de A/C, camera mai este dotata cu TV si frigider. Aveti si Wi-Fi. Un lucru de care m am bucurat a fost ca exista suficiente prize. Pe jos este mocheta.

Baia de asemenea este spatioasa. Aveti hirtie igienica si prosoape. Apa calda este in permanenta. Tot in baie gasiti o galeata cu mop – foarte utile pentru a nu ramane apa pe jos dupa dus.

Curatenie cu aspiratorul si ridicarea gunoiului se fac zilnic sau la 2 zile, depinde cum va gaseste doamna care se ocupa de asta. Cam la 3-4 zile vi se schimba prosoapele.

Bucataria este o constructie separata, si ea generoasa ca spatiu. Exista un frigider foarte mare, aragaz, bufet utilat cu tacamuri, farfurii, pahare, oale de gatit, cuptor cu microunde si filtru de cafea. Si aici aveti suficiente prize – multa lume a venit cu fierbatoare, espresoare etc.

Langa bucatarie este amenajata o terasa cu mese si scaune si loc de gratar. In continuarea acesteia este locul de joaca pentru copii – cu leagan, tobogan, nisip. Puteti sta la masa pe terasa si sa aruncati o privire catre pitici.

Curtea are foarte multa verdeata. Asta va da aer curat si umbra, asa incat daca nu mergeti la plaja puteti sa va bucurati de un moment de relaxare si la vila. Am uitat sa spun ca exista si locuri de parcare.

Gazda este foarte amabila si gata sa va ajute cu ce aveti nevoie. Copiii s au simtit foarte bine acolo (au 5, respectiv 1 ½ ani) si asta ne a bucurat nespus. Multumim pentru ospitalitate si asteptam cu nerabdare urmatoarea vacanta la Antaris.

Trimis de anka_stefanescu in 11.07.17 13:58:10
Validat / Publicat: 11.07.17 14:49:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Litoral, V Prahovei, Moldova

VIZUALIZĂRI: 923 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anka_stefanescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.17 14:25:52]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 10&ridAnt=79069

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.07.17 15:09:45]

@anka_stefanescu: Unde mergeati la plaja si cum era apa? Am fost in Eforie Nord ultima data acum 5 ani si-mi amintesc ca la plaja Belona apa era adanca inca de la mal, ceea ce consider ca este periculos pentru copii mici. Va intreb despre acest aspect pentru ca observ ca aveti si dvs copii mici si intelegeti la ce anume ma refer.

De cand au aparut copiii am mers numai la Mamaia, insa este posibil sa ne plictisim la un moment dat si sa vrem sa incercam si altceva, cel mai probabil Eforie Nord.

anka_stefanescuAUTOR REVIEW
[11.07.17 15:22:14]

@cris1982: Bună ziua! La plaja am mers mai mult langa Pescaria lui Matei care este in Agigea - pare incomod dar din Eforie Nord se ajunge rapid cu masina. Acolo e o plaja mai liniștită cu un loc de joaca. Dezavantajul este ca imediat după ce intrati in apa este o porțiune cu pietre, cam incomod de traversat. Ai mei insa nu prea se dau in vant dupa apă, asa ca pentru noi nu a fost un inconvenient major. Am mai fost la plaja in Mangalia-la fel, un loc mai liniștit și mai putin aglomerat. Apa este curata si nisipul fin. O a treia opțiune de plaja a fost la capatul falezei in Eforie Sud. Din motive de aglomerație am evitat plaja din Eforie Nord; de asemenea, este de retinut ca in zona in care plaja e refăcută solul este foarte tare, la un moment dat devine incomod.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.07.17 15:30:16]

@anka_stefanescu: Noua nu ne place sa mai scoatem masina din parcare, asa ca este exclusa pentru noi varianta de a merge cu masina la plaja. Concluzia in ceea ce ma priveste, este ca e de evitat plaja din Eforie Nord si implicit cazarea in aceasta statiune atata timp cat copiii sunt mici!

anka_stefanescu, cris1982
Alte impresii din această RUBRICĂVila Antaris: