ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2017
STATUS: APOLLO
JUN-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Continental 4* - Skopje

Poate că ar fi trebuit să încep prezentarea seriei de hoteluri care ne-au găzduit în circuitul și sejurul nostru în Albania cu Hotel Continental din Skopje, capitala macedoneană, unde am poposit în prima noapte. Pentru că a fost doar un hotel de tranzit, dar și pentru că Hotel Leonardo 4* - Durrës a fost ținta călătoriei noastre și gazdă pentru 7 nopți, cu toate plusurile și minusurile lui, am considerat că trebuie să-i dau prioritate acestuia din urmă.

La Skopje am ajuns târziu, după un drum pe peste 600 km, străbătând Bulgaria și o parte din Macedonia. Autocarul a oprit într-o parcare mare, în fața unei clădiri înalte pe care abia a doua zi, pe lumină, aveam să o privim și să o fotografiem. Situat pe Bulevard Aleksandar Makedonski, Skopje, Hotel Continental 4* are - conform informațiilor oficiale - 200 de spații de cazare de diferite dimensiuni (și grade de confort aș zice eu), șase dintre ele fiind apartamente. Nu știu cum arată fiecare dintre ele, dar prețurile pe care le-am văzut afișate sper că exprimă adevărul (apartament - 219 euro/noapte, single - 75 euro/noapte, duble - 105 euro/noapte și triple - 135 euro/noapte).

Lobby

Încăperea din fața recepției este foarte largă, luminoasă și ornamentată cu multe plante frumoase. Fotolii și canapele confortabile, capitonate în tonuri de maro, asortate cu pardoseala și mocheta, ferestre mari, cu perdele și draperii complicat drapate, vitrine cu cristaluri și bibelouri, un centru de informare turistică de unde se puteau închiria și mașini, precum și Club Fontana cu un bar frumos, rotund, în fața căruia o fântână arteziană își arunca jeturile de apă înspre tavan, toalete, precum și 2 lifturi (există și un al treilea, dar - din câte mi-am dat seama - este doar pentru serviciu)... cam asta am văzut la parterul hotelului.

Până aici, toate bune și frumoase. Eleganță, bun gust, rafinament… într-un cuvânt, 4*.

Camera

Ne-a fost repartizată camera 703. Ghidul ne spusese că de obicei Hotel Continental 4* - Skopje rezervă pentru grupuri de străini etajele superioare tocmai pentru frumoasele panorame care se arată privirii de la înălțime. E adevărat - voi posta și o poză - parcarea, autostrada, o parte a orașului, dar și crucea monumentală de pe deal se văd frumos de la etajul 7. Nu cred însă că acesta este argumentul. Poate... speranța că privit dintr-o cameră fără balcon, de la o fereastră care nu se deschide, peisajul poate compensa într-o oarecare măsură alte deficiențe.

Cu o cheie clasică, având un breloc metalic foarte voluminos și greu (ca la hotelurile vechi) am intrat în camera care ne-a întâmpinat cu aer închis și mobilier obosit. Trei paturi înghesuite, aproape lipite între ele, ocupau cea mai mare parte a spațiului. Nu există nici o noptieră, doar lângă suportul pentru bagaje, la capătul unuia dintre paturi, există un mic corp de mobilier, alb, contrastând cu restul, care susține telefonul. Dacă vreți, îl puteți considera noptieră. În prelungirea paturilor, lângă perete, este ceva asemănător unei lavițe (vezi poza P13) pe care mai poți depozita câte ceva. Pe birou, lângă o oglindă rotundă, se află un televizor de modă veche pe care nu l-am încercat. Pregătirile pentru instalare și pentru odihnă nu ne mai lăsau timp și pentru butonarea telecomenzii. În dulap am găsit multe umerașe pe bară, iar în partea inferioară trei pături necesare celor care se cazează aici în nopțile friguroase. N-a fost și cazul nostru. Aparatul de aer condiționat instalat chiar în fața ferestrei, și-a făcut treaba din plin.

Baia

Baia cu toaletă și chiuvetă albastre, cu cadă cu duș protejată de o perdețuță, dar cu scurgere proastă, este capitonată cu faianță veche și are robineții ruginiți și plini de depuneri calcaroase.

Trei săpunele tip turist, trei flacoane cu gel de duș, trei pahare sigilate în folie de plastic, o rezervă de trei suluri de hârtie igienică (de ce tocmai trei, nu știu) și prosoape foarte curate (câte două pentru fiecare persoană), iată ceea ce am găsit în baie.

Așadar, așa arată camera triplă, cea pentru care ar fi trebuit să achităm 135 euro/noapte dacă veneam pe cont propriu și nu printr-o agenție? Dacă da, atunci Hotel Continental - Skopje nu merită 4*. Înclin totuși să cred că doar camerele de la etajele superioare (cele rezervate grupurilor după cum a spus ghidul) sunt mai proaste. Se știe că agențiile negociază la sânge pentru a obține un preț cât mai scăzut. Conform unei zicale din bătrâni, "Cât dai, atâta iei!".

Restaurant

Nu pot descrie toate sălile de servire a mesei la Hotel Continental - Skopje pentru că nu le-am văzut pe toate. Fiind în tranzit, am avut inclus doar un mic dejun. Dincolo de Club Fontana și frumosul bar despre care am amintit, prin dreapta, se pătrunde într-o sală mare, mochetată, cu mese de 4, 6 sau 8 persoane, cu pereții decorați cu țesături de lână executate manual.

Micul dejun a fost bun și variat: unt, miere, gem, ouă (fierte, ochiuri, omletă), cârnăciori prăjiți, două sortimente de şuncă, brânză, cașcaval, măsline, castraveți proaspeți, iaurt, lapte și cereale, chifle - două feluri, pâine feliată, fructe întregi (mere și piersici), iar ca băuturi sucuri, ceai și cafea.

Trimis de iulianic in 10.07.17 13:44:48
Validat / Publicat: 10.07.17 15:23:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MACEDONIA de NORD.

VIZUALIZĂRI: 1337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P29 Hotel Continental 4* - Skopje. Terasa exterioară.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 EUR pe cameră

Michi
    [10.07.17 20:13:23]

Am fost şi noi cazaţi în acest hotel, anul trecut în septembrie. Îmi lăsase o impresie bună dar nu mai ţineam minte amănuntele decât că la micul dejun ne-a săltat de pe scaun un cutremuraş. Am recitit reviewul, m-am uitat la poze şi totul a fost OK! Am avut camera la et. 3. Probabil, cum spunea şi Iulianic, camerele de la etajele inferioare sunt renovate, cele de sus, nu, totul la acelaş preţ, doar suntem în balcani, nu?

iulianicAUTOR REVIEW
    [11.07.17 09:24:55]

@Michi: Într-un fel îmi pare bine că s-a întâmplat așa. Avem certitudinea - din ambele noastre descrieri și seturi de poze atașate - că marile hoteluri lucrează și oferă diferit în funcție de ceea ce li se cere. Sunt sigură că agenția turistică organizatoare, recunoscută pentru alegerea unor condiții de cazare modeste (pentru a obține prețuri mici) are aici un mare rol. Problema este dacă pentru o cameră ca cea pe care am ocupat-o noi, dacă am fi venit pe cont propriu, ar fi trebuit să achităm 135 euro/noapte.

iulianic, Michi
    Alte impresii din această RUBRICĂContinental Hotel: