ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2017
ÎNSCRIS: 09.12.13
JUN-2017

Merlis merită banii daţi!

Studio Merlis este clar pentru cei nepretentiosi. De 2 stele, cu mobila veche, doua paturi de lemn, dulap incastrat in perete, chicineta veche si foarte greu de folosit (aviz celor care vor sa-si gaseasca acolo - nu prea sunt conditii de gatit) baie mica, cu un dus fara perdea.

Pe jos este gresie deci neaparat trebuie mers in papuci.

Furnicute destul de rare, desi am stat la parter, fara soparlite (asa cum citisem prin alte postari pe aici),

Partea cea mai proasta a acestui hotel este ca nu are plase de tantari. Inspre balcon sunt 2 usi glisante, una din lemn, cealalta din geam. Fiind la parter nu poti pleca si sa le lasi deschise - ceea ce inseamna ca nu vei putea aerisi camera. Noaptea este foarte greu acolo, din nou pentru ca nu poti deschide usile. Camera este foarte mica, se incalzeste repede si umiditatea creste foarte mult.

Usa nu poate fi deschisa pe timpul noptii nu de frica hotilor ci pentru ca intra tantarii si zgomotul de afara. Care este! De la ora 22 la ora 24 la Antonis Poolbar se organizeaza in fiecare seara Karaoke. Si englezii (pentru ca ei sunt cel mai mult pe acolo) nu sunt inhibati deloc cand vine vorba de distractie. Asa ca ei vor canta. Mai bine sau mai putin bine, dar din toti rarunchii!

Cei care administreaza hotelul isi dau silinta sa-l pastreze curat, femeile vin si curata, au si schimbat lenjeria si prosoapele o data. In cele 7 nopti state acolo.

Marele avantaj al hotelului Merlis este ca e ieftin si ca e amplasat exact langa Antonis - care este o terasa cu mancare foarte buna si cu piscina.

Piscina este minunata. Sunt 2 pentru copii si una destul de mare pentru inotatori, care porneste de la 1m si ajunge pana la 3m. Pe toate gusturile. Cu apa calduta si curata, cu oameni care o masoara si o trateaza in fiecare seara.

Gratuit piscina ofera umbrelute, sezlonguri, char paturi cu baldachin, saltele pentru apa, colace pentru adulti si pentru copii, chiar aripioare am vazut pe acolo.

Toata lumea a fost super incantata de piscina.

Marea este un pic mai departe, dar nu foarte, cu un pic de miscare se rezolva. Crystal beach este cea mai apropiata. Aici 2 sezlonguri cu umbreluta sunt 8 euro. Plaja este cu nisip, dar nu exceleaza prin nimic. Exceptand priveslistea minunata - ca orice alta plaja din Grecia.

Noi am inchiriat o masina pentru 3 zile, 75 de euro. Benzina ne-a costat 25 de euro si am strabatut insulita aceea in toate partile. Plajele sunt multe si merita vazute. Cel mai mult ne-a placut Dafni Beach. Ajungi destul de greu la ea, se coboara pe niste curbe in munte, de zici ca cele de pe Dealul Negru sunt o joaca de copil. Parcarea este gratuita. Plaja este cumva administrata de o terasa, unica in zona aceea izolata. Este verdeata mai multa, palmieri si printe ei sunt umbrelute si sezlonguri. Gratuite.

Plaja este cu nisip (fierbinte ca cel din iad probabil, neaparat sa aveti papuci pentru traversarea pana la mare). Apa este foarte calda, de mica adancime, ideala pentru copiii mici. Al meu s-a jucat aici cu alti doi copii de romani gasiti (foarte multi romani aici de altfel) a sarit peste valuri intr-o fericire totala. O minune sa-l vezi asa. :)

Navagio merita vazuta, si de sus si de jos. Pacat ca este atat de aglomerata. Cand esti cu un copil e foarte obositor pentru el sa mearga cu vaporul o gramada si sa ajunga acolo in jurul pranzului cand este super cald si super aglomerat. Pentru acest motiv noi am mers cu masina in Tsilivi si am luat o barca de viteza cu plecare la 8.30. De la firma Levante, condusa de capitanul Spiros. Un grec haios care insa face toti banii aia multi ceruti. 45 de euro pentru adulti, 25 pentru copii. Al meu copil a fost singurul in barca (cam 20 de persoane maxim) si capitanul l-a luat langa el si l-a lasat sa conduca barca. Era super incantat. (Si noi la fel)

Am ajuns printre primele 3 barcute in golful Navagio. Si inca nu ajunsese soarele acolo, deci ne-a fost bine. La intoarcere a oprit pe la Blue Caves si ne-a impuiat capul cu tot felul de povesti mai mult sau mai putin imaginare. La ora 1 eram inapoi cu inca o jumatate de zi libera pentru alte descoperiri. (cu vaporul termini pe la 17.30)

Neaparat trebuie facuta programare cu cateva zile inainte, noi am sunt din prima zi de cand am ajuns in Grecia si am facut rezervarea, iar cu o zi inainte ne-am mai plimbat pana acolo si am si platit.

Singura excursie pe care am luat-o de la agentia cu care am venit a fost la insula Kefalonia. Ne-am dus pentru lacul Melatonissi si da, s-a meritat vazut. Este un lac intr-o mare pestera, careia i s-a surpat o parte din tavan (intr-unul cutremur mai vechi) si pe unde intra acum soarele exact in lacul acesta foarte adanc. Se face o plimbare cu barcuta pe el in timp ce ne minunam de cat de frumos a stiut natura sa aranjeze lucrurile pe acolo.

Sfat: luati-va suveniruri de aici. Urmatoarea oprire a fost in capitala insulei, Argostoli, si desi ai crede ca aici sunt destule magazine si timp destul, adevarul este ca ora la care se ajunge acolo este foarte proasta. In miezul zilei magazinele sunt inchise. Orasul parea mort cu totul.

Aici doar 2 lucruri bune ni s-au intamplat: Am mancat niste prajituri dementiale de la o cofetarie de pe chei si am vazut si faimoasa lor broasca Caretta-Caretta. E mare intradevar. A trecut si ea linistita pe langa mal; imi pare rau ca nu aveam macar niste biscuiti la mine, sa o rasplatesc cumva ca a trecut sa ne salute.

Despre preturi, destul de scumpute as zice, desi oamenii spun ca sunt mai mici decat ce gasesti pe litoralul din Romania. Un pita ghiros este 2.5 euro - ceea ce mi s-a parut bine, si la Antonis este chiar bun. Un mithos 3 euro, un Ouzo 3 euro, o portie de "Lamb chops" cam 8 euro. Apa se gaseste la supermarket la pet de 1,5. 6 sticle sunt 1.7 euro. Destul de ok.

Am mancat foarte bine la terasa de la Crazy Golf din Kalamaki. Al meu sot a luat BBQ lamb chops si spune ca nu a mancat mai bine niciunde. :) Si jocul de minigolf a fost tare haios.

Concluzie? Grecia este minunata ca intotdeauna. Hotelul Merlis ok (ca doar dormim acolo) cu conditia sa va luati de acasa un aparat din ala de bagat in priza care sa va fereasca de tantari. Noi am gasit la un supermarket, dar tot ne-au supt in prima noapte!

Terasa Antonis absolut super din toate punctele de vedere.

Ca si bani de buzunar, noi am cheltuit cam 1100 de euro, cu tot cu cumparaturi pentru acasa. Si nu am fost prea chibzuiti, ca de, e vacanta.

A, si un pont ca tot a venit vorba de bani: lucrurile sunt mai scumpe cu cat inaintezi spre centru. Fara gluma. Noi ne luam mai toate de la ultimul supermarket de pe strada care ducea spre plaja, Eleni Supermarket.

Iar preturile lor au crescut (ca peste tot in lume probabil) incepand cu luna iulie.

Va doresc un sejur minunat!

Si da, as mai merge si alta data la Merlis (dar doar cu aparatul de tantari!):)

Trimis de lauracb in 09.07.17 16:48:09
Validat / Publicat: 09.07.17 21:04:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Santorini, Corfu, Creta.

VIZUALIZĂRI: 6531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauracb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la o masa a terasei Antonis cu vedere spre piscina.

[09.07.17 17:32:01]

Cu ocazia primului articol încărcat pe site, îi urăm lui @lauracb: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mondo_76
[10.07.17 15:25:02]

@lauracb:

Melissani Lake sau Cave se cheama lacul ala rezultat in urma surparii tavanului unei pesteri in Kefalonia.

lauracbAUTOR REVIEW
[10.07.17 21:50:51]

@mondo_76: Asa este, Melissani, nu Melatonissi. Imi cer scuze. Nici nu exista cuvantul melatonissi, nu stiu cum de l-am inventat eu...

Artiglio
[07.02.20 11:02:24]

@lauracb: Salutare! În perspectiva unei vacanțe în Zakynthos, în această vară, mă gândeam că poate mă ajuți cu o adresă de contact direct la proprietate! Mulțumesc anticipat!

lauracbAUTOR REVIEW
[10.02.20 20:01:17]

@Artiglio: Imi pare rau, nu am nimic de contact direct, nici telefon nici adresa de email. Am mers prin agentie, nu m-a interesat mai mult.

Dar daca mergeti acolo, nu uitati de dispozitivul anti-tantari. Noi am suferit in prima noapte, pana ne-am cumparat de acolo.

Insula e minunata, ati facut o alegere inteleapta.

Artiglio, lauracb, mondo_76
Alte impresii din această RUBRICĂMerlis Studios: