ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2017
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
MAY-2016

Acasă la troli - Spre Lofthus

Am plecat din Bergen dimineata mai spre pranz (nu am fost foarte harnicuti) si prima oprire a fost unde in alta parte decat la o cascada. Cascada Steindalsfossen ni se arata in toata frumusetea ei si putem sa o admiram de jos apoi urcam niste trepte si ajungem in partea de sus iar o pasarela ne-a permis sa trecem si pe sub voalul superb de apa inspumata.

De la cascada pornim spre Goldenfish Lake, dar ne-am oprit in Norheimsund pentru a vedea Centrul de Conservare a Corabiilor, unde restauratorii refac ambarcatiuni care aduceau faima navigatiei norvegiene. Ne-am continuat drumul spre Lacul cu pesti de aur si chiar era un lac cu pestisori de aur. Nu am indraznit sa cer nimic de la pestisorii de aur pentru ca deja primisem mult prea mult. Primisem o excursie de vis si care inca nu se incheiase.

Am hranit pestisorii iar la intoarcere am mai gasit o cascada. De aceasta data altceva era inedit langa cascada. N-o sa va vina sa credeti dar am vizitat o toaleta. Construita peste raul ce forma cascada, avea podea transparenta si erai deasupra apei involburate, iar unul din pereti era deasemenea din sticla. Aveai nu aveai nevoie, trebuia sa mergi la toaleta!

Ne-am continuat drumul spre Lofthus mai zabovind putin la inca o cascada si apoi pregatiti sa admiram si ultimul fiord, Hardangerfjorden. Hardangerfjorden este cel care a dat numele sau muzeului de instrumente musicale, a viorii cu opt strune. Cred ca mai era mult de vazut in aceasta minunata tara dar timpul era dusmanul nostru si sejurul lua sfarsit. Poate altadata sau poate in alta viata voi continua de unde am ramas…

Norvegia m-a vrajit pentru totdeauna!

Trimis de DOINITA in 10.07.17 18:47:45
Validat / Publicat: 10.07.17 19:52:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 1444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Localitate pe malul unui brat al fiordului Hardanger

zlatna
[10.07.17 20:02:51]

@DOINITA: Felicitări pentru toată seria de articole despre această destinaţie.

S-a nimerit să vă ofer eu primul vot la acest articol.

Peisajele sunt fascinante, nu e loc fără o cascadă. Poza cu traseul urmat de dv. am scos-o la imprimantă, poate îmi va fi de ajutor când voi ajunge prin zonă.

Toate cele bune şi multe concedii plăcute.

liviu49
[10.07.17 20:05:49]

@DOINITA: Pentru ca nu mi s-a dat voie sa votez un articol pe care l-am citit cu voce tare in 21 de secunde, la doua minute de la votul unui alt articol la fel de lung al dvs. macar sa apuc sa scriu un mic ecou. Chiar daca ati fost zgarcita cu vorbele, descrierea sumara este convingatoare, iar pozele nu mai au nevoie de nici-un cuvant admirativ.

Va consider o norocoasa pentru ca ati vazut asemenea frumuseti si ca ne dati si noua posibilitatea de a le vedea.

Numai bine si calatorii placute!

PS. Sunt curios daca la 8 minute de la votul anterior mi se permite sa votez.

[10.07.17 20:53:37]

@zlatna: Multumesc mult pentru vot si pentru aprecieri. Daca va intereseaza pot trimite traseul pe zile, asa cum l-am facut noi.

Vacante minunate sa aveti!

[10.07.17 21:48:32]

@liviu49: Multumesc pentru vot (daca ati reusit) sau pentru intentie si multumesc pentru"dojana" ca am fost zgarcita cu vorbele. Nu sunt chiar foarte vorbareata si consider ca daca ma voi pierde in amanunte s-ar putea sa plictisesc pe cei care doresc sa citeasca. "Vorba lunga saracia omului". Si apoi, pe site scrie ca o fotografie valoreaza cat o mie de cuvinte.

Va doresc vacante minunate!

elviramvio
[10.07.17 22:14:15]

@DOINITA:

Superb!

[10.07.17 22:19:04]

@elviramvio: Multumesc!

glcitizen
[11.07.17 02:07:42]

Doinita, scrii bine si ai un stil placut-te votez cu placere.

Totusi, cind cineva te voteaza de mai multe ori, poate gresesc, fiindca nici eu nu sunt prea vechi, dar nu e cazul sa te uiti din pura curiozitate peste review-urile lui??

mprofeanu
[11.07.17 09:22:58]

@DOINITA: Felicitări pentru tot ce ai scris despre Norvegia, despre locurile minunate pe care ni le-ai prezentat prin cuvinte și mai ales prin frumoasele poze!

În luna mai când ziua crește foarte mult și soarele își face simțită prezența cred că este bine de vizitat această țară. Cascadele au apă din belșug și verdele cu zăpada ce mai există realizează niște peisaje de neuitat. Așa cred văzând pozele tale... Am dreptate oare? ...

[11.07.17 09:58:07]

@mprofeanu: Poate ca asta a fost unul din motivele pentru care am ales aceasta perioada. Am consultat informatiile despre vreme si parea a fi in regula. Cat priveste peisajele, nu am eu capacitatea de a descrie in cuvinte minunatia din aceasta tara. Cred ca am mai spus, dar regret ca nu potsa transpun pe panza macar un colt din tot ce am vazut... Multumesc!

[29.08.17 16:20:35]

@DOINITA: Am ajuns la finalul povestii norvegiene si pot spune ca mi-au oferit o mare bucurie. Chiar daca au fost ceva articole, faptul ca au fost citite unul dupa altul m-au facut sa am o vedere de ansamblu asupra acestor locuri. Ce as putea spune acum, mi-au placut cazarile si asa cum spui tu cazarea la camping a fost extraordinara si cred ca as fi avut o retinere cunoscand campingurile de la noi. Ai mare dreptate cred ca este locul ideal in care sa stai. Apoi au inceput povestile de calatorie, superbe si foarte greu de descries astfel incat pozele atasate au fost cele care au spus povestea alaturi de tine.

Felicitari pentru aceasta serie, votat cu mare drag, merg mai departe ca vad ca mai am de recuperat.

DOINITA, elviramvio, glcitizen, liviu49, mishu, mprofeanu, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Norvegia: